رشد ۱۸ درصدی داوطلبان ورود به مجلس در آذربایجان غربی

ارومیه – با بسته شدن پرونده ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۵۲۲ نفر از ۱۰ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی داوطلب تکیه بر صندلی سبز بهارستان شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: با تمام شدن ثبت نام ها و نگاه تحلیلی به آمار داوطلبان در این دوره از انتخابات مجلس در استان مرزی و رشد بیش از ۱۸ درصدی نسبت به دوره پیشین نشان می دهد عطش راهیابی به ساختمان بهارستان فزونی یافته است.

نگاهی اجمالی به نفرات ثبت نامی نشان می دهد این دوره نیز همانند سایر انتخابات در استان آذربایجان غربی رویکرد قومی و قبیله ای داشته و دارد اما آنچه به نظر می رسد معادلات این دوره را برهم زد ورود چشمگیر بانوان به عرصه انتخابات مجلس است.

حضور ۱۶ بیکار در جمع داوطلبان ثبت نامی در انتخابات مجلس یازدهم

از موارد قابل توجه دراین دوره ضمن شلوغی روز آخر و دقیقه نودی برخی ثبت نام کنندگان تخت عنوان شگرد تبلیغاتی و عدم حضور برخی گمانه زنی ها و افراد شاخص  حضور ۱۶ نفر بیکار در میان ثبت‌نام‌کنندگان است؛ افرادی که هیچ سابقه اجرایی و تجربه کاری ندارند بود.

در دوره های گذشته بانوان در آذربایجان غربی چندان اقبالی برای ورود به عرصه انتخابات مجلس نداشتند اما در این دوره افزایش تعداد بانوان داوطلب و سهم ۳۸ درصدی از کل ثبت نام ها نشان می دهد رقابت ها این دوره تفاوت قابل توجهی نسبت به دوره های قبل داشته باشد.

با وجود انتقادات زیاد از عملکرد نمایندگان فعلی و دوره های قبلی استان سهم ۲۷ درصدی از نمایندگان مجلس دهم در بین داوطلبان ثبت نامی نشان می دهد نمایندگان براحتی تمایلی برای خالی کردن صندلی سبز خود از بهارستان را ندارند.

هر چقدر همه نمایندگان مجلس دهم علاقمند به حضور در این دوره باشند اما سه نماینده مجلس دهم از این استان، رغبتی برای حضور در مجلس یازدهم نداشتند که جهانبخش محبی‌نیا و همایون هاشمی نمایندگان حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب و محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان را شامل می‌شود.

هر چند افزایش تعداد داوطلبان انتخابات مجلس دهم به دلیل حضور متنوع افراد با گرایش های متعدد بتواند تنور انتخابات را گرم کند اما برخی از صاحبنظران معتقد هستند در صورت اخذ تایید صلاحیت برخی از این افراد می تواند موجب ریزش آرا و کشیده شدن انتخابات به دور دوم نیز شود.

تعداد داوطلبان ثبت نامی در این دوره ۱۸ درصد رشد دارد

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین تحلیل و آمارها در زمینه ثبت نام داوطلبان در آذربایجان غربی گفت: در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۵۲۲ نفر از ۱۰ حوزه انتخابیه ثبت نام کردند که نسبت به دوره قبل ۱۸ درصد رشد دارد.

علی مصطفوی با بیان اینکه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۴۴ داوطلب در ۹ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی ثبت نام کرده بودند افزود: در انتخابات دوره دهم مجلس در کل استان برای هر کرسی نمایندگی ۳۷ نفر ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۳۸ نفر را بانوان تشکیل می دادند.

وی با بیان اینکه در فرایند ثبت‌نام یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی،۱۰ نماینده دوره پیشین و ۲۱ نماینده دوره‌های گذشته در استان ثبت نام کردند که رقمی قابل توجه است ادامه داد: از کل ثبت‌نام‌کنندگان در آذربایجان‌غربی، ۴۷۲ نفر مرد و ۵۰ نفر زن هستند که بیشترین بانوی ثبت‌نامی در این مدت مربوط به ارومیه با ۲۵ نفر است.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی گفت: در این مدت ۱۶۳ داوطلب در حوزه انتخابیه ارومیه ، ۶۹  داوطلب در حوزه انتخابیه نقده و اشنویه ، ۴۸ داوطلب در حوزه انتخابیه خوی و چایپاره ، ۴۴  داوطلب در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب ، ۳۸ داوطلب در حوزه انتخابیه ماکو ـ شوط چالدران و پلدشت ، ۳۵  داوطلب در حوزه انتخابیه سلماس ،۳۵ داوطلب در حوزه انتخابیه بوکان ، ۳۱ داوطلب در حوزه انتخابیه مهاباد ، ۳۰ داوطلب در حوزه انتخابیه میاندوآب و ۲۹ داوطلب نیز در حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت ثبت‌نام کردند.

وی با اشاره به اینکه در همه حوزه‌های ۱۰ گانه در استان بانوان نیز داوطلب شدند  ادامه داد: از ۵۰ بانوی ثبت‌نامی، ۲۵ نفر در مرکز استان، هشت نفر در خوی و چایپاره ، چهار بانو در هرکدام از شهرستان‌های بوکان و میاندوآب، سه نفر در سلماس ، ۲ نفر در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب و یک نفر در هر کدام از حوزه‌های انتخابیه ماکو ، شوط ، پلدشت و چالدران ، مهاباد ، نقده و پیرانشهر ـ سردشت نام‌نویسی کردند.

بیشتر داوطلبان ثبت نام شده در این دوره کمتر از ۵۰ سال سن دارند

مصطفوی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان این دوره در آذربایجان‌غربی کمتر از ۵۰ سال سن دارند که می‌تواند نشان‌دهنده توجه جوانان برای حضور در عرصه انتخابات باشد اضافه کرد: بیشترین گروه سنی ثبت نام کنندگان را در دوره دهم گروه سنی ۳۰ تا ۳۵ سال تشکیل می دادند به طوری که ۹۹ نفر در این سنین کاندیدا شده بودند، ازگروه سنی ۷۱ تا ۷۵ سال نیز تنها یک نفر در این دوره نامزد انتخابات شده بود.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی عنوان کرد: ۸۳ نفر از کاندیداها دارای مدرک دکترا ، ۱۷ نفر دارای مدرک حوزوی ، ۱۸ نفر معادل و ۳۲۴ نفر کارشناس ارشد بودند که از این تعداد ۸۱ فرهنگی، ۲۰ پزشک، ۵۹ استاد دانشگاه، ۱۴۱ کارمند، ۴۵ بازنشسته، سه نظامی و هفت نفر روحانی نیز نشان‌دهنده علاقه همه اقشار برای حضور در انتخابات است.

مصطفوی یادآور شد: ارومیه نظیر همه ادوار گذشته بیشترین داوطلب نمایندگی را با فاصله زیاد نسبت به شهرستان دوم در اختیار دارد و با ۱۶۳ نفر داوطلب، سهم ۳۱ درصدی را بین همه شهرستان‌های استان به خود اختصاص داده در حالی‌که سهم مرکز استان از کرسی‌های نمایندگی ۲۵ درصد است.

وی گفت: از ۵۰ بانوی ثبت‌نام‌کننده نیز ۲۵ نفر در مرکز استان، هشت نفر در خوی و چایپاره، چهار بانو در هرکدام از شهرستان‌های بوکان و میاندوآب، سه نفر در سلماس، ۲ نفر در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب و یک نفر در هر کدام از حوزه‌های انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران، مهاباد، نقده و پیرانشهر – سردشت نام‌نویسی کردند.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: به موازات ثبت نام از داوطلبین ، هیأتهای اجرایی در شهرستانها شکل گرفته و بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه ظرف مدت ۵ روز از هر استعلام صورت گرفت.

کد خبر 4792039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =