همه اصول حاکم بر انتخابات باید رعایت شود

کاشان - معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: همه اصول تعریف شده ی حاکم بر انتخابات توسط مجریان، کاندیداها و هواداران آن ها باید رعایت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، لعیا جنیدی شامگاه سه شنبه در شورای اداری شهرستان کاشان با بیان اینکه باید مجلس منشا تصمیم گیری های مهم و قانونگذاری در کشور است، اظهار داشت: نمایندگان مجلس مهمترین وظیفه آنها نظارت و قانونگذاری است.

وی با اشاره به اینکه چهار عنصر و ستون کشور ایران خاک و جمعیت، ایرانیت، اسلامیت و مشروطیت است، ابراز داشت: نتیجه مشروطیت که حدود 200 سال پیش شکل گرفت، حضور مردم در ساختار حاکمیت است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوریت همان مشروعیت است، تصریح کرد: بقای ایران به وجود هر چهار ستون است و در صورت عدم وجود یکی از این چهارستون ممکن است موجودیت ایران را به خطر اندازد.

برگزاری انتخابات باشکوه جمهوریت نظام را تضمین می کند

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس در اسفندماه سال جاری خاطرنشان کرد: برگزاری انتخابات باشکوه می تواند ستون چهارم بقای ایران که همان جمهوریت است را تضمین کند.

نقش مردم در حاکمیت باید مورد توجه قرار گیرد

جنیدی  از لزوم برگزاری پرشکوه انتخابات با همکاری تمام دستگاه های اجرائی سخن گفت و بیان داشت: یکی از حقوق اساسی مردم طبق نص صریح قانون نقش مردم در حاکمیت است.

وی با اشاره به بعضی از لوایح تنظیم شده در معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای نقش بیشتر مردم در حاکمیت افزود: یکی از این لوایح لایحه «مدیریت تعارض منافع» است به نحوی که شخصی اگر تمایل در انتخابات مجلس بود باید شش ماه قبل از برگزاری انتخابات استعفا دهد تا هیچگونه شائبه استفاده از رانت و همچنین امکانات دولتی برای انتخابات پیش نیاید.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه همه اصول حاکم بر انتخابات باید توسط دستگاه های اجرائی، کاندیداها و هواداران آن ها رعایت شود، اظهار داشت: اصل حاکمیت قانون، توزیع عادلانه نمایندگی در تمام شهرها، تضمین نمایندگی اقلیت های مذهبی، نظارت بر انتخابات، مشارکت عمومی و همچنین اصل شفافیت انتخابات از جمله اصول تعریف شده در قانون برای انتخابات است.

نقش رسانه ها در اطلاع رسانی عمومی انتخابات غیرقابل انکار است

وی با بیان اینکه از جمله دیگر اصول حاکم بر انتخابات که در قانون پیش بینی شده است اصل اطلاع رسانی عمومی است، ابراز داشت: رسانه ها و صداوسیما و همچنین خبرگزاری ها نقش مهمی در انجام این اصل برای حضور پرشکوه مردم می توانند ایفا کنند.

جنیدی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهمترین اصول حاکم بر انتخابات بحث امنیت است، تصریح کرد: این مهم به عهده نیروی انتظامی و بسیج و دیگر نهادهای مربوطه است که زحمات زیادی معطوف به ایشان است.

قوه قضائیه تخلفات انتخاباتی را باید خارج از نوبت رسیدگی کند

وی با بیان اینکه ممکن است در انتخابات تخلفاتی انجام شود، بیان داشت: لازم است قوه قضائیه تخلفات انتخاباتی را به صورت فوق العاده و خارج از نوبت رسیدگی کند.

کد خبر 4800817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =