افتتاح اولین دفتر خدمات الکترونیک قضایی در کیش

کیش - رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: اولین دفتر خدمات الکترونیک قضایی در کیش با هدف تسریع در رسیدگی به امورات قضایی شهروندان در جزیره راه اندازی شد.

به گزراش خبرنگار مهر، علی صالحی دوشنبه شب در مراسم افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی در جزیره کیش گفت : بیست و پنجمین دفتر خدمات الکترونیک قضایی استان هرمزگان و نخستین دفتر از این نوع در جزیره زیبای کیش افتتاح شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهارداشت : با افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی جزیره کیش ، هم اکنون تمام حوزه های قضایی استان دارای دفتر خدمات هستند و به این ترتیب، زنجیره راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در استان هرمزگان تکمیل شد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود ، هدف از راه اندازی نخستین دفتر خدمات الکترونیک در جزیره کیش را کاهش حجم مراجعه کنندگان به مراجع قضایی و سرعت بخشیدن به امور خواند و افزود: طرح دادخواست، شکواییه، دعاوی حقوقی، تجدید نظر و فرجام، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، تأمین مالیاتی وکلا، تمدید پروانه، نظریه کارشناسی و لایحه از جمله خدماتی است که در این دفتر ارائه می شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان یادآور شد : نخستین دفتر پیشخوان قضایی جزیره کیش، دارای پنج نیروی انسانی بوده که همگی از کارشناسان حقوقی و دانش آموختگان رشته کامپیوتر هستند.

صالحی تصریح کرد: علاوه بر افتتاح دفاتر خدمات الکترونیک در تمامی شهرستان ها و حوزه های قضایی استان هرمزگان ، در بخش های لمزان ، جناح و کوخرد که فاقد دادگاه هستند نیز دفتر خدمات الکترونیک قضایی راه اندازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای نهضت راه اندازی دفاتر الکترونیک قضایی در سراسر هرمزگان ،امکان بهره مندی مردم در اقصی نقاط استان از خدمات الکترونیک دستگاه قضایی فراهم شده و این موضوع قطعا در کاهش سفرهای برون شهری ، کاهش مراجعات به دادگاه ها ، صرفه جویی در هزینه مردم و افزاش بهره وری سازمانی تاثیر قابل توجهی دارد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: افتتاح این دفاتر به موجب قانون دادرسی الکترونیک است و پیش بینی شده که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به عنوان درگاه دادگستری در اختیار مردم باشد.

علی صالحی، هدف از ایجاد این دفاتر را نوعی واگذاری امور به مردم خواند و اظهار داشت: راه اندازی این دفاتر همچنین موجب اشتغالزایی در استان شده و در نتیجه آن، خدمات قضایی با کیفیت و کمیت بهتری به مردم ارائه می شود.

وی با بیان اینکه در شش ماه اخیر ، 13 دفتر خدمات الکترونیک جدید در استان هرمزگان راه اندازی شده، افزود: هم اکنون یک دفتر دیگر در بندر کنگ و دو دفتر در بندرعباس در حال تجهیزند که به زودی افتتاح و راه اندازی خواهند شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین از مردم خواست به این دفاتر اعتماد کنند و در ادامه تأکید کرد: دفاتر خدمات الکترونیک تحت کنترل و نظارت دادگستری استان ها، کانون و در نهایت مرکز امور آمار و انفورماتیک قوه قضاییه فعالیت می کنند و اگر مورد و نقصی در کار مشاهده شد در مرحله اول مورد بازگردانده شده و بعد از رفع نقص، وارد چرخه قضایی می شود.

صالحی، یکی از کارکردهای این دفاتر را برون سپاری خدمات قضایی برشمرد و تصریح کرد: دستگاه قضایی با برون سپاری، بخشی از کار را به خارج از دادگستری و به بخش خصوصی واگذار نموده تا به این ترتیب ارائه خدمات به شکل مطلوب تر و با آسیب کمتری به مردم صورت پذیرد.

کد خبر 4793753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =