قزوین باید در اجرای فرهنگ انتخاباتی از استان‌های پیشتاز کشور شود

قزوین- رئیس شورای فرهنگ عمومی استان قزوین گفت: استان قزوین باید در اجرای فرهنگ انتخاباتی از استان‌های پیشتاز کشور شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله عبدالکریم عابدینی صبح دوشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قزوین که با حضور موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد، اظهار کرد: موضوع سرمایه اجتماعی بسیار گسترده و دامنه دار است و واقعا موضوع اعتماد عمومی یکی از مصادیق بسیار مهم سرمایه اجتماعی محسوب می‌شود که حفظ این اعتماد که در ارتباط بین مردم و مسئولان و ارتباط مردم با دین تعریف می‌شود نیاز به پرداخت و توجه بیشتری دارد.

امام جمعه قزوین افزود: زمانی که ما صحبت از سرمایه اجتماعی می‌کنیم برای اینکه قدر جامعه خود و داشته‌های خودمان را بدانیم باید توجه کنیم که دارایی‌های ما در جهان و حتی جهان اسلام ما را منحصر بفرد کرده است زیرا اهل دین پیامبر اسلام (ص) و اهل ولایت و اهل بیت(ع) هستیم و تحت تربیت و تاثیر قرآن کریم و نهج البلاغه امیرمومنان(ع) و بحث ظهور قرار داریم، سرمایه‌های عظیم معنوی که حتی مسلمانان کل جهان نیز از این موارد بهره مند نیستند و این موارد اختصاصی و انحصاری جامعه ماست.

وی با اشاره به وجود سرمایه عظیم ولایت فقیه و مرجعیت دینی عنوان کرد: شاهد بودیم که استعمار انگیس و تک محصولی کردن اقتصاد ایران با تنباکو و وابسته کردن ایران در مقابل استعمار اروپایی با یک فتوای مرجعیت آن دوره که در حکم مبارزه با امام زمان(عج) معرفی شد چه نتیجه ای به دنبال داشت. این فتوا یک سرمایه بزرگ اجتماعی برای مردم ایران و کشور ایران رقم زد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: سرمایه‌ها را نمی‌توان به هرکس سپرد، این افراد گاها خائن نیستند و قصد نابودی امانت‌های الهی را ندارند اما شایستگی اداره این حوزه را ندارند و دسته دیگر اما دانسته و با آگاهی در این مسیر قدم برمی‌دارند و به سرمایه‌ها خیانت می‌کنند و به دنبال منافع خود هستند که هر دو دسته نابودکننده این سرمایه‌ها خواهند شد زیرا شایسته این کار نیستند.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: اگر افراد و متصدیان فرهنگی و اجتماعی، شایستگی لازم برای مدیریت این حوزه را نداشته باشند سرمایه‌های اجتماعی به نابودی کشیده خواهد شد. همه نهادهای متولی باید کار علمی را در کنار مبانی اعتقادی داشته باشند زیرا اعتقاد عمیق قلبی و ایمانی در این مسیر می‌تواند راهگشا باشد در این شرایط عناد و دشمنی خائنان تاثیر چندانی نخواهد داشت.

وی افزود: متاسفانه در برخی موارد شاهدیم که حفظ سرمایه‌های ما به دست افراد خائن و منفعت طلب افتاده است که آسیب‌های بسیاری را به حوزه فرهنگ و سرمایه‌های اجتماعی ما وارد کرده است. باید توجه کنیم برای هدایت مردم به دین بیشتر از اینکه زبان ما تاثیرگذار باشد عمل و رفتار ما موثر خواهد بود.

امام جمعه قزوین ادامه داد: زمانی که درباره آیه پرسش از نعمت‌ها در قرآن کریم از ائمه سوال می‌شود ایشان می‌فرمایند شان خدا بالاتر از این است که درباره آب و نان سوال کند بلکه منظور از نعمت، نعمت امامت و ولایت است که مورد سوال خدای متعال قرار خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: در جلسه آتی به واسطه در پیش داشتن انتخابات در سال جاری خوب است رصد فرهنگ انتخاباتی مدنظر قرار گیرد و کاری کنیم که در استان قزوین فرهنگ انتخابات شاخص تر و جدی تر از استان‌های دیگر دیده شود.

وی گفت: نباید سرمایه‌های معنوی را دست کم بگیریم و این مسائل مطرح شود که مساجد خلوت شده و جوانان ترغیبی به دین ندارند و فرهنگ عمومی هر روز درحال ضعیف شدن است. حقیقتا اینطور نیست و من هم در این فضاها زندگی می‌کنم و با مشاهده حضور مردم در مراکز مذهبی و مناسبت‌های دینی شاهد اجتماعات بزرگ و حضور دینی مردم و جوانان هستم.

آیت الله عابدینی در پایان بیان کرد: در مسائل معنوی الحمدالله ما ضعیف تر نشده ایم بلکه روز به روز درحال گسترش این فضا هستیم، البته این حرف درستی است که باید بیشتر از این فضا رشد می‌کردیم که این موضوع دیگری است که باید با برنامه ریزی و انجام کار پژوهشی مورد بررسی قرار بگیرد.

کد خبر 4799102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =