آمادگی در کمترین زمان برای آزمون نظام مهندسی عمران

قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران و گرفتن پروانۀ اشتغال به کار یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حرفه‌ای فارغ التحصیلان رشتۀ عمران است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران و گرفتن پروانۀ اشتغال به کار یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حرفه‌ای فارغ التحصیلان رشتۀ عمران است.

از طرفی خیلی از مهندسین عمران به دل یل مشغله‌های روزمره کمتر وقت می‌کنند تمام منابع معرفی شده را به طور کامل مطالعه کنند و ترجیج می‌دهند برای این کار از دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی عمران (لینک) موسسات معتبر استفاده نمایند.

فرقی نمی‌کند قصد شرکت در کدام صلاحیت حرفه‌ای را داشته باشید یا محاسبات، نظارت و یا اجرا. فقط کافیست نگاهی به سرفصل‌های هر آزمون بیندازید تا خودتان متوجه شوید برای تسلط کامل روی این مباحث باید چقدر زمان بگذارید.

اگر موافق باشید در ابتدا با هم یک نگاه کلی به جدیدترین سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی عمران داشته باشیم و بعد ببینیم چطور می‌توان با اختصاص کمترین زمان ممکن و قبولی در این آزمون وارد دنیای حرفه‌های رشتۀ عمران شویم.

سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

برای آمادگی در این آزمون باید روی شش مبحث از مقررات ملی ساختمان تسلط داشته باشید. این مباحث عبارتند از:

· مبحث ۶: بارهای وارد بر ساختمان

· مبحث ۷: پی و پی‌سازی

· مبحث ۸: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی

· مبحث ۹: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه

· مبحث ۱۰: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی

· مبحث ۱۱: طرح و اجرای صنعتی ساختمان

به غیر از این مباحث، باید کتاب‌ها و جزوۀهای دانشگاهی خاک خوردۀ خودتان را از انبار بیرون بیاورید و این دروس را هم حسابی مطالعه کنید.

· اصول و مبانی استاتیک

· مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها

· مکانیک خاک

· گودبرداری

· پی‌سازی و سازهای نگهبان

سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

برای قبولی در آزمون احراز صلاحیت نظارت به غیر از شش مبحث معرفی شده در قسمت قبل باید روی شش مبحث دیگر از مقررات ملی ساختمان نیز تسلط کافی داشته باشید.

مباحث اضافه شده در این بخش عبارتند از:

· مبحث ۱: تعاریف

· مبحث ۲: نظامات اداری

· مبحث ۵: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی

· مبحث ۱۲: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

· مبحث ۲۱:  پدافند غیرعامل

· مبحث ۲۲: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها

به غیر از این ۱۲ مبحث باید منابع دانشگاهی معتبر را هم در زمینه‌های زیر مطالعه بفرمایید:

· استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی

· آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)

· راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی

· گودبرداری، مکانیک خاک، پی سازی و سازه‌های نگهبان

· مقررات حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها 

· روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان

سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

به غیر مبحث شمارۀ یک و پانزده باید تمام مباحث مقررات ملی ساختمان (که حجم این مطالب بالغ بر۳۲۰۰ صفحۀ ناقابل است!) را بخوانید.

دواطلبان این آزمون هم چنین باید علاوه بر مطالعۀ منابع دانشگاهی در شش زمینۀ معرفی شده در قسمت قبل (یعنی صلاحیت نظارت)، باید در موارد زیر نیز از اطلاعات کافی برخوردار باشند:

· انواع پیمان قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی آنها 

· مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

· قوانین صنعت بیمه و مالیات

· ماشین آلات ساختمانی

· قانون کار

با اینکه حجم منابع معرفی شده برای آزمون صلاحیت اجرا از سایر صلاحیت‌ها بیشتر است اما تجربۀ نشان می‌دهد قبولی در آزمون محاسبات_با وجود منابع کمتر_ سخت‌تر است.

ولی با این حال بی‌راه نیست اگر بگوییم خواندن این حجم از مطالب به احتمال زیاد شما را تا پاسی از شب بیدار نگه خواهد داشت. (پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با سبک سوالات و سنجیدن سطح آن‌ها حتماً نمونه سوالات دوره‌های گذشته را تهیه کنید. برای دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی عمران (لینک) کلیک کنید.)

از طرفی حتی اگر تمامی این منابع به صورت کامل تهیه کنید با توجه به گرانی شدید قیمت کاغذ این کار هم هزینه بالایی را روی دست‌تان می‌گذارد و هم ممکن است وقت لازم برای مطالعه این حجم از منابع را پیدا نکنید. پس چاره چیست؟

به نظر می‌رسد بهترین راه قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران {لینک} استفاده از دانش و تجربۀ اساتیدی است که راه و چاه این کار می‌شناسد.

بهترین دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی عمران تهران

مرکز آموزش دژآران با تجربۀ موفق برگزاری ۱۵۲ دورۀ آموزشی در رشته‌های عمران، برق، مکانیک، حقوق و با آمار ۱۶۹۲ دانشجوی پذیرفته شده (آمار قبولی بالای ۷۰ درصد در آزمون‌های نظام مهندسی) بیش از ۱۰ سال است که خدمات آموزشی خود را به علاقمندان ارائه می‌دهد.

شما هم می‌توانید با شرکت در «دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی عمران دژآران» (لینک) راه موفقیت را برای خود کوتاه‌تر کنید. چرا که دیگر نیازی ندارید تمام منابع را تک به تک تهیه و مطالعه کنید.

اساتید دژآران بر اساس شناخت و تجربۀ خود مهم‌ترین مطالب مورد توجه طراحان سوال را می‌شناسند و آن‌ها را در کلاس نظام مهندسی عمران به صورت جزوات تدوین شده در اختیارتان خواهند گذاشت.

در پایان بد نیست به چند نکتۀ مهم در مورد این آزمون توجه کنید.

چند نکتۀ مهم در مورد آزمون نظام مهندسی عمران

۱. آزمون نظام مهندسی عمران هر سال در دو نوبت برگزار می‌شود.

۲. به همراه داشتن کتاب و جزوه و ماشین حساب مهندسی مجاز می‌باشد. (Open Book)

۳. این آزمون شامل ۶۰ سوال چهارگزینه‌ای است که شما برای قبولی در آن باید به حداقل ۳۰ سوال جواب صحیح بدهید. (نمرۀ منفی هم منظور می‌شود.)

۴. عضویت در سازمان نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاریست.

۵. برای شرکت در این آزمون با مدرک لیسانس می‌بایست حداقل ۳ سال از تاریخ فارغ التحصیلی شما گذشته باشد. این سنوات برای داوطلبین با مدرک کارشناسی ارشد ۲ سال و برای دکترا ۱ سال است.

۶. شما برای شرکت در هر صلاحیت باید به صورت جداگانه ثبت نام کنید.

۷. قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا ۴ سال اعتبار دارد. شما می‌توانید پس تکمیل مدارک مورد نیاز (مثل: کارت پایان خدمت) برای گرفتن پروانه اشتغال به کار اقدام کنید.

۸. فراموش نکنید که شما هیچ رقابتی با سایر داوطلبان ندارید، فقط کافیست به نیمی از سوالات جواب درست بدهید تا در این آزمون قبول شوید. پس به هیچ وجه به سوالاتی که به جوابشان شک دارید پاسخ ندهید.

حرف آخر

شاید قبول شدن در آزمون نظام مهندسی عمران به نظر شما سخت برسد اما واقعیت این است که این سطح آزمون مثل سایر امتحانات کشوری نه خیلی سخت است و نه خیلی آسان.

مخصوصاً اگر از تجربۀ اساتید باتجربه در دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی عمران استفاده کنید، مسیر موفقیت شما بسیار هموارتر خواهد شد.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4798544

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =