ضرورت حضور مردم در فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌ بازار سرمایه

یک مقام مسئول با اشاره به ضرورت حضور مردم در سرمایه‌گذاری‌های مولد از جمله تعاونی‌ها و بورس گفت: تمامی ابزارهای نوین مالی با مسائل فقهی تطبیق داده می‌شوند.

میثم حامدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مباحث نوظهور اقتصادی و مالی به خصوص ابزارها و روش‌های موجود در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی که غالباً بر گرفته از آموزه‌های غربی است، بی‌نیاز به محک خوردن از سوی شریعت مبین اسلام نیستند و لازم است پیش از اجرایی شدن، با موازین شرعی انطباق داده شوند.

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، فزود: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ارشد بازار سرمایه که وظیفه نظارت و توسعه بازار اوراق بهادار را برعهده دارد، در راستای مطابقت فعالیت‌های این بازار با شرع مقدس اسلام، علاوه بر ایجاد کمیته فقهی تلاش کرده تا ارتباط بهتری بین حوزه علمیه و صنعت مالی ایجاد کند و از این رو، از سال ۱۳۹۵ دفتری از سوی مرکز پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار که در شهر قم ایجاد شده توانسته کارگاههایی را در سطح دروس خارج فقه با عنوان «فقه بورس» برگزار نماید.

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش سازمان بورس ابراز داشت: درس خارج فقه بورس توسط آیت الله ابوالقاسم علیدوست، استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در قالبی جدید در مدرسه آیت اله گلپایگانی قم، با موضوع شخصیت حقوقی شرکت و بررسی ماهیت سهام برگزار می‌شود و انتظار داریم از این طریق بتوانیم افق‌های جدیدی را در مباحث فقهی – اقتصادی شاهد باشیم.

حامدی افزود: تنیده شدن مباحث فقهی- اقتصادی در میان صاحب‌نظران حوزوی موجب می‌شود بازار سرمایه و در راس آن سازمان بورس و اوراق بهادار دسترسی بهتری به تحلیل‌های فقهی داشته باشد.

وی تصریح کرد: بازار سرمایه نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی و کمک به تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی داشته و این موضوع مورد توجه مقامات ارشد کشور نیز قرار گرفته است؛ به نحوی که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس توصیه کرده و فرمودند «در مورد عموم مردم توصیۀ من به مردم مکرراً گفته شده، آن کسانی که می‌توانند در سرمایه‌گذاری‌های مولد از جمله تعاونی‌ها و یک جاهایی مثل بورس حتماً شرکت کنند.». بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس مورد تاکید عالیترین مقام نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

کد خبر 4798983

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =