فعالیت ۲۳ آزمایشگاه همکار استاندارد در همدان

همدان - مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: در حال حاضر ۲۳ آزمایشگاه تائید صلاحیت شده توسط سازمان استاندارد به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد در استان همدان فعالیت دارند.

محمد مددی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آزمایشگاه‎های همکار مستقر در استان همدان با توجه به توانمندی‎های علمی، فنی و تخصصی به منظور ارائه خدمات آزمایشگاهی در دامنه‌های شمول فعالیت‌های خود در انجام آزمون‎های مورد نیاز و مرتبط با ماموریت‌های محوله اداره استاندارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مددی تاکید کرد: آزمایشگاه‎هایی که بر اساس الزامات روشهای اجرایی مربوطه توسط سازمان ملی استاندارد به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد تائید صلاحیت می شوند همکار سازمان ملی استاندارد تلقی شده و نظر آنان همان ارزش نظر و رأی آزمایشگاه‌های سازمان استاندارد را دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ آزمایشگاه همکار تائید صلاحیت شده در استان همدان وجود دارد، عنوان کرد: این آزمایشگاه‎ها در زمینه‌های مختلف صنایع ساختمانی، غذایی و کشاورزی، شیمیایی، مکانیک و هیدرواستاتیک فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: عملکرد آزمایشگاه‎های همکار استاندارد توسط گروه ارزیاب تحت نظارت و ارزیابی است و پروانه صلاحیت این آزمایشگاه‌ها در صورت تامین شرایط کیفی، در مقاطع زمانی دو ساله تمدید اعتبار می‎شوند.

مددی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون بر اساس ارزیابی های صورت گرفته پروانه صلاحیت ۱۱ آزمایشگاه تمدید شده است، گفت: همچنین در کمیته فنی آزمایشگاه، پروانه صلاحیت یک آزمایشگاه به دلیل عدم مطابقت عملکرد با الزامات روشهای اجرایی ابطال و پروانه صلاحیت دو آزمایشگاه تعلیق شدکه بعد از مدت زمان مقرر به دلیل رفع موارد عدم انطباق، رفع تعلیق صورت گرفت.

مدیرکل استاندارد همدان بیان داشت: یکی از وظایف مهم استاندارد در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و برون‌سپاری فعالیت‌های تصدی‌گری، تائید صلاحیت آزمایشگاه‌هایی است که توان انجام آزمون کالاها را در دامنه شمول تائید شده و بر اساس استانداردهای ملی مربوطه دارند.

کد خبر 4800320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =