رستوران‌هایی که جایگزین کرسی شب یلدا می شوند

برخی اپلیکیشن‌های فضای مجازی با ارائه تخفیفات فراوان در رستوران‌ها در شب یلدا، در حال سوزاندن فرصت با هم بودن خانواده ها هستند.

خبرگزاری مهر؛ سرویس مجله_ ساناز باقری راد: چند دقیقه هم که نه؛ تمام تفاوتش با ۳۶۴ شب دیگر سال تنها ۶۰ ثانیه است. تمام این قیل و قال ها، سرخ تر شدن رنگ و روی شهر و محبوب تر شدن انار و هندوانه تنها برای ۶۰ ثانیه زندگی بیش تر است.

یک ۶۰ ثانیه متفاوت با تمام ثانیه های سال که شب یلدا برای آن جشن می‌گیریم و سال هاست به بهانه کمی بیشتر کنار هم بودن برای آن تدارک میچینیم. جشن گرفتن در آخرین شب پاییز از قدیم الایام رسم ایرانی ها بوده و هست. رسمی که در تمام خانواده های ایرانی شناخته شده و مقصد اغلب خانواده ها در این شب خانه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها است.

حافظ خوانی، دست و پا زدن برای پیدا کردن یک هندوانه شیرین در واپسین لحظه های پاییز، چشیدن طعم انار و گلپر و گوش سپردن به خاطرات قدیمی بزرگ ترهای فامیل در یلدا، همگی برای تحقق هدف «کنار هم بودن اعضای خانواده» رقم می خورد.

اما به نظر می رسد که در سال های اخیر، مدرنیته و در کنار آن فضای مجازی کمر بر تغییر دادن چهره رسوم قدیمی ایرانی بسته اند تا فلسفه اصلی شب یلدا را دستخوش تغییر و تحول کنند.

اگر سری به اپلیکیشن های مجازی بزنید با سیلی از آگهی های تخفیف رستوران های مختلف ویژه شب یلدا روبرو می شوید. این روزها برنامه های فضای مجازی از پکیج های پیشنهادی رستوران های سطح شهر آن هم با تخفیفات بالا، پر شده است. تخفیفاتی که احتمالا بسیاری از افراد را تحریک به انتخاب آن ها کرده و خانواده ها را به گذراندن یلدای خود در رستوران ها تشویق می کند.

پیشنهادات رستوران های لوکس و گاها مجلل شهر برای برپایی جشن یلدا در فضای بیرون خانه، برپایی موسیقی و ارائه خدمات پذیرایی با تخفیفات فراوان نا خودآگاه در حال تغییر مقصد خانواده های ایرانی از خانه بزرگان فامیل به سمت رستوران ها و کافه ها است.

اتفاقی که شاید بسیاری از آن غافل باشند اما به صورت نامحسوسی در حال کم رنگ کردن فلسفه یلدا یعنی همبستگی خانواده است. سپری کردن آخرین شب پاییز در رستوران آن هم به جای بودن در کانون خانواده قطعا نمی تواند گرمی و همبستگی موجود در قلب یلدا را به اعضای خانواده منتقل کند.

حضور در رستوران و کافه های شهر به جای بودن در کنار اعضای خانواده و فامیل آن هم در بلند ترین شب سال، نیم تواند خاطره ای شیرین از حضور متفاوت خانواده ها در کنار یکدیگر را در ذهن کودکان ایجاد کند و بر روی تمامی اتفاقات شیرین این شب همچون جمع شدن در کنار کرسی و دیدار با بزرگان فامیل خط قرمزی به امتداد کاهش روابط خانوادگی می کشد.  

این حقیقتی است که شاید کم تر مورد توجه قرار گرفته و با نقاب رستوران های لوکس، در حال سوزاندن فرصت های همبستگی بیشتر خانواده با یکدیگر است.  

اپلیکیشن های ارائه دهنده خدمات تخفیف دار در فضای مجازی در کنار داشتن منافع اقتصادی، در این روزها و در آستانه شب یلدا در حال ضربه زدن به کانون خانواده و کاهش ارتباطات خانوادگی هستند و شاید در چندین شب آینده، به جای پر فروغ تر شدن چراغ خانه ها شاهد شلوغ تر شدن رستوران های سطح شهر باشیم.

کد خبر 4801658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =