مردم نباید احساس کنند که آینده‌ای برای آنها وجود ندارد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایطی که مردم متحمل مشکلات معیشتی خود هستند، جریان های سیاسی با یکدیگر بحث می کنند، گفت: مردم نباید احساس کنند که آینده ای برای آنها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم نکوداشت محسن خلیلی عراقی با بیان اینکه برگزاری مراسم بزرگداشت افراد صاحب نام صنعت و فعالان اقتصادی یکی از جلساتی است که شخصا به دلیل علاقه در آن شرکت کرده ام، گفت: برخی افراد در تمامی عمر خود تلاش کرده اند که ایران سربلند باشد و باید در دوره حیات از آن ها تجلیل شود که بر این اساس نقش محسن خلیلی عراقی در حوزه صنعت و خدمت به بخش تولید کشور ماندگار خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: افرادی همچون محسن خلیلی عراقی روزهای سختی را در دوره زندگی خود تجربه کرده اند. این در حالی است که نوشتن تاریخ صنعت ایران از بعد تاریخی بسیار حائز اهمیت است. چرا که در برخی از دوره ها، صنعت ایران کورسویی را روشن نگه داشته باشد اما برخی ایستادند و چراغ آن را همچنان روشن نگه داشته اند.

وی افزود: برخی افراد به توسعه ملی فکر می کنند و به دنبال این هستند که زندگی مردم ایران یک زندگی خوب باشد و بر این اساس بزرگانی از این دست همواره نقش ماندگاری در تاریخ خواهند داشت و  افرادی هستند که ثروت ملی برای ایران آفریده و مروج اخلاق بوده اند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: این افراد توجه مناسبی به مسئولیت های اجتماعی داشته و مراقب تک تک افرادی بوده اند که در بنگاه های اقتصادی مرتبط با آنها مشغول به فعالیت بوده اند. این در حالی است که یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم توسعه ایران است. البته موانع و مشکلات توسعه ایران را هم به خوبی می شناسند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موانع پیش روی توسعه ایران خاطرنشان کرد: یکی از راه کارهای توسعه آن است که سرمشق ها  و الگوهایی که به جد در این حوزه مورد پاسداشت قرار بگیرند. این در شرایطی است که برخی صنعت گران خارج از اتاق بازرگانی وقتی مشاهده کنند که جامعه قدردان صنعتگران است اعتماد بیشتری کرده و اعتماد بیشتری به جامعه برای رشد و توسعه پیدا می کنند.

جهانگیری تأکید کرد: باید کاری کرد تا الگوهای صنعت و تولید ایران تکثیر شده و ده ها و صدها محسن خلیلی عراقی در حوزه صنعت شکل بگیرند. به خصوص اینکه شرایط خطیری پیش روی اقتصاد ایران قرار داشته و عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری پیش روی مردم قرار گرفته است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولتی بودن اقتصاد اتکای بیش از حد درآمدهای نفتی، تحریم ها و ضعف در برخی ساختارهای مدیریتی کشور امروز چالش های بزرگ تری را پیش روی ما قرار داده است،  تصریح کرد: این مشکلات و چالش ها در مقابل فرصت های بی نظیر ایران در بخش های مختلف قرار می گیرد و می توان با کمک یکدیگر ایران را از هر پیچ خطرناک به خوبی عبور دهیم. مهم است که اراده لازم در درون تمامی افراد جامعه شکل گیرد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها می خواستند اقتصاد ایران را به سمت فروپاشی ببرند اما آنچه امروز اقتصاد ایران را سر پا نگه داشته، فعالان اقتصادی هستند که مطلعند به سختی صادرات انجام داده و به چه سختی پول آن را به کشور منتقل می کنند. این شرایط دشوار در کنار تلاشی که فعالان اقتصادی صورت دادند به یک فرصت برای سیاستمداران ایرانی تبدیل شد تا حق و حقوق مردم ایران را مورد حفاظت قرار دهند.

جهانگیری گفت: نیاز امروز مردم آن است که دولتمردان در تمامی نهادهای حکومتی و جریان های سیاسی، نخبگان، دانشگاهیان و بخش خصوص در این فکر باشند که برای کشور افق گشایی کنند. چرا که مهمترین هدف دشمنان کشور تیره و تار کردن آینده اقتصاد برای مردم است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مردم نباید احساس کنند که آینده ای برای آنها وجود ندارد. پس باید از فرسایش سرمایه های مادی و معنوی کشور جلوگیری کرده و امید را تزریق کنیم. باید در تمامی سطوح کشور در شرایطی که مردم دچار گرفتگی های بسیاری به جهت شوک های ایجاد شده در قدرت خرید مردم است، از آنها حراست کنیم.

وی افزود: قدرت خرید مردم در نتیجه شوک افزایش نرخ ارز در سال ۹۰ و ۹۷ به شدت کاهش یافته این در حالی است که در سال ۹۱ و ۹۲ درآمد نفتی ایران بسیار بالا بود. ضمن اینکه ایران دیگر توانایی فروش نفت به حد یک میلیون بشکه را نداشته و تهدید به صفر شدن فروش نفت شدیم.

جهانگیری گفت: میزان درآمد نفت در سال ۹۷ و ۹۸ به شدت کاهش یافته و در چنین شرایطی دو شوک اخیر ارزی، معیشت مردم را در شرایط سختی قرار داده است. پس باید در تمام سطوح دولت و البته کل مدیریت نظام، صدای واحدی را بشنویم. چرا که مردم در شرایطی که متحمل سختی های بسیاری در حوزه معیشت خود هستند، مشاهده می کنند گروه ها و جریان های سیاسی با یکدیگر بحث می کنند.

وی افزود: باید از دل محدودیت ها، فضای مناسبی را برای توسعه ایجاد کرد و رویکردهای غلط را نیز اصلاح کرد. البته باید صادقانه با مردم صحبت کرده و از آنها بخواهیم که با ما در اتخاذ تصمیم های صحیح همراه شوند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید به بخش خصوصی در شرایط کنونی بیش از سایر مواقع توجه کنیم چرا که سربازان واقعی خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی همین افراد هستند. پس دولت نباید به بخش خصوصی نگاه پیمانکارانه داشته باشد که به او سفارش کار دهد و در پایان او را رها کند.

جهانگیری اضافه کرد: رشد صنعت ایران در دوره ای که وزیر صنعت بودم، دو رقمی بود چرا که بخش خصوصی قابلی کنار دولتمردان قرار داشت. پس پیشنهادات مناسبی نیز از سمت بخش خصوصی دریافت می شد.

وی ادامه داد: راهبرد توسعه صنعتی کشور در دوره وزارت صنعت از سوی دانشگاه صنعتی شریف نوشته شده که خوشبختانه منجر به رشد دو رقمی صنعت شد.

وی گفت: راهی برای توسعه ایران جز توسعه صنعتی ندرایم و مکلفیم اینران را به یک کشور صنعتی تبدیل کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: من از بخش خصوصی ایران دفاع می کنم و از بخش خصوصی ایران نیز انتظاری ندارم حتی در دوره معاون اولی نیز چنین انتظاری را نخواهم داشت.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در دوران معاون اولی بنده هم برخی اشخاص با تقلید صدای اینجانب از صنعتگران و البته به محسن خلیلی عراقی تماس حاصل کرده و از او درخواست واریز برخی مبالغ به جهت آزادی زندانیان کرده است که متأسفانه با سادگی وی این مبلغ به او پرداخت شده در حالی که بعدها با تماس به دفتر اینجانب موضوع را اعلام کرده و گفته بودند که در دوران وزارت بنده، هیچ گاه چنین درخواست هایی مطرح نشده است. در حالی که این موضوع سوءاستفاده از نام اینجانب بوده است.

جهانگیری گفت: بخش صنعت توسعه یافته تر از سایر بخش های کشور است چرا که بسیار  زودتر از سایر بخش ها به تشکل گرایی روی آورده است.

کد خبر 4799541

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =