کتاب بافتارهای خیزش علمی شیعه منتشر شد

کتاب بافتارهای خیزش علمی شیعه در سده های چهارم و پنجم قمری با تأکید بر آثار شیخ مفید(ره) نوشته محمد باغستانی کوزه گر منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب بافتارهای خیزش علمی شیعه در سده‌های چهارم و پنجم قمری با تأکید بر آثار شیخ مفید (ره) نوشته دکتر محمد باغستانی کوزه گر عضو هیأت علمی گروه هنر و تمدن اسلامی پژوهشکده اسلام تمدنی منتشر گردید.

در چکیده کتاب آمده است: در این کتاب با مفروض انگاشتن خیزش علمی شیعی در عصر شکوفایی تمدن اسلامی (سده‌های چهارم وپنجم ه. ق) به استناد شواهد تاریخی، کوشش شده تا به بررسی وتحلیل زمینه‌های بافتاری درونی (جامعه اقلیت شیعه) و بیرونی (اکثریت اهل سنت) مؤثر بر این خیزش علمی، و ارائه مستند جلوه‌ها و مظاهر آن، شیخ مفید (۳۳۶-۴۱۳ ه. ق) به دلایلی چون برخورداری از پرورش در فضای فکری همزمان در جامعه اقلیت شیعی و اکثریت اهل سنت و نیز دستآوردهای گسترده علمی (تدوین ۲۰۰ رساله و کتاب در چهار دانش مهم دینی آن روزگار یعنی کلام و فقه و اصول فقه و تاریخ و ابداع و نوآوری‌های گوناگون در هریک از آنها و نیز سازمان دهی مکتب اجتهادی شیعی و تبدیل آن به یک جریان پیوسته ی تاریخی که تا کنون ادامه یافته) به عنوان نماد خیزش علمی شیعه معرفی گردیده است.

کد خبر 4800605

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =