حل مشکلات درمانی ایثارگران شاید وقتی دیگر

افزایش ناچیز بودجه بنیاد شهید در بودجه ۹۹ به ویژه در حوزه درمان گواه عدم امکان حل مشکلات درمانی ایثارگران در سال آینده است.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه_ ساناز باقری راد: روز گذشته لایحه بودجه سال ۹۹ به مبلغ ۴۸۴ هزار میلیارد تومان از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس و  بودجه دستگاه ها، نهادها، مراکز دولتی و غیر دولتی در سال ۹۹ تعیین شد.

در این لایحه، بودجه کلی در نظر گرفته شده برای بنیاد شهید و امور ایثارگران مبلغ ۱۸ هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است این در حالی است که این مبلغ سال گذشته ۱۳ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان بوده و بودجه امسال این نهاد هرچند به میزانی ناچیز حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است.

یکی از مهم ترین بخشهای بنیاد شهید که هرساله در ردیف بودجه قرار می گیرد، بخش خدمات درمانی و توانبخشی ایثارگران، توسعه خدمات بیمه ای، خدمات اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و خدمات حمایتی نسبت به این قشر است.

حل مشکلات درمانی ایثارگران؛ شاید وقتی دیگر 

سهم خدمات درمانی و توانبخشی ایثارگران از لایحه بودجه امسال برابر با یک هزار و ۶۳ میلیارد تومان است هرچند که این رقم نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد و به میزان ۵۰ میلیارد افزایش یافته اما با توجه به مشکلات درمانی فراوان جامعه شاهد و ایثارگر، به نظر می رسد که افزایش ناچیز اعتبارات این حوزه پاسخگوی مشکلات جانبازان نخواهد بود و با این روند در سال ۹۹ نیز همچون سال ۹۸ چالش های درمانی ایثارگران همچنان ادامه خواهد داشت.

با توجه به اینکه در طول سال جاری ایثارگران با مشکلات عدیده ای در حوزه خدمات بیمه و درمان مواجه بوده و به دلیل بدهی بنیاد شهید به شرکت طرف قرارداد بیمه، شاهد عدم ارائه خدمات بسیاری از مراکز درمانی به ایثارگران یا عدم پرداخت معوقات درمانی آن ها بودیم، انتظار می رفت تا دولت در حوزه پوشش بیمه ای، توجه ویژه ای به افزایش بودجه داشته تا امکان تسویه بدهی های بنیاد به شرکت بیمه وجود داشته باشد و خلاهای ایثارگران نیز رفع شود.

 اعتبار خدمات بیمه ای ایثارگران نسبت به سال ۹۸ تنها ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و این در حالی است که بنیاد شهید در سال جاری بارها از دولت تقاضای تخصیص اعتبار در این حوزه را داده بود اما روشن است که افزایش بسیار ناچیز اعتبارات این حوزه گرهی از دردهای ایثارگران باز نخواهد کرد.

منصور میرمرادی معاون توسعه و مدیریت بنیاد شهید نیز مرداد ماه سال جاری اعلام کرده بود که تنها در حوزه درمانی حدود ۳ هزار میلیارد کمبود اعتبار داریم و به شرکت بیمه نیز بدهکار هستیم.

وی دلیل خودداری شرکت بیمه و مراکز درمانی طرف قرارداد را از ارائه خدمات به ایثارگران و همچنین عدم پرداخت معوقات درمانی آن ها را عدم تسویه حساب بنیاد شهید با بیمه دی خوانده بود و حال بودجه کنونی نیز پاسخ گوی هیچ کدام از نیازها و دردهای خانواده های شاهد و ایثارگر نخواهد بود.

ایثارگران کمی امیدوار باشند؛ افزایش بودجه خدمات حمایتی

اما در کنار بی توجهی های دولت به دغدغه های درمانی بی شمار خانواده های شاهد و ایثارگر، گویا تنها خدمات حمایتی جامعه شاهد مورد لطف دولت قرار گرفته است. خدمات حمایتی بنیاد شهید که در ردیف بودجه قرار دارند شامل طرح های تامین مسکن، حمایت از اشتغال، تامین حقوق و مستمری ایثارگران است.

در بودجه سال ۹۸ هر کدام از مولفه های مذکور به صورت مجزا تعریف و برای آن ها بودجه لازم در نظر گرفته شده بود اما در بودجه سال آینده بودجه تمامی این موارد مجموعا در قالب خدمات حمایتی تعیین شده است. شاید بتوان تنها نکته خوشایند در بودجه بنیاد شهید را افزایش ۱۴ درصدی اعتبارات این حوزه آن هم به مبلغ ۴ هزار و ۱۱۲ میلیارد تومان دانست.

 به طوری که میزان اعتبارات خدمات حمایتی ایثارگران در سال ۹۸ برابر با ۱۰ هزار و ۱۲۱ میلیارد تومان بوده و این رقم برای سال آینده به میزان ۱۴ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان است.  

به طور کلی با توجه به افزایش ناچیز اعتبارات بنیاد شهید به ویژه در حوزه های درمانی و بیمه، نمی توان به حل مشکلات این قشر در سال پیش رو امید چندانی داشت.

 این در حالی است که با وجود لزوم توجه ویژه دولت و دستگاه ها به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و حل مشکلات آن ها، با این شیوه از تقسیم بودجه شاهد بی مهری دولت نسبت به زندگی وفادار ترین افراد جامعه هستیم.

کد خبر 4794392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 1 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدی IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   3 0
   متاسفانه جدیدا اکثرا پزشکان و داروخانه‌ها قرارداد خودشان را با بیمه جانبازان و ایثارگران(بیمه دی ) قطع کرده‌اند. چشم بنیاد شهید و امور ایثارگران روشن .