توجه به اقتصاد دانش بنیان یکی از راهکارهای مقابله با تحریم است

رئیس شرکت های دانش بنیان گفت: توجه به اقتصاد دانش بنیان یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با تحریم ها و تأمین نیازمندی های داخلی کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت های دانش بنیان و نوآورانه اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی هایشان به اهمیت شرکت های دانش بنیان تأکید می کنند و رشد شرکت های دانش بنیان را یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی می داند.

وی درباره اهمیت توجه به اقتصاد دانش بنیان گفت: با توسعه اقتصاد دانش بنیان قطعا ارزش افزوده فراوانی برای کشور ایجاد می شود، تولید ناخالص ملی کشور افزایش می یابد، اقتصاد بدون نفت محقق شده و همچنین از این طریق می توان با تحریم ها مقابله کرد و نیازهای کشور را با توانمندیهای داخلی تأمین کرد.

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان با اشاره به حل مشکل اشتغال در صورت توجه به اقتصاد شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی کشور، بیکاری جوانان است که از طریق توسعه شرکت های دانش بنیان و نوآور این مشکل حل و فصل می شود و میزان اشتغال افزایش می یابد.

صاحبکار خراسانی گفت: ۱۰ سال قبل شرکت های نفتی چون توتال به عنوان بزرگترین شرکت های تجاری جهانی مطرح بودند اما اکنون شرکت های دانش بنیان چون اپل، فیس بوک و ماکروسافت و ... جای آن شرکت ها را گرفته اند و باید به توسعه شرکت های دانش بنیان بیش از پیش توجه کرد.

وی افزود: در سال ۸۹ مجلس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را تصویب کرد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با همکاری دستگاه های ذیربط اجرای این قانون را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان یادآور شد: با دستور فرمانده معظم کل قوا  و همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، امکان گذراندن خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان فراهم شده و این مسئله ای قابل توجه است.

صاحبکار خراسانی با اشاره به اینکه به همت وزارتخانه های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد، ۴۷ پارک علم و فناوری تاکنون ایجاد شده است، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان پایگاه جذب نخبگان شده و موج حرکت به سمت شرکت های نوآور در اغلب نقاط کشور ایجاد شده است.

وی بیان کرد: شاخص جهانی نوآوری در ۸۰ معیار مورد رصد قرار می گیرد که رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری از رتبه ۱۲۰ در سال ۹۳ به رتبه ۶۱ در سال ۹۸ رسیده که باید این رویه را ادامه دهیم.

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان با بیان اینکه در برخی از زمینه رتبه کشورمان خوب و در برخی دیگر خوب نیست، خاطرنشان کرد: برای مثال در مولفه خلق دانش، رتبه ۲۳ جهانی را داریم اما در زمینه مسائلی چون جذب سرمایه و یا زیرساخت های ICT رتبه خوبی نداریم.

صاحبکار خراسانی ادامه داد: صادرات کشورما در سال ۲۰۱۹، ۵۳ میلیارد دلار بوده است اما صادرات کشورهایی چون ترکیه بیشتر از ماست و همچنین تنوع بسیار زیادی دارد که ما باید به تنوع محصولاتی که به سایر کشورها صادر می کنیم، توجه بیشتری داشته باشیم.

وی با تأکید بر ضرورت سهولت در انجام کسب و کار، گفت: کشور ما از نظر تعداد مقالات علمی رتبه ۱۶ و از نظر تولید ناخالص ملی رتبه ۲۶ جهانی را دارد و بر این اساس بنیه علمی بسیار خوبی داریم اما از نظر بازار نوآورانه رتبه ۶۱ و همچنین از نظر شاخص جهانی رقابت پذیری رتبه ۸۹ را داریم که این آمارها نشان دهنده وجود قوانین و مقررات دست و پا گیر است که اگر تحولی در این زمینه انجام شود قطعا اقتصاد ما می تواند با همت شرکت های دانش بنیان رشد کند.

کد خبر 4793732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =