تراز آب های زیرزمینی در مازندران کاهش یافته است

ساری - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: تمرکز بر بهره گیری از آب های زیرزمینی سبب شده تا تراز آن کاهش یابد و میزان آلودگی ها نیز بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی رازجویان صبح دوشنبه در کارگروه شورای حفاظت منابع آب استان اظهار داشت: یکی از مواردی که می تواند به کنترل مصرف آب کمک کند بهره گیری از آب های سطحی و ذخیره سازی آن است.

وی افزود: متاسفانه نتوانستیم در بهره برداری از آب های سطحی سرمایه گذاری کنیم و بیشتر به استفاده از آب های زیرسطحی متمرکز شدیم و این مسئله موجب می شود تا سطح تراز آب های زیرزمینی کاهش یابد و پایین تر رود و میزان آلودگی آب ها نیز بیشتر شود.

وی خواستار مدیریت، هدایت و ذخیره سازی آب های سطحی در استان شد و گفت: در این راستا، احداث سدها در استان در دستور کار قرار گرفته است و برای تکمیل سدها نیز اعتباری تخصیص یافته است تا بتوانیم آب های سطحی زیادی را ذخیره کنیم.

رازجویان همچنین با اظهار اینکه وقتی عوامل وزارت نیرو در استان با یکدیگر همخوانی ندارند تعحب آور است ادامه داد: وقتی آبفا شهری و روستایی از اجرای مصوبه هیئت دولت امتناع می کنند و بهانه هایی مانند عدم تخصیص و عدم تامین اعتبار را مطرح می کنند آن وقت چگونه از دستگاه هایی مانند سازمان صمت انتظار داشته باشیم تا مصرف آب را هوشمند سازی کند.

وی با طرح این پرسش که چنددرصد آب ها در شبکه های توزیع شهری و روستایی هدر می رود ادامه داد: اگر جلوی پرت آب را بگیریم می توانیم منابع زیرزمینی را ذخیره کنیم.

معاون استاندار مازندران با بیان اینکه فقط در پی انشعاب فروشی هستیم و سیستم های قدیمی را به روزرسانی نکردیم ادامه داد: برای جلوگیری از هدررفت آب در شبکه های توزیع و انتقال برنامه ریزی نکردیم و این مسئله می طلبد تا وزارت نیرو دقت بیشتری داشته باشد و به مسائل توجه کنند.

رازجویان با عنوان اینکه جنگ زرگری در دستگاه تابعه وزارت نیرو پسنده نیست گفت: باید مصوبات هیئت دولت با همه زوایا اجرایی شود.

کد خبر 4792944

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =