عملکرد ضعیف کمیسیون‌های انتخاباتی، انتخابات را با چالش مواجه کرد

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت؛ عملکرد ضعیف کمیسیون های انتخاباتی افغانستان به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات، شمارش آراء را با چالش مواجه کرده است.

«نعیم ایوب‌ زاده» رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زمان احتمالی اعلام نتایج انتخابات افغانستان گفت: عملکرد بسیار ضعیف کمیسیون های انتخاباتی افغانستان به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات این کشور این روند ملی را با پیچیدگی و چالش مواجه کرده است.

وی افزود: پیچیده شدن روند انتخابات به دلیل کارکرد ضعیف کمیسیون های انتخاباتی به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات صورت گرفته است.

این ناظر انتخابات افغانستان به این عقیده است که همین کارکرد ضعیف باعث شده تا انتخابات افغانستان به یک گره کور تبدیل شود که باز کردن آن به این زودی ها امکان پذیر نیست و از جانبی موضوعات به اندازه ای پیچیده شده است که خود کمیسیون انتخابات نیز توانایی بازکردن این گره کور را ندارد.

نعیم ایوب زاده در این ارتباط گفت: این کارکرد ضعیف انتخابات افغانستان را به گره کوری تبدیل کرده است که راه حل ان به باور من به این نزدیکی ها به دست نمی آید، و رفع این مشکل از توانایی کمیسیون بالاتر است.

به بیان ایوب زاده عدم توانایی در مدیریت انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات، باعث شده که حل مشکل انتخابات وابسته شود به تیم های انتخاباتی و به همین دلیل اکنون اختلاف ها بین این تیم ها برای کسب قدرت بالا گرفته است.

ایوب زاده می گوید تیم های انتخاباتی در تلاش هستند که گره کور انتخابات محکمتر شود: تیم های انتخاباتی با در نظر داشتن همین مسئله تلاش می کنند تا برای موفقیت خودشان این گره کور را محکم تر کنند تا از این طریق زمینه معامله گری فراهم شود تا تیم های انتخاباتی برای حکومت آینده موقعیتی کسب کنند.

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا سیستم جدید بر مبنای تکنولوژی بایومتریک (تشخیص هویت) با در نظر داشتن مشکلاتی که در انتخابات بروز کرد بازدهی خوبی داشته یا خیر، پاسخ داد: مشکل در سیستم نیست. هر سیستم کارایی، توانایی و نواقص خود را دارد، مشکل در افرادی است که سیستم را مدیریت کرده و می کنند.

ایوب زاده غیر حرفه ای بودن بخشی از کارمندان کمیسیون انتخابات افغانستان را یکی از عوامل ضعف این کمیسیون در تطبیق روند انتخابات دانسته افزود: متأسفانه از نقطه نظر تجربه، توانایی و مهارت در وظیفه؛ افرادی که در کمیسیون های انتخاباتی هستند در سطح پایینی قرار دارند.

به گفته رئیس بنیاد تیفا در افغانستان؛ نبود ظرفیت، توانایی مدیریتی و رهبری، سیستم انتخابات افغانستان را با ناکامی مواجه کرده است، وی در این رابطه تصریح نمود: سطح پایین تجربه و دانش انتخاباتی و همچنین مهارت های مدیریتی و رهبری باعث شده است که سیستم روند انتخابات تا اندازه ای با ناکامی مواجه شود.

ایوب زاده دخالت کشورهای خارجی در امور کمیسیون انتخابات افغانستان را مشهود ندانست.

وی با انتقاد از بسته شدن مراکز کمیسیون های انتخاباتی 7 استان افغانستان از سوی مخالفین تیم انتخاباتی اشرف غنی که بیشتر از سوی تیم دکتر عبدالله مدیریت می شد اظهار داشت: راه حل مشکلات انتخاباتی، تظاهرات و بستن محل های انتخاباتی نبود، راه حل توقف پروسه نیست.

ایوب زاده راه حل چالش های انتخاباتی افغانستان را وابسته به پاسخگویی کمیسیون دانسته افزود: کمیسیون انتخابات باید پاسخگو باشد و به انتقاد ها و سوال هایی که مطرح شده است پاسخ روشن ارائه کند.

رئیس بنیاد تیفا از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواست که اگر انتقاد ها در ارتباط به ارتکاب قتل حقیقت دارد آن را ثابت کند و از آن طرف اگر بی بنیاد و کذب است نیز ثابت کند.

ایوب زاده: کمیسیون انتخابات افغانستان باید بی طرفانه و حرفه ای تر برخورد کند و اگر انتقاد ها بی مورد است باید آن را ثابت کند و اگر انتقاد ها بر حق است آن را هم مشخص کند.

ایوب زاده راه حل مشکل انتخابات افغانستان را وابسته به همین موضوع ها دانسته افزود: راه حل بیشتر به همین مسائل وابسته است.

کد خبر 4800292

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =