ایجاد بیش از ۱۳ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور

کرمانشاه- وزیر نیرو گفت: ۱۳ هزار و ۶۰۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان در افتتاح واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو اظهار داشت: به مدد سطح بسیار خوبی از همکاری و همبستگی با بخش خصوصی موفق شدیم که خانواده صنعت برق را مرکب از سازمان دولت و بخش غیر دولتی شکل دهیم.

وی افزود: وجود صدها شرکت فعال سازنده، پیمانکار، مهندسین مشاور ۱۵۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در این عرصه و اینکه بیش از ۶۰ درصد نیروگاه های ما توسط بخش خصوصی اداره می شود نوید یک صنعت پویا و زیرساختی در کشور را می دهد.

وزیر نیرو بیان داشت: ما امروز با همه کشورهای همسایه که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی فراهم است و حتی از طریق برخی از این کشورها درصدد اتصال با سایر کشورها هستیم.

اردکانیان عنوان کرد: در این راستا شرکت های متعددی فعال هستند و همچنین این امکان برای ما فراهم است که به نیازهای بخش های مختلف جوابگو باشیم.

وی ادامه داد: تا قبل از انقلاب ظرفیت نصب شده ما ۷ هزار مگاوات بوده است و نیروگاه هایی فعالیت می کردند که نیروهای آن هر کدام از یک کشور با یک تکنولوژی خاص بود که در طول ایام دفاع مقدس اگر نیروگاهی آسیب می دید امکان آنکه قطعه آن را فراهم کنیم بسیار مشکل بود اما خوشبختانه در طول این ۴ دهه علیرغم محرومیت ها و تحریم های اقتصادی هم اکنون ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور است.

وزیر نیرو گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم با پشتیبانی مستمر مجلس و فعالیت بخش خصوصی موفق شدیم بخش روشن‌تری این کارنامه غرور آمیز را داشته باشد  به نحوی که در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت نصب شده ۶۹ هزار مگاوات بود که از نیمه سال ۹۲ تا کنون تقریبا ۱۳ هزار و ۶۰۰ هزار مگاوات نیروی جدید به مدار آمده است.

اردکانیان گفت: اگر مطابق برنامه پیش برویم تا نیمه ۱۴۰۰ این امکان فراهم خواهد بود که به مردم گزارش شود که در این ۸ سال حدود ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده کشور اضاف شده است و این بدان معنا است که در مقایسه با سال های قبل هر سال ۳۸ درصد افزایش تولید داشته ایم.

وی خاطر نشان کرد: به ثمر رسیدن طرح های بزرگ نظیر نیروگاه دالاهو مستلزم پیگیری های شبانه روزی است که سهم و نقش نمایندگان در آن حائز اهمیت است.

کد خبر 4794195

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =