۴.۲ میلیارد تومان خسارت سیل به کشاورزان استان سمنان تخصیص یافت

سمنان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان بابیان اینکه به دلیل بروز سیل بخش عمده‌ای از سیل‌زدگان دچار خسارت شدند، گفت: چهار میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان برای جبران خسارت، به بخش کشاورزی تخصیص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد صبح دوشنبه در اولین نشست تبیینی، خبری و اطلاع‌رسانی استان سمنان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری بابیان اینکه خسارت سیل سال جاری بخشی از تولیدکنندگان استان را دچار مشکل کرد، ابراز داشت: دولت با کمک‌های بلاعوض کوشید تا این مشکل را تسهیل کند و در این راستا چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به استان تخصیص پیدا کرد.

 وی بابیان اینکه از این مقدار دو میلیارد تومان برای ۷۸۴ بهره‌بردار بخش کشاورزی استان سمنان کمک بلاعوض پرداخت‌شده است، افزود: امیدواریم تا پایان سال تمام خسارت دیدگان بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

تامین ۱۲ هزار تن بذر اصلاح شده در استان سمنان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه امروز برای استان در بهترین شرایط تامین نهاده‌های بخش کشاورزی هستیم، ابراز داشت: تولید و توزیع کود شیمیایی در سال زراعی گذشته نسبت به سال قبل از آن ۴۰ درصد افزایش یافت و همچنین اختیار گذاشتن ۲۵ هزار تن کود شیمیایی در بین کشاورزان برنامه‌ریزی‌ و از این میزان تاکنون ۱۵ هزار تن به استان منتقل و توزیع‌شده است تا هیچ کشاورزی برای تولید مشکل نداشته باشد.

میرعماد بابیان اینکه ۱۲ هزار ۶۲۰ تن بذر اصلاح‌شده بخش کشاورزی در استان تامین شده است، تصریح کرد: از این میزان ۲۰ میلیون بذر محصولات جالیزی هفت میلیون بذر گوجه‌فرنگی اصلاح‌شده در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی قرار داده‌شده است.

وی بابیان اینکه در حوزه نهاده‌های دام‌پروری نیز موجودی انبارهای استان سمنان بسیار خوب است، افزود: موجودی جو ۱۲ هزار و ۷۰۰ تن، ذرت پنج هزار تن و سویا چهار هزار و ۲۰۰ تن است و در همین شرایط سال گذشته برای اینکه از ذخائر استفاده نشود با قدری چالش همراه بودیم ولی امروز به لحاظ تامین نهادهای دامی تقریبا می‌توان گفت متقاضی نداریم.

هزینه کرد ۲۰میلیارد تومانی در امور زیربنایی آب و خاک

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه موجودی گوشت قرمز منجمد ۲۶۱ تن و مرغ منجمد ۱۳۹ تن است، ابراز داشت: میزان تولید تخم‌مرغ ۱۹ هزار تن بوده است که سال گذشته به ۲۱ هزار تن رسید و تاپایان سال به رقم به سی هزار تن افزایش خواهد یافت تا امروز میزان جوجه ریزی ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد پیدا کرد و سی هزار تن تولید گوشت ۱۷۵ هزار تن تولید شیر گزارش می‌شود.

میرعماد در ادامه تصریح کرد: پیرامون بحث سرمازدگی در اجرای بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم، امهال تسهیلات بانکی برای کشاورزان و بهره‌برداران صورت گرفت و تسهیلات هشت هزار و ۱۰۱ نفر از تولیدکنندگان امهال شد که بار مالی آن برای استان سمنان ۶۰۱ میلیارد ریال بود که توسط دولت انجام و بیش از ۹۵ درصد اعتبارات جذب شد.

وی بابیان ایکه در حوزه توجه به مدیریت آب چند گام برداشته‌شده است، افزود: طی سال جاری علیرغم محدودیت‌های منابع مالی بیش از ۲۰ میلیارد تومان در بخش زیر بنایی آب‌وخاک سطح استان هزینه شد و برای بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی سامانه نوین آبیاری اجرا و در دست اجرا قرار دارد.

کد خبر 4793064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =