برای نخستین بار «دندان روی تراشه» ابداع شد

محققان برای نخستین بار یک «دندان روی تراشه» ساخته اند که در حقیقت بخشی کوچک از عاج دندان آسیا روی یک تراشه است. هدف آنها بررسی واکنش های پوسیدگی دندان را بررسی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، هر روز نمونه های بیشتری از «اندام روی تراشه» در تحقیقات علمی ساخته می شود. اندام روی تراشه در حقیقت بافت های زنده زیست شناختی هستند که از آن برای تقلید عملکردهای یک عضو خاص بدن استفاده می شود. اکنون دانشمندان برای نخستین بار دندان روی یک تراشه را ساخته اند که عملکرد دندان دارای پوسیدگی را تقلید می کند.

 محققان دانشگاه بهداشت و علوم اورگان در آمریکا این اندام روی تراشه را ساخته اند. دندان روی تراشه مذکور حاوی یک تکه بسیار کوچک از عاج دندان آسیا است که بین دو تکه لاستیک قرار گرفته است. کانال هایی در لاستیک ها حفر شده اند که اجازه می دهند مایعی در اندام روی تراشه مذکور جریان یابد. این روند در حقیقت فرایند نفوذ پوسیدگی در مینای دندان را نشان می دهد که طی آن باکتری وارد دندان می شود.

محققان با استفاده از میکروسکوپ توانستند واکنش این نمونه را بررسی کنند. با کمک این فناوری می توان روش هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان یا مواد بهتری برای پرکردن پوسیدگی ها تولید کرد. علاوه بر آن از فناوری دندان روی تراشه می توان برای ارتقای درمان هر فرد استفاده کرد.

لوییز برستاسونی محقق ارشد پژوهش می گوید: در سال های آینده دندانپزشکان می توانند با کشیدن یک دندان بیمار و قرار دادن آن در تراشه چگونگی واکنش مواد پرکننده پوسیدگی ها را بررسی کنند. به این ترتیب آنها می توانند بهترین درمان برای یک بیمار را بیابند.

کد خبر 4803283

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =