لزوم ارتقای بهره‌وری منابع انتشار/ دستورات مقطعی کارساز نیست

مشهد -مدیر مرکز پایش آلاینده ‌های زیست محیطی مشهد ضمن اشاره به منبع انتشار آلاینده، گفت: بایستی یک برنامه مدون و منسجم برای ارتقای بهره‌وری از منابع انتشار داشته باشیم.

رضا اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت آلودگی هوا در شهر مشهد، اظهار کرد: در چند روز گذشته، به‌دلیل شرایط هواشناسی، پایداری هوا و عدم تخلیه آلاینده‌ها از جو شهر، وضعیت خاصی را از شش تا ۱۵ آذرماه به وجود آورد که به آن پیک آلودگی هوا گفته می‌شود.

 مدیر مرکز پایش آلاینده ‌های زیست محیطی مشهد در ادامه‌ افزود: از ۱۵ آذرماه جو هوا بهتر شد و در ۱۶ آذرماه نیز هوای پاک را در شهر داشتیم. اما از ظهر روز گذشته، با روند افزایشی آلودگی هوا رو به رو هستیم و شب گذشته، وضعیت آلودگی هوا افزایش یافت.

وی با بیان اینکه آلاینده اصلی آلودگی هوا، ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون هستند، بیان کرد:‌ منشا اصلی این ذرات، سوخت‌های فسیلی است که از سطح شهر و منابع مختلف تولید می‌شوند.

اسماعیلی ضمن اشاره به منبع انتشار آلاینده، بیان کرد: این منابع شامل شبکه حمل و نقل، صنایع و کشاورزی است. اگر منبع انتشاری در سطح زمین نداشته باشیم، به خودی خود آلودگی ایجاد نمی‌شود ولی این امر، امکان‌پذیر نیست و نمی‌توانیم مانع فعالیت تمام خودروهای سطح شهر، صنایع و عوامل دیگر شویم. بنابراین باید این عوامل را حتی‌الامکان به حداقل برسانیم؛ همزمان با این امر، بایستی یک برنامه مدون و منسجم برای ارتقای بهره‌وری از منابع انتشار داشته باشیم. باید بهره‌وری سوخت، خودروها از لحاظ احتراق و عملکرد کارخانه‌ها را ارتقا دهیم.

مدیر مرکز پایش آلاینده ‌های زیست محیطی مشهد با بیان اینکه به دلیل بارندگی و ریزش‌های جوی، از بامداد امروز روند  کاهش غلظت آلاینده‌ها را داریم، ادامه داد: در حال حاضر سطح غلظت آلاینده‌ها در وضعیت قابل قبولی قرار گرفته است اما در عین حال شاخص AQI که برآیندی از چندین ساعت قبل است، وضعیت ناسالم را برای گروه‌های حساس  نشان می‌دهد.

اسماعیلی با بیان اینکه علت اصلی این آلودگی، وارونگی دما و پایداری هوا است، اظهار کرد: در چنین شرایطی، عدم وزش باد نیز مزید بر علت است. در دوره شش تا ۱۵ آذرماه، وزش باد بسیار کمی را در سطح مشهد داشتیم تا بتواند آلاینده‌ها را تخلیه کند.

وی افزود: طبق آمار به‌عمل‌آمده از سطح شهر، نزدیک به ۸۳ درصد بادها، آرام بوده است.

مدیر مرکز پایش آلاینده ‌های زیست محیطی مشهد ادامه داد: شرایط آلودگی هوا، چندوجهی و در هم‌تنیده است و در عین پیچیدگی، از جهتی هم خیلی ساده است.

اسماعیلی با بیان اینکه دستورات آنی و مقطعی کارساز نیست، گفت: اقدامات محافظتی نیز مانند زوج و فرد کردن تردد اتومبیل‌ها و تعطیلی مدارس وجود دارد که در واقع برای کاهش پیامدهای روبرویی با آلودگی هوا تعریف می‌شوند.

کد خبر 4793207

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha