آمریکای کنونی اهل مذاکره و تعامل نیست

اردبیل - نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: در چند سال اخیر مشخص شد که آمریکا به دوست و دشمن خود رحم نکرده و اصلا اهل گفتگو، مذاکره و تعامل نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل عنوان کرد: در چند سال اخیر مشخص شد که آمریکا به دوست و دشمن خود رحم نمی‌کند، چرا که به بهترین دوستان خود خیانت و آنها را با بدترین اهانت، تحقیر کرده است و این نشان می‌دهد که آمریکای فعلی اصلا اهل گفتگو، مذاکره و تعامل نیست.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: دولت ترکیه خدمات استثنایی به آمریکا مخصوصا در سوریه انجام داده و جزو دوستان بسیار صمیمی آمریکاست ولی آمریکایی‌ها این هفته با تصویب نسل کشی ارامنه در مجلس سنا و با اهانت‌های شدید توئیتی ترامپ، ترکیه را به شدت تحقیر کردند. این امر نشان می‌دهد که به دوستی و مذاکره آمریکا امیدی نیست.

عاملی گفت: سفر اردوغان به آمریکا برای ما بسیار آموزنده بود. او برای مذاکره با دولت آمریکا به آمریکا رفت اما هیبت او را شکستند و روانه ترکیه کردند. درخواست او از آمریکایی‌ها این بود که تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه برداشته شود و تحریم جدید وضع نشود اما نه تنها تحریم‌ها را برنداشتند بلکه نمایندگان مخالف کنگره او را استهزاء کرده و هیچ امنیتی ندادند که تحریم جدید برای ترکیه وضع نشود.

وی افزود: آنچه به دست آمد عکس گرفتن ترامپ با ایشان بود تا ترامپ برای خود یک سابقه‌ای درست کند. اردوغان فیلمی از حمله کردها در شمال سوریه را به آمریکا برده بود. او نمایندگان مخالف سرسخت خود از کنگره را جمع کرد و آن فیلم را پخش کرد و گفت «من به خاطر این حملات به شمال سوریه رفته ام» ولی بعد از اتمام جلسه یکی از نمایندگان کنگره به خاطر آوردن و پخش این فیلم، استهزاء سختی از او کرد.

عاملی ادامه داد: متاسفانه آمریکا به تحریم ملت‌ها که کاملا غیرقانونی است به چشم حربه موفق می‌نگرد. این هفته جمعی از شرکت‌ها، مسئولین و اشخاص حقیقی کشورهای کامبوج، عراق و ایران را تحریم کرد. تحریم با عرف جهانی، مواثیق بین المللی و حقوق بشر کاملا در تنافی است اما آمریکا کاملا یکّه تازی می‌کند و با بی حیایی دم از قانون، حقوق بشر و دموکراسی هم می‌زند. تحریم، مصداق بزرگ بی رحمی، جنایت و قساوت است.

پر پر شدن بیماران خاص با تحریم‌های ظالمانه ترامپ

وی اضافه کرد: امروز در ایران خانواده‌هایی که فرزندان آنها بیماری‌های خاصی دارند از جهت تامین دارو کاملا در مضیقه هستند و در به در دنبال داروهای خاص با قیمت‌های سرسام آور بوده و فرزندان آنها در برابر چشمانشان پرپر می شود. دولت آمریکا نسبت به این موضوع کاملا آگاه است اما آنچه برای آنها اهمیتی ندارد انسانیت و ارزش‌های انسانی است.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: این روزها اروپا با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل به خیال خودشان ایران را تحت فشار گذاشته‌اند تا ایران سلاح موشکی خود را مثل سلاح هسته‌ای کنار بگذارد و تمام تجهیزات ساخت موشک خود را با دست خود ویران سازد. آنها مثل آمریکا یک مذاکره جدید از ایران می‌خواهند مذاکره‌ای که در آن علاوه بر امتیازات یک طرفه‌ای که در برجام به دست آوردند توان موشکی ایران نیز کاملاً از بین برود. در ظاهر می‌گویند این مطالبه ما طبق قطعنامه ۲۲۳۱ می‌باشد ولی این قطعنامه ناظر به موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای است و ایران با حسن نیت کامل از طراحی و ساخت این گونه موشک‌ها خودداری کرده است.

وی تأکید کرد: دولت روسیه هم اعلام کرد قطعنامه ۲۲۳۱ تهران را از توسعه برنامه‌های موشکی و فضایی منع نمی‌کند. این را اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها هم به خوبی می‌دانند ولی نقشه بسیار خطرناکی در سر دارند. آنها برای حمله به ایران به شدت از توان موشکی واهمه دارند در دنیا هیچ سلاحی بعد از سلاح اتمی مثل موشک بازدارنده نیست. اگر شاه به جای هواپیما موشک می‌خرید جنگ هشت ساله اتفاق نمی افتاد و ۲۲۰ هزار انسان بزرگ شهید نمی‌شد.

وی در ادامه گفت: اگر ایران خلع سلاح شود به لقمه بسیار چربی برای آن‌ها تبدیل می شود و اگر آنها به ایران دسترسی پیدا کنند، انتقام حقارت چهل ساله را خواهند گرفت تا در ادامه بتوانند تمام مراکز دانش بنیان را ویران کرده، توان نظامی ایران را برای همیشه منهدم ساخته و نخبگان علمی و دانشمندان مهم ایرانی را که در تکنولوژی‌های حساس و فناوری های استراتژیک تخصص دارند، ترور کنند.

عاملی افزود: ما الان بین دو راهی هستیم؛ دو راهی عزت و ذلت. امام حسین (ع) نیز بین دو راهی قرار گرفت و نقشه راه را با خون خود نوشت. ما به حسین لبیک می گوئیم تا با او محشور شویم.

کد خبر 4796477

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =