تشکیل ۵۰۰۰ فقره پرونده مربوط به اهانت طی ۹ ماهه امسال در اراک

اراک- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: طی ۹ ماهه امسال در ارتباط با جرم توهین به اشخاص، ۵ هزار فقره پرونده در دادسرای اراک تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس قاسمی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در اراک، اظهار داشت: ۱۰ جرم نخست در سطح استان مرکزی سرقت، توهین، ضرب و جرح عمدی، تصادفات، تهدید، تخریب، نگهداری مواد مخدر، افترا، خیانت در امانت است.

وی ادامه داد: ۱۰ جرم نخست به ترتیب اولویت در شهرستان اراک توهین به اشخاص عادی، سرقت‌های مستوجب تعزیر، ضرب و جرح، صدمه بدنی غیر عمدی، تهدید، نگهداری مواد مخدر، تخریب، کلاهبرداری، افترا و تحصیل مال از طریق نامشروع می‌باشد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال در ارتباط با جرم توهین به اشخاص عادی ۵ هزار فقره پرونده، سرقت‌های مستوجب تعزیر نزدیک به پنج هزار و ۷۱ فقره پرونده، ضرب و جرح عمدی چهار هزار و ۶۲۰ فقره پرونده، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی در تصادفات سه هزار و ۷۴۹ فقره پرونده، تهدید دو هزار و ۷۶۴ فقره پرونده، نگهداری مواد مخدر دو هزار و ۶۹ فقره پرونده، تخریب یک هزار و ۸۲۳ فقره پرونده، کلاهبرداری یک هزار و ۷۲۴ فقره پرونده، افترا یک هزار و ۶۳۸ فقره پرونده و در خصوص تحصیل مال از طریق نامشروع یا سو استفاده و تقلب از امتیازات که به افراد داده می‌شود، یک هزار و ۳۶۲ فقره پرونده در دادگستری اراک تشکیل شده است.

قاسمی بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد کلاهبرداری‌ها در حوزه فضای مجازی اتفاق می‌افتد و از مردم انتظار می‌رود از اعتماد به این فضا خودداری کنند چراکه اعتماد منجر به مصیبت‌های فراوان برای مردم، مخابرات و دستگاه‌های قضائی می‌شود.

وی گفت: توهین، تهدید و افترا از بداخلاقی و کم تحملی در جامعه نشأت می‌گیرد و لازم است برنامه‌های فرهنگی در این راستا برنامه ریزی شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک با بیان اینکه ۳۱۴ وظیفه در شرح وظایف یک دادستان تعریف شده است، بیان داشت: از جمله اقدامات دادگستری و دادستانی ورود به حوزه‌هایی از قبیل محیط زیست، منابع طبیعی، اراضی ملی، بهداشت، مواد مخدر، سرقت، زندان، حمایت از خانواده‌های زندانیان و… می‌باشد.

قاسمی گفت: نگاه دادستان به عنوان مدعی العموم حمایت از مردم، جامعه، حقوق، آزادی‌های مشروع و احیای حقوق عامه است.

وی افزود: در ارتباط با اقدامات دادگستری در حوزه‌های حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، و اراضی ملی ممانعت از فعالیت کارگاه‌های فاقد مجوز و آلاینده مانند کارگاه ذوب آهن بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک عنوان کرد: پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه به عقیده بنده صنعت سبز نیست و پیگیری و مکاتبه کردیم و در صورت اطلاع از سوخت مازوت برای پلمپ آن‌ها اقدام می‌شود.

قاسمی گفت: اداره کل محیط زیست استان ملزم است که گزارش ماهانه و مستمر تا بهبود وضعیت آلایندگی پالایشگاه را تهیه و به دادگستری اطلاع دهد تا میزان آلودگی مشخص شود.

وی بیان کرد: به شرکت‌های الکل سازی واقع در شهرک صنعتی ایبک آباد برای موضوع پساب تذکر داده شده و تا پایان امسال فرصت دارند که به این وضعیت رسیدگی کنند، در غیر این صورت به طور قطع پلمپ خواهند شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال ۸۹۱ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده در اراک به دولت بازگردانده شده است.

وی افزود: در ۹ ماهه امسال ۴۵۹ فقره پرونده در حوزه تصرفات ملی و منابع طبیعی در دادسرا شهرستان اراک تشکیل و ۳۱۱ متهم در این باره احضار و جلب شدند. در حوزه تغییر کاربری اراضی غیر مجاز نیز ۴۰ فقره پرونده و ۱۷۵ متهم احضار و جلب شده اند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک در خصوص تصرفات و تغییر کاربردی در روستای نظم آباد گفت: بر اساس بازدید به عمل آمده از این مناطق این تصرفات غیر قانونی می‌باشد و از اداره کل منابع طبیعی استان، سازمان جهاد کشاورزی استان و بنیاد مسکن در خواست شده به این قضیه ورود پیدا و بررسی‌های لازم را انجام دهند.

قاسمی بیان کرد: از جمله اقدامات در ۹ ماهه سال جاری پیگیری مسائل و مشکلات ساکنین مسکن مهر صادقیه اراک بوده است و باید متذکر شد در خارج از محدوده شهر وظیفه رسیدگی به مشکلات این منطقه با چه کسی است و متولیان امر باید برای رسیدگی به این مسائل ورود پیدا کنند.

وی گفت: همچنین امسال برای ۹۹ مورد چاه آب کنتور هوشمند دستور صادر شده است و تعداد چاه‌های دارای پروانه بهره برداری کشاورزی ۱۶۷ مورد می‌باشد که دستور پلمپ ۱۷ چاه غیر مجاز داده شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: شناسایی نقاط ناایمن در پارک‌ها، جمعه بازارها، سمساری‌ها، انبارهای مسروقه، سرقت احشام جزو دستورات ویژه است.

قاسمی اظهار کرد: اخیراً در ارتباط با سرقت مسلحانه و سازمان یافته باندی در حوزه اراک دستگیر شدند که در پوشش مأمورین انتظامی از مردم اخاذی می‌کردند و در بازداشت موقت هستند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: پس از مواد مخدر بیشترین تعداد زندانی مربوط به سرقت است که بیشتر آن‌ها به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند.

قاسمی بیان داشت: دادگستری از ظرفیت نیروی مردمی، دیده بان پیشگیری در حوزه سرقت، همکاری گشت رضویون بسیج و ناجا، فناوری‌های نوین در پیشگیری از وقوع جرم استفاده کرده است.

وی گفت: مجتمع تصادفات و جرایم غیر عمدی اراک یک شعبه کاملاً تخصصی است به طوری که مجرمین غیر عمدی از عمدی تفکیک شده است، شعبه تحقیق، دادگاه و اجرای احکام آن تخصصی است، پلیس راهور و انتظامی و نماینده شرکت بیمه در آن مستقر می‌باشد و پزشک قانونی نیز در آینده نزدیک مستقر می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک در ارتباط با انتخابات گفت: نگاه ما بر این است که انتخابات سالم و با امنیت کامل و حضور حداکثری مردم برگزار شود در این راستا جرایم و تخلفاتی پیش، حین و پس از انتخابات وجود دارد که اولویت ما برخورد با این جرایم می‌باشد.

قاسمی تصریح کرد: استفاده کاندیدا از امکانات دولتی به نفع خود یا کاندیدای دیگر جزو خطوط قرمز ما است و در صورت مشاهده به شدت برخورد می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: اختلاف بین قومیت‌ها، مذاهب، وعده‌های غیرقابل تحقق که جزو وظایف نماینده نیست، جزو خطوط قرمز ما است. تخریب، تهدید، توهین و افترا به کاندیداها برای ما غیر قابل پذیرش است. با هرگونه اخلال در امر انتخابات به شدت برخورد صورت می‌پذیرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک در ارتباط با رسیدگی به پرونده دندانپزشک متخلف در اراک گفت: پرونده در دادسرا تشکیل شده و در نظام پزشکی محکومیت دادند که ربطی به سیستم قضائی ندارد و محکومیت به صورتی بود که افراد زیر ۱۴ سال را به طور دائم و افراد بالای ۱۴ سال را برای یک سال ویزیت نکند و حوزه قضائی در پیگیری وظایف خود از پزشکی قانونی در رابطه با یکی از این خانواده‌ها که فرزندش وضعیت خوبی ندارد، هنوز میزان صدمات معلوم نیست و به پزشکی قانونی اعلام کردیم تا پرونده با قرار قانونی به دادگاه ارائه شود.

قاسمی افزود: پرونده قتل یک نفر در باغ کرهرود، پرونده پسری که پدر خود را به قتل رسانده بود و برادر خود را با ضربات چاقو زخمی کرد، همچنین پرونده قتل پیرزنی که جسدش دیروز کشف شد در حال رسیدگی است، پرونده قتل یک طفل در شهرستان الیگودرز که به دستگیری قاتل در اراک منجر شد، نیز انجام شده است.

وی بیان کرد: با توجه به حذف قبوض کاغذی، پیام‌هایی در این راستا برای مردم ارسال می‌شود که فاقد آبونمان و هزینه‌های مربوطه است و در این راستا با دادستانی کل کشور مکاتبه کردیم تا منابع حاصل از صرفه جویی به مردم باز گردد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت: در ارتباط با اغتشاشات اخیر در استان افرادی شناسایی و به آن‌ها تذکر دادیم و در حال حاضر هیچ متهمی به دلیل اغتشاشات نداریم و با مدیریت استاندار و شورای تأمین اوضاع کنترل شد.

قاسمی گفت: در ارتباط با مساله پسماند عفونی پیگیری لازم در حال انجام است و به شهرداری تاکید شده آموزش به منشی‌ها مطب‌ها و پزشکان داده شود که پسماندها در کیسه ویژه ریخته و سپس در اختیار شرکت طرف قرار داد، گذاشته شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک اظهار کرد: باید در ارتباط با مسائل مالی نهادهای خیریه در شهرستان اراک متولی تعیین شود تا تراز مالی، ورودی‌ها و خروجی‌ها مشخص شود و فرمانداران این موارد را باید پیگیری کنند.

قاسمی گفت: قانون اجازه تجمع مسالمت آمیز که مخل مبانی اسلامی و امنیت نباشد، را صادر کرده است، در این راستا باید محلی برای تجمع افراد با دستور استاندار و شورای تأمین اختصاص پیدا کند که در استان نداریم و اصرار داریم این مکان وجود داشته باشد و مسئولین هم پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: در حوزه واگذاری‌ها قوانین ما فساد ستیز نیست.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: با مناظره علمی در دانشگاه‌های استان مشکلی نداریم اما با سخنرانی افراد دارای مشکل امنیتی در دانشگاه‌ها مخالف هستیم.

کد خبر 4801755

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =