بي نظمي ناشران در چاپ كتاب باعث دلسردي نويسندگان و عقب ماندگي علمي - فرهنگي كشور از ديگر جوامع مي شود .

"دكتر منيره احمد سلطاني " مولف و استاد دانشگاه بابيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ادبي "مهر" افزود : براي مثال اكنون دوسال است من كتابي با عنوان « ژرف ساخت فولكلور ايران» را به ناشر داده ام اما منتشر نشده است . به هيچ عنوان نمي خواهم ناشر را مقصر اعلام كنم . اما تاخير در چاپ كتاب ها چندان قابل قبول نيست . بر خلاف بعضي ناشرا ن كه بسيار با نظم و منطق فعاليت مي كنند عده اي نيزهستند كه كارهاي  آنها چندان نظم و ترتيب و توجيه ندارد .
وي گفت : گاهي ناشر كتابي را براي چاپ قبول مي كند اما بعد از دوسال آن را به مولف يا مترجم باز مي گرداند . به راستي چه دليلي مي توان براي اين كار پيدا كرد . اگر كتاب قابل چاپ نيست از همان اول به مولف آن پس داده شود و اگر قابل چاپ است چرا  بايد معطل نشر شود.
سلطاني كه به تاز گي به عنوان استاد راهنماي  دانشگاه « سوربن» فرانسه در ايران برگزيده شده است ، افزود: ما به عنوان مولف يا نويسنده در اين  گونه موارد تنها كاري كه مي توانيم انجام دهيم اين است كه از ناشر حق تاليف نخواهيم  تا كتاب منتشر شود، اما متاسفانه اين كار هم گاهي كار ساز نيست . از طرفي بعضي ناشران كتابهايي را كه منتشر كرده اند تجديد چاپ نمي كنند و اين شايد به دليل نگاه يكسان آنها به تمام كتابهاست . در حالي كه، كتابهايي كه توسط  استادان دانشگاه براي تدريس منتشر مي شود  از فروش قابل قبولي برخوردار است  و ناشر نمي تواند بگويد اين كتاب خريدار ندارد . 
مولف كتاب« قصيده سنايي» كه اكنون چاپ دوم كتابش روبه پايان است با اظهار رضايت از برخي ناشران علاقه مند به ادبيات و فرهنگ ايران ، اظهار كرد : يك استاد دانشگاه يا نوسينده نمي تواند وقت خود را صرف كارهاي انتشاراتي كند . كار نويسنده يا مولف مطالعه و نوشتن است و كار ناشر، انتشار به موقع كتابهايي كه قبول مي كند .  
کد خبر 47999

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =