بازخوانی اواخر دوره هخامنشی در موزه ملی ایران

نشست تخصصی با عنوان پروژه های ناتمام اواخر دوره هخامنشی توسط آوی باخنهایمر، محقق زبان شناسی خاور نزدیک از موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان –استرالیا، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، در این نشست باخنهایمر گفت: دوره پایانی امپراطوری هخامنشی که به سقوط آن منجر شد در گذشته آنچنان مورد توجه و تحقیق قرار نگرفته است. نگاهی جدید به این دوره می تواند تاریخ نگاری عصر پایانی امپراطوری هخامنشی را متحول کند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه اوج رونق و شکوه دوره هخامنشی را می توان در اوایل این دوره جستجو کرد و آثار شاخص هخامنشی همگی مربوط به آن است، لذا کمتر اواخر دوره هخامنشی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و اطلاعاتی که از منابع یونانی-رومی به دست ما رسیده معمولا اغراق شده و با پیش ذهنیت ارایه شده است. این منابع بطور مغرضانه ای، داریوش سوم، آخرین پادشاه هخامنشی را فردی ضعیف، نالایق و بی علاقه به امور حکومت معرفی کرده اند. این در حالی است که وی شخصی با تجربه بود که در زمان مرگ بیش از پنجاه سال داشت.

همچنین در این نشست ضمن مورد بحث گذاشتن سه مکان تاریخی هخامنشی یعنی آرامگاه ناتمام داریوش سوم، دروازه ناتمام اردشیر سوم و سازه موسوم به قدمگاه – چاشتخوار، به روش شناسی و رویکردهای لازم برای مطالعه آثار دوره هخامنشی و شیوه های بررسی چنین آثاری نیز پرداخته شد و سپس سخنران دلایل خود را برای اینکه این سه مکان را مربوط به اواخر دوره هخامنشی بداند، ارائه کرد.

کد خبر 4794126

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =