شناسائی ۴هزار و۳۰۱ فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان

بندرعباس - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: وجود چهار هزار و ۳۰۱ فقره چاه غیر مجاز در استان هرمزگان منجر به اضافه برداشت ۲۰ درصد از آب های استان یعنی معادل ۳۵۰ میلیون متر مکعب شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ ملایی در نشست خبری با عنوان اینکه از ابتدای سال بارشی سال جاری (از مهرماه آغاز و تا شهریورماه سال آینده) مقدار ۶۸.۸۴ مکعب بارش در استان را شاهد بودیم، اظهارداشت: در میان ۲۲ منطقه استان هرمزگان، شهرستان پارسیان با ۱۲۲ میلیمتر به عنوان پربارش ترین منطقه و باغات با ۱۸ میلیمتر، کمترین میزان بارش‌ را داشته است.

وی افزود: در حال حاظر ذخیره آب در سد استقلال میناب از حجم ۲۴۰ میلیون متر مکعب موجود تنها ۵۲ میلیون متر مکعب آب گیری شده است، سد جگین ۱۷۰ میلیون متر مکعب از حجم ۲۱۰ میلیون متر مکعب خود و سد شمیل نیز از ۱۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خود، حدود ۲۷ میلیون متر مکعب آبگیری شده است.

ملائی ادامه داد: برای تغذیه سدهای نیاز است که بارش‌ها در بالا دست سدها اتفاق بیافتد که به علت کم بارش بودن مناطق بالادستی سدها، بارش‌ها تاکنون تاثیر قابل محسوسی بر ذخیره سدهای هرمزگان نداشته‌ است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان به مطالعه برای افزایش تعداد سدها در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: در استان هرمزگان ۱۰ رودخانه اصلی وجود دارد که ظرفیت احداث سد با ظرفیت و گنجایش بالا را دارا هستند و کار مطالعاتی و تحقیقاتی برای احداث سد بر روی این رودخانه های استان در حال انجام است.

ملائی با بیان اینکه اجرا و ساخت سد سَرنی در سال ۹۴ آغاز شده و در نیمه دوم سال آینده به بهره برداری می رسد، تصریح کرد: ظرفیت مخزن ذخیره سازی آب سد سرنی به حدود ۷۰ میلیون مترمکعب می رسد که علاوه بر اختصاص قریب به ۱۲ میلیون مترمکعب برای مصارف خانگی شهرستان میناب، در بخش کشاورزی و تأمین منابع آبی دشت های منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی برداشت آب های زیر زمینی در شهرستان میناب، اضافه کرد: با اختصاص آب ذخیره شده سد ها به زمین های کشاورزی در بخش شمالی شهرستان میناب، علاوه بر کاهش هزینه بهره‌برداری محصول بر رونق کشت و ایجاد شغل و کاهش بیکاری متأثر بوده و موجب رضایت مندی کشاورزان منطقه شده است.

این مسئول ادامه داد: در استان هرمزگان ۲۰ هزار فقره چاه مجاز دارای پروانه بهره برداری وجود دارد که برای کنترل و آگاهی از میزان آب برداشتی سفره های زیرزمینی، در۲۵ درصد از این چاهها یعنی پنج هزار و ۵۰۰ فقره چاه کنتور نصب شده است.

ملایی تعداد چاه های غیرمجاز در استان را چهار هزار و ۳۰۱ فقره عنوان کرد و اظهار داشت: از چاه های غیر مجاز مقدار ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب برداشت می شود که این برداشت معادل ۲۰ درصد آب های برداشت شده در استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان خاطر نشان کرد: شهرستان پارسیان یکی از مناطق پیش رو در نصب کنتور آب بوده است که حدود ۹۰ درصد چاه‌های کشاورزی خود را مجهز به کنتور کنترل آب کرده است.

ملایی با بیان اینکه زمین های کشاورزی فاقد پروانه بهره برداری می توانند با تشکیل پرونده مشمول دریافت مجوز شوند، ابراز داشت: حدود یک هزار حلقه چاه با پیگیری و روال قانونی کار صدور پروانه بهره برداری برای آنها در دست اقدام است.

این مسئول اضافه کرد: نوسازی فاز دوم خط انتقال آب میناب – بندرعباس به طول ۱۴کیلومتر و با هزینه ۶۰ میلیارد تومان در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ به بهرداری می رسد. مرحله اول نوسازی این طرح نیز در سال گذشته به طول ۱۶ کیلومتر به بهره برداری رسیده بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان به بخشی از برنامه ها و پروژه های آبی در حال ساخت اشاره کرد و گفت: تصویه خانه سد سرنی، احداث مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی برای افزایش ضریب ذخیره آب شهر بندرعباس، انتقال آب به دشت جاسک برای توسعه بخش کشاورزی و رونق تولید، ساماندهی و ایمن سازی در ۱۴ نقطه رودخانه ها ی استان و ایجاد سد های کوچک و مطالعات ساخت سد های بزرگ، از مهمترین بخش های در حال پیگیری استان هرمزگان هستند.

کد خبر 4795413

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =