پیگیری دفتر امام جمعه زاهدان در خصوص کمبود سیلندرهای گاز مایع

زاهدان - با شروع سرما در سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم این استان شده از این رو دفتر امام جمعه زاهدان این موضوع را به صورت جدی پیگیری کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، با شروع سرما در استان سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم در این استان شده از این رو دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن پیگیری جدی از مسئولان حل فوری مسئله را خواستار شد.

از دیدن صف‌های طولانی گاز خجالت می‌کشم

حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا ثبوتی، مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در جلسه با متولیان این حوزه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت گاز مایع در استان و معضلات مردم، اظهار داشت: در هفته های اخیر شاهد صف‌های طولانی برای دریافت سیلندر گاز در نقاط مختلف استان بوده ایم که متاسفانه در این صف ها، بانوان با بچه خردسال و نوزاد در کنار مردان ایستاده اند تا بتوانند گاز مورد نیاز خانه خود را تهیه کنن؛ از دیدن صفهای طولانی دریافت سیلندر گاز مایع در زاهدان و سایر شهرستانها، خجالت می کشم.

وی با اشاره به وفاداری مردم به نظام و انقلاب، اظهار داشت: برای حل معضل گاز، نیازمند عزمی جدی از سوی مسئولان هستیم.

مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که افزودن سیستم ال پی جی به خودروها باعث وارد شدن فشار به شبکه تامین گاز مایع استان شده است، خطاب به مسئولان، گفت: اگر همیشه از مردم می خواهیم در تمام صحنه ها از جمله انتخابات شرکت کرده و در آینده کشور نقش آفرینی کنند، حداقل نیازهای اولیه آنان را تامین کنید.

وی ادامه داد: باید جلسه ای متشکل از نماینده دادستانی، استانداری، فرمانداری و تمامی دستگاه های مرتبط با حوزه گاز مایع هرچه سریعتر تشکیل و برای حل این معضل اجتمایی برنامه ریزی شود.

هر کس در هرجایگاه کوتاهی کرده مدیون خون شهداست

‌ثبوتی با تاکید بر سخنرانی مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز استان پیش از خطبه های نماز جمعه هفته جاری، بیان کرد: مردم در حوزه گاز مایع از مسئولان مطالبه دارند و باید این مشکل با مدیریت و برنامه ریزی دقیق مرتفع شود و در این راستا به نظر می آید جدی گرفتن اشتراکات می تواند گامی موثر در حل مشکل باشد.

وی افزود: هرکس در استان که در هر جایگاهی باشد و در موضوع سیلندرهای گاز مایع، کوتاهی کرده باشد، مدیون خون شهدا و مردم هستند.

حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان نیز که برای دومین بار در چند روز گذشته در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان حضور و به بیان گزارش وضعیت گاز پرداخته بود، گفت: مشکل کپسول های گاز به یک مشکل کشوری تبدیل شده است و هم اکنون با توجه به افزایش قیمت بنزین، مردم به گاز سوز کردن خودروها با نصب سیستم ال پی جی روی آروده اند.

نیروی انتظامی با تخلف خودروهای ال پی جی برخورد جدی کند

وی ادامه داد: با توجه به میزان مسافت و قیمت، استفاده از سیستم ال پی جی برای دارندگان خودرو به صرفه تر از بنزین می باشد، همه مسئولان به تخلف بودن نصب و بهره برداری از سیستم ال پی جی در خودروها اذعان دارند، در این خصوص باید نیروی انتظامی و یا راهنمایی و رانندگی با متخلفان در این موضوع برخورد و خودرو را مدتی در پارکینگ نگه دارند تا دیگر کسی به این سمت گرایش پیدا نکند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات کپسولهای گاز و ورود مسئولان از جمله دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان به مشکلات این حوزه ، تصریح کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین در کشور، میزان مصرف کپسولهای گاز نه تنها در استان بلکه در کل کشور افزایش پیدا کرده و در این راستا میزان سهمیه گاز مایع این خطه پهناور را با پیگیری انجام شده افزایش داده ایم.

شه بخش با اشاره به بهره گیری از توان شبکه ریلی کشور در جابجایی گاز مایع به سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: در هر مسیر تا ۱۰ واگن برای استان با بهره گیری از شبکه ریلی جابحا می شود و می توان گفت به طور میانگین یک روز در میان گاز از این طریق وارد این خطه کشور می شود.

وی افزود: دوروز برای پر شدن واگن ها در پالایشگاه و دوروز برای رسیدن آنها از طریق شبکه ریلی به استان زمان مورد نیاز است و این درحالی است که گاهی میزان واگن های پر شده در پالایشگاه اصفهان به دلایل مختلف کم هم می شود.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به وجود ۲۶ واگن جابجایی گاز مایع در پالایشگاه اصفهان، خاطر نشان کرد: هم اکنون در زاهدان با وجود دو مجموعه تاسیسات، هزار و صد تن گاز مایع را می توانیم در مخازن ذخیره سازی کنیم.
شه بخش با بیان اینکه تلاشمان این است که میزان گاز وار شده به استان برای دو روز جهت توزیع در مخازن ذخیزه سازی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در چند هفته اخیر که با مشکل گاز رو برو بوده ایم، بخشی از مشترکین شرکت الیاس گاز با فروش

کپسول‌های خود، در این مدت به جمع مشترکین پرسی ایران گاز پیوسته اند که فشاری مضاعف بر مشکلات این شرکت در طی این مدت وارد کرده است.

باید به توزیع ۱۷ هزار کپسول در روز برسیم

شه بخش با بیان اینکه در حال حاضر روزانه ۱۴ هزار کپسول در این شرکت پر و توزیع می شود، اضافه کرد: برای عادی شدن روند توزیع کپسولهای گاز، باید ۱۷ هزار کپسول را به صورت روزانه پر و توزیع کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میزان مصرف گاز مایع در استان به صورت بی رویه بالا رفته و هر شرکت نیز ظرفیتی برای توزیع دارد و بیشتر از آن نمی توانند کار توزیع را انجام دهند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مسئولان کشوری اعلام کرده اند که سهمیه گاز مایع پرسی ایران گاز استان از ۵هزار و ۴۲۰ تن به ۶هزار و ۵۰۰ تن افزایش پیدا کرده است، گفت: تا چند روز پیش با پیگیری برای دریافت سهمیه اضافه شده، پالایشگاه اعلام کرد که هنوز به صورت کتبی به ما اعلام نشده است.

شه‌بخش تصریح کرد: تاکنون طرح هایی برای جمع شدن صف های گاز در زاهدان اجرا شده و تاحدودی نیز موفق شده ایم اما شرکت های توزیع گاز، توزیع ایستگاهی کپسول های گاز مایع را قبول ندارند ولی به دلیل مصوبه شورای تامین و کمیته سوخت توزیع کپسول های گاز در زاهدان اینگونه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه همه مسئولان دستگاه های مرتبط باید دور یک میز نشسته و یک طرح جامع را مصوب و برای اجرا به شرکت های توزیع سیلندر، ابلاغ کنند تاکید کرد: با وجود طرح های مختلفی که هر دستگاه برای شرکت های توزیع گاز مایع ارسال می کنند، نه تنها شرکت ها بلکه مردم نیز سردرگم شده اند.

تاکنون جلسه متشکل از همه ادارات برای حل مسئله برگزار نشده است

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تاکنون جلسه ای متشکل از همه ادارات و نهادهای مرتبط با موضوع گاز در زاهدان برگزار نشده است و باید برای رفع این معضل اجتماعی یک نظر شده  تا طی یک برنامه مشخص حرکت کنیم.

دولت باید پیش از افزایش قیمت بنزین به فکر سیستان و بلوچستان می‌بود

شه بخش اضافه کرد: دولت باید قبل از اجرای افزایش قیمت بنزین در استان های محرومی به مثل سیستان و بلوچستان ۴ جایگاه پمپ گاز CNGراه اندازی می کرد و بعد به اجرای این طرح می پرداخت تا چنین بهایی برای مشکلات در این خطه پهناور ندهیم.

فرصت یک ماهه شورای تامین به مسئولان حوزه گاز مایع 

در ادامه این جلسه برای روشن شدن بهتر وضعیت گاز، ضمن تماس تلفنی با ابوذرمهدی نخعی، فرماندار شهرستان زاهدان آخرین اقدامات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفت.

وی در این باره گفت: با توجه به عدم نتیجه گیری از جلسات مختلف هماهنگی و برنامه ریزی در زمینه تامین و توزیع سیلندرهای گاز مایع و عدم توجه شرکت‌های توزع کننده سیلندرها و دستگاه های مرتبط، چندین برنامه مختلف در شورای تامین زاهدان برای شرکت های گاز در نظر گرفته شد.

فرماندار زاهدان تاکید کرد: درصورت عدم تحقق خواسته ها، توسط شرکت های گاز، مسئولین آن ها باید در دادگاه جوابگو قانون باشند.

نخعی با اشاره به برگزاری چندین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی در حوزه مدیریت تامین و توزیع گاز مایع زاهدان، خاطر نشان کرد: ۲ بار در تهران موضوع مشکلات گاز مایع را مطرح و پیگیری کرده تا دستور افزایش سهمیه گاز را از توانستیم دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه معاون وزیر در جلسه ای که در تهران داشته ام، از عدم نامه نگاری و پیگیری شرکت های استانی برای دریافت و افزایش سهمیه خبر داده بود.

 استقبال مردمی برای بهره‌گیری از شبکه گاز شهری کم است

فرماندار شهرستان زاهدان ادامه داد: استقبال مردمی در مناطقی که شبکه گاز شهری راه اندازی شده، برای بهره گیری از این شبکه بسیار کم بوده است.

نخعی با اشاره به موضوع سیستم ال پی جی خودروها، گفت: این سیستم غیر استاندارد بوده و با توجه به سوق پیدا کردن رانندگان برای بهره گیری از این سیستم، میزان تقاضای سیلندرهای گاز مایع نه تنها در استان بلکه در کل کشور با افزایش قیمت سوخت بنزین، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

رفتار مسئولان شرکت نفت با مردم مانند رفتار با ارباب رجوع نیست

وی اذعان کرد: متاسفانه شرکت پخش فرآورده های نفتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه گاز مایع کم کاری کرده اند و با توجه به اینکه درآمد کشور از فروش نفت تامین می شود رفتار مسئولان شرکت نفت و شرکتهای وابسته آن با مردم و مسئولان به شکل رفتار با ارباب رجوع و همکار نیست.

فرماندار شهرستان زاهدان افزود: در این خصوص در شورای تامین شهرستان در هفته اخیر طی مصوبه ای تعهدی برای شرکت های توزیع کننده گاز مایع ایجاد کرده ایم تا در صورتی که باز هم آنان به وظایف خود عمل نکنند پس از یک ماه مهلت داده شده، با حضور در دادگاه جوابگوی قانون باشند؛ ما از حق مردم کوتاه نمی آییم.

نخعی گفت: نمی توان قبول کرد که فردی مدیر بوده و یا مسئولیتی داشته باشد اما پاسخگوی مردم نباشد.

وی تصریح کرد: باید توزیع اشتراکی سیلندرهای گاز مایع در استان بالا رفته و اشتراک پذیری شرکت ها نیز افزایش یابد؛ متاسفانه شرکت های توزیع کننده توان جذب  اشتراک در حوزه خود را ندارند.

فرماندار شهرستان زاهدان تاکید کرد: مشکل گاز مربوط به امروز و دیروز نیست و ما هروقت جلسه گذاشتیم و یا به مشکلی برخورد کردیم، آنان نتوانستند مدیریت لازم را داشته باشند، پس از مهلت یک ماهه تعیین شده در شورای تامین، باید در صورت عدم رفع مشکل در دادگاه پاسخگوی حق و حقوق مردم باشند.

اگر  مدیران توان ندارند از سمت خود کناره گیری کنند

وی تاکید کرد: اگر مدیران شرکت ها و نهادهای مرتبط با حوزه گاز مایع توان ندارند، از سمت خود کناره گیری کنند تا فردی توانمند اداره امور را بدست بگیرد.

نخعی افزود: در این موضوع دادستان نیز پای کار است و اگر ثابت شود شرکتی کم کاری کرده باید به صورت قانونی با مدیر آن برخورد شود و در این خصوص با اداره کل تعزیرات حکومتی هم هماهنگ شده تا به این موضوع ورود پیدا کرده و اقدامات قانونی لازم را اعمال کند.

فرماندار زاهدان با بیان اینکه شخصا بر موضوع گاز نظارت دارم، خاطر نشان کرد: سختی کار ما تنها امسال است و با تکمیل تر شدن پروژه گاز شهری زاهدان تا سال آینده، دیگر به این صورت با مشکل روبرو نخواهیم شد.

شایان ذکر است برنامه ریزی شده تا حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه زاهدان به بیان گزارشی از اقدامات در راستای حل مسئله گاز مایع در استان بپردازد.

همچنین آیت الله محامی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان به حل معضل گاز مایع در زاهدان توسط مسئولان مربطه تاکید کرده بود.

کد خبر 4796202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =