تصویب میان رشته‌ «رایانش اجتماعی» برای اولین بار

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران از تدوین و تصویب میان رشته‌ «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در این پردیس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، یونس نوربخش، ضمن اعلام این خبر گفت: با افزایش روزافزون استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و وسایل هوشمند در دهه اخیر که منجر به انفجار داده‌های رفتاری و اجتماعی قابل استفاده برای محققان شده است. این مهم یک فرصت تاریخی بی‌سابقه برای محققان علوم اجتماعی فراهم کرده تا بتوانند با جزئیات بسیار بیشتری به مطالعه ویژگی‌ها، رفتار، پویایی و تعاملات انسانی و اجتماعی افراد بپردازند.

وی افزود: انجام مطالعاتی از این دست نیازمند همکاری‌های علمی بین‌رشته‌ای بین محققان علوم کامپیوتر، فیزیک، ریاضی، علوم اطلاعات و محققان جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم‌ سیاسی و اقتصاد است. میان رشته‌ «رایانش اجتماعی» درصدد است تا از داده‌های دیجیتال تولید شده توسط افراد و روش‌های محاسباتی برای مدل‌سازی و ارزیابی نظریه‌های علوم اجتماعی استفاده کند.

نوربخش، خاطرنشان کرد: درخواست اولیه تصویب میان رشته‌ «رایانش اجتماعی» برای اولین‌بار در دانشگاه تهران، اواخر سال ۱۳۹۷ به پردیس البرز ارسال شد. پس از برگزاری چندین جلسه تخصصی و طرح موضوع در سی و یکمین جلسه شورای آموزشی و پژوهشی پردیس البرز در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ایجاد رشته مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن مکاتبه لازم با دفتر نظارت و برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه جهت اخذ مجوز انجام شد.

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران، تاکید کرد: «همچنین موضوع تصویب میان رشته‌ «رایانش اجتماعی» در سیصد و شصت و نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی، گسترش و نظارت آموزشی دانشگاه در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ با حضور دبیر تخصصی رشته و معاونت علمی پردیس البرز بررسی و مورد تصویب قرار گرفت. سپس موضوع طی نامه شماره ۱۲۳/۱۴۳۲۷۳ تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۸ به شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به نظر موافق کارگروه تخصصی علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی، برنامه درسی رشته مذکور با همکاری دانشکده علوم اجتماعی و پردیس دانشکده‌های فنی در حال تدوین است.

کد خبر 4793920

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =