نفت به تعهدات خود در هورالعظیم عمل کرده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی درباره برداشت نفت از هورالعظیم تصمیم گیری می‌کند، گفت: نفت به تعهدات اکتشافی خود در هورالعظیم عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عیسی کلانتری، پنجشنبه در حاشیه بازدید از تالاب هورالعظیم در کمپ میدان نفتی آزادگان شمالی در جمع خبرنگاران، سهم میادین نفتی تالاب هورالعظیم از تولید نفت کشور را حدود ۱۵ درصد عنوان کرد و افزود: روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت از میادین هورالعظیم استحصال می‌شود، این حوزه‌ها مشترک با کشور همسایه است و نمی‌توان اکتشاف را متوقف کرد.

وی اضافه کرد: حوزه‌های مشترک نفتی فرا دستگاهی و فرا تشکیلاتی است که در رده‌های بالای کشور و شورای امنیت ملی درباره آنها تصمیم‌گیری می‌شود، بنابراین همه باید خودشان را با آنها هماهنگ کنند، حوزه‌های مشترک را نمی‌توانیم به دلایل کوچک‌تری رها کنیم تا مثل پارس جنوبی در خلیج فارس شود که قطری‌ها ۱۵ سال زودتر از ما اکتشاف را آغاز کرده بودند.

کلانتری با بیان اینکه در حال حاضر در هورالعظیم با وزارت نفت مشکل جدی نداریم، تصریح کرد: نفت استانداردهای خود را اصلاح کرده و به تعهدات اکتشافی خود عمل کرده است.

وی درباره ارتفاع تأسیسات نفتی در هورالعظیم که مانع آبگیری تالاب می‌شد، افزود: ارتفاع تأسیسات مهم نیست مهم آلودگی است، نفت زمانی که استانداردها را رعایت نکرده بود خودش لطمه دید، اکنون تا جایی که مقدور بوده استانداردها را رعایت کرده اما مساله رقابت در برداشت از میادین نفتی مشترک است.

رئیس سازمان محیط زیست در حالی از تحقق تعهدات نفت در هورالعظیم و اصلاح استانداردهای تأسیسات نفتی می‌گوید که صبح دیروز در همایش مدیران تالاب‌ها در اهواز، اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته بود: در هورالعظیم به دلیل فعالیت‌های نفتی، بسیاری از آلودگی‌های نفتی به سمت تالاب هدایت می‌شوند، اگرچه در سال‌های اخیر محیط زیست خوزستان تلاش‌های زیادی کرده که این تهدید را به حداقل برساند، ولی این تهدید همیشگی است.

به گفته وی، هورالعظیم به دلیل توسعه فعالیت‌های نفتی به مخازن و تکه‌های متعددی تبدیل شده است.

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور و در خوزستان قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم دیگر در عراق است. بخش‌هایی از هورالعظیم از سال ۸۷ برای اکتشاف نفتی به وزارت نفت واگذار شده است. وزارت نفت در سیل اخیر متهم شده بود که برای جلوگیری از آبگرفتگی تأسیسات خود مانع آبگیری هورالعظیم شده است که وزیر نفت این اتهام را رد کرده است.

هورالعظیم به عنوان یکی از کانون‌های بحرانی گرد و غبار شناخته شده است.

معاون رئیس جمهوری همچنین در حاشیه همایش مدیران تالابی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در صورت تصویب بودجه سال آینده در مجلس، بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش بهبود وضعیت محیط زیست سرمایه گذاری می‌شود.

وی پسماند را از مسائل جدی دولت دوازدهم عنوان کرد و اظهار داشت: در بودجه سنواتی ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای مدیریت پسماند پیش‌بینی شده است.

کلانتری افزود: بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ نیز به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندها، مقرر شده از محل عوارض فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود، تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال برای بازیافت پسماندها گرفته و از طریق صندوق محیط زیست برای کمک به شهرداری‌ها و سرمایه گذاری در حوزه پسماندها اختصاص داده شود.

وی از افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه‌های پسماند سوز خبر داد و اضافه کرد: نرخ خرید برق از نیروگاه‌هایی که از پسماندها استفاده می‌کنند پیش از این ۶ هزار ریال بود که با تصویب سازمان برنامه و بودجه به ۱۴ هزار ریال افزایش یافته است تا سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید برق توجیه اقتصادی داشته باشد.

کلانتری ادامه داد: در بودجه پیش بینی شده که ۳۵ درصد از مالیات‌های ارزش افزوده که به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد، صرف جبران خسارت‌های محیط زیستی و احیای محیط زیست در شهرهایی شود که کارخانجات سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند.

وی اظهار داشت: حفاظت و احیای گونه‌های در معرض تهدید که از نظر ژنتیکی برای کشور مهم است، با کمک سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی خارجی نیز جزو برنامه‌هاست.

کلانتری در ادامه محیط زیست را محور توسعه دولت دوازدهم عنوان کرد و گفت: طبق گفته رئیس جمهور، در دولت دوازدهم هیچ طرحی بدون مجوز محیط زیست نباید اجرا شود، این تصمیم مبارکی است که دولت اتخاذ و شورای عالی محیط زیست مصوب کرده و سازمان برنامه‌ریزی نیز پذیرفته که بودجه‌ای به این طرح‌ها تخصیص داده نشود، این تصمیم گیری‌ها برای این است که در آینده مشکلات ناشی از طرح‌های اجرا شده فاقد مجوزهای زیست محیطی تکرار نشود.

وی با اشاره به تصمیمات دولت در حوزه کاهش خسارت‌های زیست محیطی صنایع، گفت: از سال ۹۷ مقرر شده است که هیچکدام از پروژه آب بر اعم از صنایع فولاد و صنایع پتروشیمی در داخل سرزمین مجوز داده نشود و این صنایع باید در کناره‌های مرزهای آبی کشور به اجرا درآید.

کلانتری با بیان اینکه گرد و غبار بخش عمده‌ای از کشور به ویژه جنوب را فرا گرفته، اظهار داشت: در ۲ سال گذشته سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون دلار از طریق بودجه‌های سنواتی برای مهار گرد و غبار داخلی تخصیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: حقابه بیش از ۳۸ تالاب کشور در شورای عالی آب به تصویب رسیده، و سهم آبی محیط زیست برای نخستین بار با این مصوبه رسمیت پیدا کرده، پیش از این حقابه زیست محیطی رایج نبود و همه آب به مصرف کشاورزی و شرب می‌رسید، به این ترتیب وزارت نیرو باید همانند حقابه کشاورزی و شرب آن را اختصاص دهد.

کلانتری با بیان اینکه تالاب‌های مرکزی که خشک شده برای ما اهمیت بیشتری دارد، افزود: حقابه تالاب‌های جازموریان، پریشان، گاوخونی، بختگان و تشک باید اختصاص داده شود، این در حالیست که در گذشته به دلیل نیاز مردم به تأمین غذا تصور بر این بود آبی که وارد تالاب می‌شود، هدر می‌رود، اما با ظاهر شدن خسارت‌های زیست محیطی همه متوجه اشتباهات گذشته شده‌اند.

کد خبر 4802638

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =