یلدای به یاد ماندنی با نارنجی پوشان شهر

اصفهان – شب یلدای امسال در کنار پاکبانان اصفهان، آنها که شب تا صبح برای نظافت شهر بیدارند خاطرات متفاوتی رقم زد، خاطراتی که شاید بد نباشد همه تجربه کنیم.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- محمد قاسمی: عقربه‌های ساعت دو بامداد جمعه را نشان می‌دهد ساعتی که شهروندان در منازل خود و در کنار خانواده آسوده در حال استراحت هستند اما اقشار مختلفی از سحرگاه تا صبح در تلاشند و هر یک به نوعی سربلندی شهر خود را دنبال می‌کنند. یکی از این گروه‌ها پاکبانان هستند که به حق رسالتی سنگین بر عهده دارند.

آنانی که خانواده لذت حضورشان را کمتر در این ساعات در کنار خود تجربه می‌کنند و در سرمای زمستان و گرمای تابستان نظافت شهر را به برای ما ارمغان می‌آورند؛ اما شهرداری اصفهان امسال برای دومین سال متوالی در ایام یلدا جشنی برگزار کرد که به حق اشک شوق و لبخند دورهمی ساده را برای پاکبانان نارجی پوش شهر به همراه داشت.

در گوشه و کنار این جشن‌ها در مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان، حاشیه‌های زیبایی به چشم می‌خورد که بد نیست بر آن گذری داشته باشیم.

 ساعت نزدیک به دو بامداد است که به شهرداری منطقه هفت اصفهان نزدیک می‌شویم حال و هوای یلدا و سرمای زمستان به همراه بوی لبو، آش و بلال به مشام می‌رسد گویی به یک ضیافت نزدیک شده‌ایم، اینجا محل جشن یلدای ۹۸ پاکبانان این منطقه است.

نارنجی پوشان همه دور هم در حال صحبت و گفتگو بودند به سمت سالن خورشید در حرکت بودم که طراحی و صحنه‌های سالن نیز قابل توجه بود.

لحظاتی پس از حضور در سالن جشن تولد، یک پاکبان را غافلگیر کرد، آری او در کنار سختی‌های روزانه کارش فراموش کرده بود که امشب تولد اوست و به نوعی غافلگیر شده بود، علی محمدی در این مراسم تنها یک آرزو کرد و آن پیشرفت و ارتقای مجموعه کاریش در شهرداری اصفهان بود.

به سمت محل برگزاری جشن در یکی دیگر از مناطق شهرداری حرکت کردم، به سالن گل نرگس محل برگزاری جشن منطقه ۱۰ که نزدیک شدم یک گروه موسیقی از اقوام لر با موسیقی محلی شوق و نشاطی خاص در محل برپا کرده بود، هم نشینی شهردار منطقه در کنار پاکبانان و پیگیری‌های خودمانی فارغ از سیستم اداری نشان از آن داشت که هیچ فاصله‌ای میان آنها حس نمی‌شود.

یکی از پاکبانان در حاشیه برگزاری جشن به خبرنگار مهر گفت: حضور مسئولان شهری در این ساعات شب در کنار ما به نوعی زمینه دلگرمی است و از اینکه یلدای خود را با پاکبانان شهر می‌گذرانند نشان از آن دارد که همه در یک مجموعه به خوبی دیده می‌شوند.

فرزند یکی از این پاکبانان نیز گفت: من در کنار علاقه شدیدی که به پدرم دارم در این چند سال اخیر کمتر شده بود تا در کنارش حاضر باشم و امشب واقعاً یک شب رویایی را دیدم و با مشاهده جمعیت چند صد نفری که برای نظافت شهر شبانه روزی تلاش می‌کنند به نوعی غافلگیر شدم.

به سمت محل برگزاری جشن در منطقه سه شهرداری حرکت کردم؛ رنگ و آب جشن در این منطقه نوع دیگری بود؛ بوی خوش هندوانه‌های قرمز و آش رشته در فضای سالن اهل البیت پیچیده بود و شوق پاکبانان هم لذت حضور در آنجا را دوچندان می‌کرد.

شهردار اصفهان که امشب همه مناطق را سرکشی می‌کرد در این جشن نیز حاضر شد و گفت: ما به فکر همه کارکنان شهرداری هستیم و آنچه در فکر ما تجلی می‌شود و آنچه به عنوان شهرداری در ذهن داریم چهره‌های زیبا و خدوم شما عزیران است.

قدرت الله نوروزی بیان داشت: ما همواره اصفهان را تمیز می‌بینیم و هر زمان که مهمانی از کشور و شهرهای دیگر به اصفهان می‌آید در ذهنمان از شما سپاسگرار هستیم و باید از همه شما تشکر کرد، امیدوارم بتوانیم آنگونه که شایسته شماست از شما تشکر کنیم.

وی در ادامه به مشکلات موجود در میان پاکبانان نیز اشاره داشت و گفت: امیدوار هستیم با دعای خیر شما که نزد خداوند انسان‌های عزیزی هستید مشکلات اقتصادی در کشور رفع شود.

به گزارش مهر شهردار اصفهان پس از آن به جمع پاکبانان شهر رفت تا از نزدیک با آنها گفتگو کند که این موضوع استقبال آنان را به دنبال داشت.

پس از آن سری به محل برگزاری جشن یلدا در منطقه هشت شهرداری اصفهان زدم عقربه‌های ساعت حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد را نشان می‌داد اما آنجا نیز شور و نشاط موج می‌زد، ماجرای پاکبانی که در جریان یک تصادف بینایی خود را از دست داده بود ناراحت کننده بود.

ماجرایی که نشان از آن داشت که باید همه ما در رانندگی‌های خود دقت بیشتری به خرج دهیم، اما تلخی بدهی‌ها و لرزش‌های دست این پاکبان و دفترچه‌های وامی که در دست داشت زمانی رنگ باخت که دفترچه‌های وام او توسط مدیر منطقه هشت گرفته شد و یک جمله تنها آرزوی او را برآورده ساخت «وامت را من پرداخت می‌کنم». آری این جمله سالن محل برگزاری جشن را زیر و رو کرد.

مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در خصوص برگزاری جشن یلدا در کنار پاکبانان گفت: در میان صدها برنامه که در طول سال در اداره کل ارتباطات شهرداری اصفهان طراحی و اجرا می‌شود، همنشینی پاکبانان با مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر که با عنوان «شب زنده داران یلدا» برگزار می‌شود را از همه بیشتر دوست دارم.

ایمان حجتی ادامه داد: پاییز سال ۹۷ بود که در اداره کل ارتباطات و امور بین الملل برنامه «شب زنده داران یلدا» را بر اساس کارکردهای ارتباطی ارزشمندی که داشت، طراحی کردیم و با همکاری و همراهی معاونت خدمات شهری، مناطق ۱۵ گانه و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برای اولین دوره در یلدا سال ۹۷ اجرا شد.

وی بیان داشت: اینک به دومین سال اجرا رسیده‌ایم، امشب پاکبانان به عنوان شب زنده داران خدمت به همشهریان، در کنار شهردار اصفهان، مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر در زمان کار و محل کار پاکبانان، یلدا را جشن می‌گیرند.

حجتی گفت: امشب همه کنار هم می‌نشینند تا همدیگر را از نزدیک تر ببینند، بشناسند و فاصله‌ها کم شود، اینگونه پاکبانان مدیران شهر را نه در دفتر و ساعت کاری آنها، بلکه در ساعت کاری خودشان و در همین چند قدمی می‌بینند و البته اینگونه مدیران هم این پاکبانان و زحماتشان را بهتر می‌بینند و می‌شناسند و در سایه چنین ارتباطی، در بین ترجیح‌های اقتصادی در زمان کمبود منابع مالی و یا مشکلات دیگر، هرگز هیچ کاری را به پرداخت حقوق و مزایای این تلاشگران مقدم نمی‌دانند که دیده‌ایم در یک سال گذشته هم ندانسته‌اند و پرداخت به موقع حقوق کارگران و کارکنان در سطوح مختلف شهرداری به لطف همین ارتباطات و نگاه‌های صحیح شکل گرفته و در یک کلمه این هوای خوب خانواده شهرداری، چنین ارزش‌هایی را برایمان به ارمغان آورده و می‌آورد.

حوالی ساعت چهار بامداد در حالی که به سمت منزل در حرکت بودم در کنار یکی از پاکبانان توقف کوتاهی داشتم و نظرش را در خصوص امشب پرسیدم و در جواب گفت: از اینکه در این شب توسط مدیران بالا دستی خود دیده شدم بسیار خوشحالم از اینکه آنها در ساعاتی که ساعت کاری من است در کنارم بودند به شغل خود دلگرم‌تر شدم.

کد خبر 4802594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =