حفظ وحدت و انسجام لازمه عبور از شرایط سخت تحریمی است

اراک- استاندار مرکزی گفت: باید با حفظ وحدت و انسجام با موفقیت از شرایط سخت تحریمی عبور کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقازاده روز سه شنبه در اجلاس عمومی رؤسای اتحادیه های صنفی شهرستان اراک با اشاره به بهره برداری از ساختمان جدید اتاق اصناف اراک اظهار داشت: این ساختمان از معدود ساختمان های اصناف کشور است که تمامی اتحادیه ها در یک مکان تجمیع شده و اقدام بسیار ارزشمندی برای تسهیل در خدمات رسانی به مردم است.

وی ادامه داد: این ساختمان به مساحت ۱۰ هزار متر مربع با اعتباری به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان با کیفیت بالا و حداقل هزینه مناسب ساخته شده است که نشان از تفاوت بخش دولتی با بخش خصوصی است.

وی افزود: باید تلاش کنیم اجرای بخشی از امور مربوط به مردم باید از تصدی دولت خارج شود و به مردم واگذار شود که احداث این ساختمان با کمک بخش خصوصی نشانه ای از بهینه مصرف کردن منابع است.

استاندار مرکزی گفت: در دو سال گذشته با وجود بحث تورم و گرانی که بیشتر فشار بر دوش صنف های مختلف بوده است، نمی توان مساله گرانی را به مجموعه دولت یا نهادهای دیگر نسبت داد.

آقازاده بیان کرد: در سال ۹۵ رشد اقتصادی ایران بین ۷ تا ۸ درصد و درآمد ارزی از نظر فروش نفت و سایر درآمدهای دیگر نزدیک صد میلیارد دلار برآورد شده بود و در آمد حاصل از فروش نفت ۶۵ میلیارد دلار بوده است و تورم در آن سال زیر ۱۰ درصد گزارش شده است.

وی افزود: امسال و سال گذشته آمریکا با زیر پا گذاشتن تعهدات خود در چارچوب بین المللی و یک طرفه از توافق خارج شد و بانک ها را تحریم کرد و کشورهایی مانند چین و روسیه از ترس جریمه شرکت های خود در کشور آمریکا نیز ارتباط خود را با کشور ما را قطع کردند.

استاندار مرکزی گفت: در سه سال گذشته روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت از کشور صادر می شد اما امروز صادرات ما کمتر ۵۰۰ هزار بشکه نفت است و در آمد ارزی از ۶۵ میلیارد دلار به کمتر ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

آقازاده عنوان کرد: در این شرایط سخت با مدیریت منابع و همراهی دولت و مردم توانستیم از شرایط تحریم عبور کردیم اگر چه شاید نقد هایی نیز به عملکرد دولت و سایر دستگاه ها نیز مطرح باشد.

وی بیان داشت: درآمد کشور در سه سال پیش یکصد میلیارد دلار بوده است که اکنون به ۴۰ میلیارد دلار رسیده و با این میزان درآمد، اداره کردن کشور بسیار دشوار است.

استاندار مرکزی گفت: سال ۹۵ در استان مرکزی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار بودجه داشتیم که یک سوم آن به پروژه های عمرانی اختصاص پیدا کرده بود اما امسال باید از ۴۰ درصد آن بودجه هم کاسته شود.

آقازاده گفت: دولت برجام را به عنوان یک سند قابل دفاع با شش کشور تنظیم کرده است و یک کشور از آن توافق خارج شده و مابقی کشور ها نیز به دلیل ترس از آمریکا عقب کشیدند و در همان سال کشورهای چین، روسیه و اروپا برای سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد دلاری در ایران اعلام آمادگی کردند که اگر تحقق پیدا می کرد رشد اقتصادی ۱۰ درصدی، سرمایه گذاری مناسب و نرخ تورم را شاهد می بودیم.

وی اظهار کرد: آمریکا به هنگام خروج یک باره از برجام منتظر بود ایران از برجام خارج شود که در این صورت تمامی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل به ایران باز می گشت و این اقدام تله ای برای ایران بود که سبب شد دولتمردان ما با هوشمندی کامل از برجام خارج نشدند.

استاندار مرکزی گفت: به جای متهم کردن و مقصر جلوه دادن یکدیگر در مشکلات داخلی کشور باید با حفظ وحدت و انسجام برای رفع معضلات ایجاد شده تلاش و از شرایط تحریمی عبور کنیم.

آقازاده بیان کرد: باید بتوان از امکانات و منابع موجود برای مدیریت کشور استفاده کنیم.در حال حاضر کشور اقتصاد خود را بر مبنای یک اقتصاد بدون نفت برای سال آینده پایه ریزی کرده است و مجبور هستیم این اقتصاد بدون نفت را اجرا کنیم.

وی گفت: برای بررسی نهایی مشکلات شهرک صنوف و میدان میوه و تره بار جلسه جامع و کاملی با حضور مدیران و مسئولین دستگاه های احرایی در استانداری مرکزی برگزار شود.

کد خبر 4800774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =