منابع فرهنگی و اجتماعی باید به درستی مصرف شود

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: پایداری فرهنگی و اجتماعی تداوم تفکر پیشرویی است که معتقد است در روند توسعه، حفظ منابع طبیعی امری حیاتی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یازدهمین جشنواره پژوهش و مدیریت شهری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی شنبه ۲۳ آذر در برج میلاد با حضور تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیران حوزه شهری و علاقمندان این حوزه برگزار شد.

محمدجواد حق شناس در بخش پنل تخصصی نوآوری شهری، اقتصاد فرهنگ و اجتماع شهری بیان کرد: نه فقط منابع زیست محیطی و اقتصادی بلکه منابع فرهنگی و اجتماعی نیز باید به درستی و با در نظرداشت نیازها و حقوق نسلهای آینده مصرف شود بنابراین مدیریت شهری مکلف است در فرایند توسعه شهر در مسیر حفظ ارزش ها و منابع فرهنگی و اجتماعی گام بردارد.  

حق شناس با تاکید براینکه پایداری فرهنگی و اجتماعی به مثابه مساله اصلی و شاخص ردیف اول در اسناد پشتیبان برنامه سوم توسعه شهر تهران است ادامه داد: در مرحله بعد و در تدوین شاخص های سطح دوم چهارچوب مفهومی این رویکرد در قالب ده شاخص تعریف و به تصویب شورای شهر رسید. این شاخص ها عبارتند از مدیریت دانش، حس مکان، عدالت اجتماعی، مشارکت اجتماعی، سرمایه اجتماعی، کیفیت زندگی و سلامت شهری، فعالیت ها و برنامه های فرهنگی و اجتماعی، دیپلماسی شهری و در نهایت طبقه خلاق و اقتصاد فرهنگ و هنرو گردشگری.

وی رشد خلاقیت، طبقه خلاق، صنایع خلاق، بکارگیری منابع فرهنگی شهر، توسعه فضاهای فعالیت صنایع خلاق، استفاده از بسترهای همکاری و رویدادها و جشنواره های بین المللی دانست و افزود: از جمله هدف گذاری هایی است که در قالب شاخص های سطح سوم اسناد عملیاتی برنامه سوم توسعه همراه با پیوند با اقتصاد گردشگری در قالب شاخص طبقه خلاق و اقتصاد فرهنگ و هنر و گردشگری دنبال خواهد شد. این برنامه پتانسیل بسیار عظیمی برای شهر تهران ایجاد می کند. بستر قانونی مناسبی برای رونق خلاقیت و رشد صنایع خلاق فراهم شده است که در صورت مدیریت صحیح نقش مهمی در اقتصاد شهر تهران و در پایداری فرهنگی و اجتماعی آن خواهد داشت.

حق شناس ادامه داد: در چارچوبی که یونسکو برای شبکه شهر های خلاق جهان اعلام کرده است هفت حوزه موسیقی، فیلم، ادبیات، هنرهای رسانه ای، صنایع غذایی، صنایع دستی و هنرهای مردمی، و طراحی به عنوان صنایع خلاق در نظر گرفته شده است که هر شهر بر اساس مزیت های نسبی خود و نیز انرژی و ظرفیتی که یکی از این زمینه ها را به عنوان اولویت خود انتخاب می کند. از شهرهای ایران تاکنون اصفهان و بندر عباس در حوزه صنایع دستی، رشت در حوزه خوراک شناسی و سنندج در حوزه موسیقی به شبکه شهرهای خلاق پیوسته اند. حال شهر تهران می باید اولویت خود در بین این صنایع خلاق را مشخص کند. این یک چالش جدی در حوزه پژوهش است. شهر تهران در کدام یک از زمینه های خلاقیت مرتبط با شبکه شهر های خلاق جهان ظرفیت و مزیت بیشتری دارد؟

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گفت: بستر بسیار مناسبی برای توسعه خلاقیت و رونق صنایع خلاق منابع فرهنگی عظیم در کنار جمعیت پرشمار، سطح درآمد، سطح فرهنگ ساکنین، سطح فناوری، انبوه استعدادهای انسانی در حوزه های مختلف صنایع خلاق و سطح بالای تسامح و تنوع فرهنگی شهر تهران فضای مناسبی برای فعالیت صنایع خلاق در این شهر فراهم کرده است. همه زمینه های صنایع مورد نظر شبکه شهر های خلاق در شهر تهران فعال بوده و پتانسیل های قابل توجهی دارند. اما در این میان به نظر می رسد صنعت فیلم بتواند جایگاه متفاوتی داشته باشد. صنعت فیلم در شهر تهران با سابقه ای یکصد ساله یک صنعت کاملا فعال است. برگزاری جشنواره های فیلم شناخته شده و مطرح همچون فیلم فجر و فیلم کوتاه تهران و حضور نمایندگان و فیلم سازان در جشنواره های بین المللی فیلم های کوتاه و بلند جهان تجارب و کارنامه موفقی را نشان می دهد. این صنعت نیروی کار خلاق و و مشاغل خلاق متنوعی را در بر می گیرد. سهم قابل توجهی در جذب سرمایه بخش خصوصی و دولتی و درامدزایی دارد و زیر ساخت ها یی همچون لاله زار و بازار عرضه و تقاضای داخلی قابل توجهی دارد. لذا صنعت فیلم می تواند نقشی محوری و پیشقراول در توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و صنایع خلاق شهر تهران را به عهده بگیرد. طبعا این موضوع نیازمند بررسی های جدی توسط پژوهشگران و سیاستگذاران و مدیران حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

حق شناس در بخش دیگری از سخنرانی خود به راهبرد تهران برای شهر خلاق اشاره کرد و افزود: شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال ۲۰۰۴ راه انداری شد. این شبکه فرهنگ را مبنای بازآفرینی و توسعه پایدار شهری می داند و با تکیه بر دانش، رهیافت جدیدی برای ارزش آفرینی اقتصادی و نوسازی و توسعه شهرها ارائه می کند. اینجاست که مفاهیم صنایع خلاق (صنایع دستی و هنرهای مردمی، طراحی، فیلم، صنایع غذایی، ادبیات، موسیقی و هنرهای رسانه ای) و طبقه خلاق (حاملان استعداد و دانش و هنر) شکل می گیرد. شهری که ظرفیت پذیرش تنوع و نوآوری فرهنگی و هنری را دارد و از آن برای رونق اقتصاد و فرهنگ و هنرو توسعه پایدار و زیست پذیری بهره می برد و مقصد مناسبی برای جذب گردشگران می شود.  

وی با اشاره به اینکه تا کنون بیش از ۱۰۰ شهر از حدود بیش از پنجاه کشور به شبکه شهرهای خلاق پیوسته اند گفت: هر یک از این شهر ها بنا به ظرفیت های خود یکی از صنایع خلاق را به عنوان اولویت خود برگزیده اند. انتخاب یکی از این زمینه ها به عنوان اولویت تصمیمی راهبردی است که می باید با در نظر داشت فرصت ها و نهدیدها و نقاط و ضعف و قوت و تحلیل شرایط محیطی و عملیاتی اتخاذ شود.

حق شناس تصریح کرد: شهر تهران به لحاظ گستره و ترکیب جمعیتی، تمرکز امکانات، منابع، دانش و فناوری و اهمیت سیاسی و اقتصادی جایگاه ویژه ای در بین شهر های ایران دارد و به لحاظ منابع فرهنگی بسیار ثروتمند است. در عین حال موانعی نیز وجود دارد. اگرچه ظرفیت تنوع پذیری فرهنگی و دسترسی به فناوری و مدارا نسبت به سایر شهرهای کشور بالاست اما در حوزه فیلم و موسیقی و رسانه محدودیت های جدی ناشی از سیاست زدگی مطرح است و در حوزه صنایع غذایی و صنایع دستی بدون اتکا به تنوع فرهنگی منبعث از سایر شهرهای کشور نارسایی هایی وجود دارد. لذا به نظر می رسد انتخاب صنعت برتر خلاق شهر در تهران کار ساده ای نیست.  

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:شاید مهم ترین مزیت نسبی تهران را نباید در یکی از صنایع خلاق جستجو کرد. واقعیت این است که تهران عصاره تنوع فرهنگی چند هزارساله ایران و در عین حال پیشرو در همه حوزه های صنایع خلاق است. چرا که قادر است با در کنار هم چیدن منابع فرهنگی اقوام و خرده فرهنگ های سراسر کشور و ترکیبی از صنایع خلاق شهر راهبرد جدید و خلاقانه ای را در دستور کار خود قرار دهد. به هر دلیل برجسته ترین استعدادها و صنایع خلاق کشور در پایتخت گرد هم آمده اند. شاید بتوان معادلات یونسکو را نادیده گرفت و بجای تعیین یکی از صنایع خلاق به عنوان اولویت راهبرد شهر خلاق به تنوع فرهنگی و صنایع خلاق گرد هم آمده در تهران تکیه کرد.  

حق شناس در خاتمه اضافه کرد:به نظر می رسد شهر در آستانه انتخابی مهم است. این انتخاب لزوما می باید مبتنی بر بررسی های علمی و مطالعات میدانی کاملا حساب شده صورت گیرد. شاید هم تا حدودی بتوان محک تجربه را به کار گرفت. می توان در یک زمان بندی مناسب ضمن ایجاد بسترهای فعالیت صنایع خلاق و ایجاد فضای مناسب برای ظهور و بروز استعدادها و خلاقیت ها و حتی رقابت در عرصه عمل میدان را برای خودنمایی مزیت نسبی شهر بازگذاشت و همزمان با تعمیق مطالعات و ادبیات موضوع در انتخاب صنعت خلاق برتر شهر گزیده تر سخن گفت.

کد خبر 4797617

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =