انتخاب درست و مدیریت قوی لازمه اقتصاد مقاومتی

شیراز- نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز انتخاب های صحیح مردم در انتخابات و همچنین مدیریت قوی دولت در بخش اجرا را لازمه تحقق اقتصادمقاومتی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه های این هفته نماز جمعه شیراز در ابتدای سخنان خود با اشاره به لزوم محبت کردن مردم به یکدیگر بیان کرد: باید به همدیگر محبت کرد، این محبت هزینه و خرجی ندارد و باید سعی شود با زبان خودش رفتار کنیم.

وی گفت: جمع خوش رفتاری و محبت کردن مردم به یکدیگر این می شود که  خداوند بهشت را ارزانی می کند. پیامبر نیز فرمودند که هرکسی دل مومنی را شاد کند دل خداوند را شاد کرده از این رو محبت کردن را نباید فراموش کنیم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در صحبت هایمان رحمت خدا باید بازگو شود، جامعه ما باید عطر رحمت در آن پراکنده شود. بعضی رفتارها لذت زندگی از همدیگر ساقط می کند. در جامعه نوع رفتارهای زن و و شوهر، یا مردم درکوچه و خیابانبه گونه ایت که انگار قصد داریم نگذاریم اطرافیان لذت زندگی را بفهمند.

آیت الله دژکام  در ادامه سخنان خود با اشاره به بزرگداشت شهید تندگویان و سالگرد ارتحال امام جمعه فقید شهر شیراز آیت الله حائری، بیان کرد: ایشان در جهاد با طاغوت میدان داری کرد و سال های شکنجه را پشت سر گذاشت تا مردم بتوانند دینداری خودشان را آشکارا  انجام دهند. به روح ایشان درود می فرستیم و امیدواریم مسیر دین خواهی و خداخواهی به خوبی و محکم در نسل های آینده نیز ادامه یابد.

مشکلات معیشتی با راهکارهای علمی رفع شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله مهم و اصلی معیشت و زندگی مردم نیز شاره کرد و گفت: ما به اشکال مختلفی باید نسبت به این موضوع و گذران زندگی مردم بحث و صحبت کنیم و به دنبال راهکارهای عملی برای حل مشکل باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان کرد: ممکن است در  اذهان تصور شود که چرا با این مسئله به تندی برخورد نمی کنم که باید گفت یک موقعی تند برخورد کردن راه حل مسئله است ، احساس من این است که مادر جامعه زیادی فریاد می کشیم تا  یافتن راه حل. یک موقعی است که مسائل کوچک و تعداد مسائل کم هست و ۱۰ نفر فریاد می کشند و آن زمان یک نفر مشکل را حل می کند اما امروز باید همه برای مشکلات فکر و راه حل پیدا کنیم.

آیت الله دژکام یادآور شد: رهبر معظم انقلاب دقیقا ۱۲ سال پیش در سال ۸۶  بحث جنگ اقتصادی را مطرح کردند اما توجه نکردیم همانطور که به بحث جنگ فرهنگی نیز توجهی نکردیم و خیلی دیر حرکت می کنیم ولی ایشان به موقع تذکر دادند که باید زود مدیریت کنیم.

وی گفت: سه سال از این قضیه گذشت و در سال ۱۳۸۹ ایشان رسما اقتصادی مقاومتی را مطرح کردند اما هنوز کسی درست اقدام نکرد و بعد از این مرحله، ایشان در سال ۱۳۹۲ سیاست های اقتصادی مقاومتی را ابلاغ کردند و شش سال دیگر نیز گذشته است و باید گفت کسانی که باید این کارها را دنبال می کردند زودتر اقدامی را صورت می دادند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه ۱۲ سال این مسیر  طی شد و در این سالها رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که باید امنیت اقتصادی ایجاد شود، بیان کرد: از مهمترین رکن های اقتصادی مقاومتی همین نوع امنیت است که ایشان فرمودند ایمن سازی اقتصادی باید دنبال شود.

دولت در جایگاه اول تحقق اقتصاد مقاومتی

آیت الله دژکام با اشاره به  محورهای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزود: یکی از محورها این است که مردم گله هایی دارند از مدیریت این قضیه ، این مدیریت شامل مجریان، قانون گذاران و دستگاه قضایی است.

وی اضافه کرد: در حوزه اجرایی، دولت اولین  بخش است که وجود دارد، دولت فعلی و سایر دولت ها به این مسئله می پرداختند اما در این جریان گله های سنگینی وجود دارد که چرا به خوبی حوزه های اجرایی عمل نکردند.

وی تاکید کرد: اما در در این راستا مردم نیز در انتخاب هایشان باید دقت های لازم را انجام دهند، بیان کرد: تا ۱۴۰۴ که افق رشد اقتصادی مان را در آنجا دیدیم نمی شود کاری نکرد ، باید در شش سال آینده این درختی که کاشته شده مراقب و آب دهی  شود تا به ثمر برسد.

مردم انتخاب های درستی انجام دهند

امام جمعه شیراز تاکید کرد: تا ۱۴۰۴  انتخابات متعددی داریم که یکی از آنها چند ماه آینده است اگر گله ای از انتخاب هایمان در گذشته داشتیم باید به این نتیجه برسیم که این بار انتخاب بهتری کنیم.

وی عنوان کرد: هر ساعت که نمی شود دولت عوض کرد، اگر چنین شد که دیگر نظام و حکومت نداریم.

آیت الله دژکام گفت: در بحث های معیشتی و اقتصادی باید بنشینیم و برادرانه و عاقلانه صحبت کنیم  و در این مسیر از کارشناسان، اساتید ، دانشگاهیان نیز دعوت شود، یکی باید دلش برای اصل قضیه بسوزد.

نماینده ولی فقیه در فارس با  اشاره به اینکه پس انتخاب خودمان تاثیر گذار است، افزود: شیرازی ها در جنگ، صیاد شیرازی و عباس دوران را نماینده کردند و ۱۵ هزار شهید پشت این ها بودند و الان در جنگ اقتصادی نیز باید انتخاب هایمان به اندازه صیاد شیرازی باشد.

آیت الله دژکام تاکید کرد: بهترین ها و قوی ترین ها باید انتخاب شوند و انشالله در این جنگ اقتصادی نیز پیروز خواهیم شد و رسوایی اش برای آمریکا خواهد ماند.

وی ادامه داد: خیلی بد است که کسی در نظام مردم سالارانه  از فلان مدیر و مسئول انتقاد کنیم در حالیکه می دانیم روش انتخاب ها در دست خود مردم است، انتخاب و تعیین مدیر کانال خودش را دارد که شامل رای دهی ها می شود.

وی در عین حال تاکید کرد که مبارزه با عوامل فساد آفرین در اقتصاد باید درست صورت گیرد و گفت: رهبری فرمودند نظام بودجه ریزی باید تغییر کند اما لایحه بودجه به مجلس رفت و بعد از آن  مشاهده می شود که لایحه تغییر خاصی نکرده و باید گفت فساد از همینجا ایجاد یعنی همین لایحه بودجه ریزی ایجاد می شود.

امام جمعه شیراز گفت: در عین حال بحث نظارت بر قیمت ها که از وظایف تعزیرات و صنعت و معدن است باید به خوبی دنبال شود.

آیت الله دژکام بیان کرد: هرکدام از قسمت هایی که کارش را خوب انجام می دهند تقدیر کنیم و اگر  خوب اجرا نشد دست خود مردم است تا آن فرد عوض شود.

  

کد خبر 4796371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =