نوسوادان فارس مخاطب طرح سفیر کتاب خواهند شد

شیراز- مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس از قرار گرفتن نوسوادان در طرح سفیر کتاب خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسئولان کتابخانه های عمومی و معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش فارس به منظور برنامه ریزی و ارائه راهکار همکاری های بیشتر ظهر سه شنبه دیدار کردند.

در آستانه هفته سواد آموزی، روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس و بهزاد نوروزی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس در نشستی موارد همکاری بیشتر و برنامه ریزی برای استفاده حداکثری نوآموزان از خدمات کتابخانه های عمومی را بررسی کردند.

منوچهری در این دیدار با تأکید بر اینکه نوسوادان از جمله گروه های مخاطب کتابخانه های عمومی است،  عنوان کرد: تسهیل دسترسی و ارائه خدمات به گروه های خاص از جمله وظایف کتابخانه های عمومی است؛ دسترسی این گروه افراد به کتاب محدود است و باید برای آن ها برنامه ریزی شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با تصریح اینکه اقداماتی برای نوسوادان در کتابخانه های عمومی استان آغاز شده اما کافی نیست، اضافه کرد: در حال حاضر ۲۴۱ کتابخانه عمومی در استان فعال است و لازم است که تمامی کتابخانه های عمومی استان برای نوسوادان برنامه داشته باشند.

وی اجرای نشست کتابخوان نوسودان در فارس را طرحی موفق در کشور دانست و گفت: تاکنون چند دوره نشست کتابخوان ویژه نوسوادان در کتابخانه های عمومی اجرا شده است. 

منوچهری در ادامه با اشاره به اجرای طرح «سفیر کتاب، برنامه ویژه کتاب رسانی به مناطق عشایری فارس»، اعلام کرد که می توان مرحله دوم این طرح را ویژه نوسوادان اجرا کرد و افزود: با اجرای این برنامه نوسوادان عضو کتابخانه های عمومی می شوند و می توانند از منابع کتابخانه های عمومی استفاده کنند. 

وی با بیان اینکه در کتابخانه های عمومی استان بیش از دو میلیون نسخه کتاب وجود دارد و نوسوادان می توانند به تمامی منابع دسترسی داشته باشند، کمبود منابع مخصوص نوسوادان در کتابخانه های عمومی را از جمله مشکلات دسترسی گسترده این افراد به کتاب عنوان و تصریح کرد: ضروری است که سازمان نهضت سواد آموزی کتاب ها و نشریه های مخصوص نوسوادان را برای استفاده این قشر در اختیار کتابخانه های عمومی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه این دیدار انعقاد تفاهم نامه میان این دو سازمان در استان برای همکاری های گسترده تصویب شد. این در حالی است که برنامه ریزی در زمینه خدمات رسانی کتابخانه های عمومی به نوسوادان در سطح ملی و در قالب تفاهم نامه نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان نهضت سواد آموزی صورت گرفته است.

کد خبر 4794227

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =