مدرک گرایی باعث حقارت جامعه است/ لزوم تضعیف برخی فرصت های شغلی

کرمان - رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: همه توجه ما نباید به مدرک باشد زیرا این مساله برای جامعه حقارت آفرین است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اوسط هاشمی پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه شورای عالی مهارت استان کرمان با اشاره به این که درک درست به اهمیت مهارت‌آموزی پشتوانه ارزشمندی برای سازمان فنی و حرفه‌ای است، بیان داشت: دو شورای عالی داریم که بالادست این شورا می‌تواند باشد شورای عالی آموزش و شورای عالی فنی و حرفه‌ای که می‌تواند فرصت ساز باشند.

وی افزود: اشتغال را به جاری کردن پول در جامعه تشریح کردیم و همیشه به توزیع خوب فکر کردیم اما به خروجی توجه نکردیم و تحت عناوین مختلف سرمایه‌های ارزشمندی را تزریق کردیم که در این چنین روزی با ابرچالش بیکاری و فقر روبرو نشویم.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: استان کرمان زیرساخت اقتصادی قوی دارد، استانی که سالانه پنج هزار میلیارد تومان آورده دارد و صنایع بزرگش در ایران زبانزد است، باید جهشی به بحث مهارت فکر کند.

اوسط هاشمی تصریح کرد: چه فضیلتی برای کار و مهارت و منزلتی برای نقش‌آفرینان بالاتر وجود دارد زیرا کار تقدس دارد و انسان قابلیت‌های کثیری دارد و می‌تواند خوداتکا باشد نه دنباله روی کند.

وی با بیان این که اگر توجه کنیم استعداد در درون همه ما مانند یک خزانه‌ای نهفته است، ادامه داد: بر پایه سند مهارت استان کرمان و با عزم ملی می‌توان به سمت تغییر گام برداشت، همه توجه ما نباید به مدرک باشد زیرا این برای جامعه حقارت آفرین است. امروز در جامعه منزلت را در این می‌بینیم که حتما فرد با عناوین دکتر، مهندس، سردار یا آیت‌الله خطاب شود و نگاه به آرایشگر، و یک کارشناس ارشد متفاوت است در حالیکه مهارت یک سرکارگر مانع ریزش یک ساختمان است.  

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ابراز داشت: ارزش برای مهارت را نتوانستیم در جامعه وزن دهیم سند مهارت را باید در جامعه ببینیم و خودباوری، خودابتکاری، خودشناسی و همه چیز تحت عنوان استخدام در حکومت انباشته نشود که این انباشت خود باعث بدبینی از دولت می‌شود.

وی افزود: نگاه توام با لوکس بودن در کار، ما را به جایی نمی‌رساند تا زمانیکه رفاه و رضایت در جامعه موج نزند پیداست ما به مسیر خدمت و فضاسازی نرسیده‌ایم.

اوسط هاشمی گفت: حدود ۳۰۰ هزار تعبه افغانستانی در استان کرمان حضور دارند که عملا ۳۰۰ هزار فرصت شغلی را در دست دارند.

وی یادآور شد: هیچ واحد صنعتی و کارآفرین نیرو جذب نخواهد کرد مگر به این باور رسیده باشد که گره از مشکلات واحدش را باز کند لذا استان باید سند مهارت بر اساس اسناد را به ما ارائه کند تا بر اساس آن تصمیم گیری شود.

اوسط هاشمی با اشاره به این که ما تعصبی نسبت به بخش خودمان نداریم، گفت: ایجاد فضای کار و مهارت برای جوانان در جامعه ایرانی باید تقویت شود زیرا مهارت نقش پیشگیری صیانت و امنیت را هم می‌تواند در جامعه داشته باشد لذا مهارت تقاضای ما است.

برخی فرصت‌های شغلی باید ضعیف شوند

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان داشت: برخی فرصت‌های شغلی باید ضعیف شوند و فرصت‌های شغلی جدید را بر اساس پیشرفت جهان باید ایجاد کنیم زیرا با توجه به تحولات عظیمی که در راستای تکنولوژی به وجود آمده اگر خودمان را آماده نکنیم فرصت‌های به وجود آمده را از دست می‌دهیم.

اوسط هاشمی تصریح کرد: ۴۰ درصد از متقاضیان ما یعنی یک میلیون و ۵۰۰ هزارنفر را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و یک هزار و ۴۰۰ آموزشگاه آزاد در استان کرمان وجود دارند که استدعا دارم که برون سپاری را به سمت آموزشگاههای آزاد ببریم و سازماندهی آموزش مهارت به محوریت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای باشد؛ گواهینامه ما قابل ترجمه است لذا فرد در هر گوشه جهان آموزش دیده می‌تواند برای اشتغال اقدام کند.

وی افزود: در حال حاضر با آموزش و پرورش آیین‌نامه مشترکی تدوین کردیم که دانش‌آموزان مقطع اول و دوم متوسطه الزاما به سمت مهارت سوق داده شوند و در پایان پیوست مهارت آموزی به همراه با مدرک فارغ‌التحصیلی ارائه خواهد شد.  

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان این که باید پیوست مهارت در اقتصاد کشور داشته باشیم، ابراز داشت: باید در نظر داشته باشیم که اشتغال با مهارت پایدارتر خواهد بود لذا توصیه می‌کنم کرمان عاری از نیروهای بدون مهارت شود زیرا اگر مهارت را سرلوحه قرار دهیم شاهد عزاهای عمومی در کشور نخواهیم بود.

اوسط هاشمی گفت: همه شرکت‌های بزرگ می‌توانند در تجهیز کارگاه‌های ما مشارکت داشته باشند تا نیروهای آنان را تحت آموزش مهارت قرار دهیم.

وی گفت: مدیران کرمان یک رشته را در استان شناسایی کنند تا در آن بتوانیم مسابقات ملی مهارت را برگزار کنیم و راهی باشد برای راهیابی در مسابقات جهانی زیرا این ظرفیت در استان وجود دارد.

اوسط هاشمی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: نگاه وی به مسائل عمیق بود همچنین امروز سردار سلیمانی قدرتی به‌وجود آورده که آمریکا و ابرقدرت‌های جهان به این نتیجه رسیده‌اند ایران قدرتی دارد که از عهده آنها خارج است بنابراین همه آنها ارزشمند هستند و کرمان از این جهات برند مقاومت است.

کد خبر 4795052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =