ضرورت تامین سیستم‌های رصد و هشداردهی تهدیدات و حوادث شهری

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور بر ضرورت تامین سیستم های رصد، شناسایی وهشدار دهی تهدیدات وحوادث شهری تاکید کرد.

 به گزارش خبرگزاری مهر، دوره تخصصی پدافند غیر عامل شهری با موضوع بررسی تهدیدات جدید و رویکردهای نوین پدافند غیرعامل، تفاوت ها، اولویت ها، چالش های راهبردی و مسائل اساسی پدافند شهری با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، شاپور رستمی معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران و رئیس کمیته پدافند غیر عامل شهرداری تهران، رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، شهرداران ، مدیران ارشد شهرداری و دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و شهرداری تهران برگزار شد.

در این دوره تخصصی، سردار جلالی به تشریح و تعریف اهداف، رویکردهای نوین و چالش های پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: در پدافند غیر عامل با سه مفهموم تهدیدات، آسیب پذیری ها و اقداماتی که این دو مفهوم را کنترل می کند و کاهش می دهد سروکار داریم.

وی با اشاره به تفاوت میان پدافند غیر عامل و مدیریت بحران افزود: پدافند غیر عامل منشاء آن تهدید انسان ساز است و در مقابل مدیریت بحران منشاء آن طبیعت است. در تهدیدات طبیعی می توان با آزمون و خطا به استانداردهایی شامل آیین نامه ها و دستورالعمل ها رسید اما پدافند غیر عامل با تهدیدات انسان ساز که منشاء آن فناوری و دائما در حال تغییر و تحول است روبروست و باید پویا و دائمی باشد.

وی با بیان اینکه محل اثر تهدید در آسیب پذیری هاست تصریح کرد: ضعف و آسیب پذیری ها وجود دارد و طیف پدافند غیر عامل تلاش می کند از آسیب پذیری کاسته و با تهدیدها مقابله کند.

سردار جلالی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از مردم، حفاظت از زیرساخت ها، حفظ و تداوم کارکرد سیستم ها چهار مولفه اصلی در پدافند غیر عامل است، افزود: مولفه حفاظت و صیانت از مردم در کشور مغفول مانده و معمولا مردم دچار بیشترین خسارت و تلفات می شوند زیرا بیشترین تلفات در حوزه های شهری است که از تمرکز جمعیتی بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه حفظ و تداوم کارکرد زیرساخت ها بحث مهم دیگر پدافند غیر عامل است و در بسیاری از کشور ها به عنوان یک رشته دانشگاهی تدریس می شود، گفت: زیرساخت های حیاتی و ضروری در شهرها بسیار پیچیده شده است که حتی رشته های مهندسی و تخصصی فعلی در کشور پاسخگوی این نیاز نیست و ما هنوز رشته حفاظت از زیرساخت در دانشگاه های کشور نداریم.

ریس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: زیرساخت های شهری به سرعت در حال گسترش هستند و تعریف خاص خود را دارد. در دسته بندی های جدید نزدیک به ۳۰ نوع زیرساخت فقط در حوزه شهری وجود دارد و باید به مقوله حفاظت از زیرساخت های شهری جدی تر توجه شود.

سردار جلالی گفت: از دیگر مقولات اساسی پدافند غیر عامل بخش پاسخ اضطراری به حوادث و تهدیدات است که بسیار مهم و ضروری است و طیف وسیعی از طرح ها و اقدامات را در بر می گیرد. اولین اقدام آن کاهش دائمی آسیب پذیری است و گام دوم مصون و مستحکم ساختن آن است.

وی در بخش رویکرد های نوین پدافند غیرعامل به بروز و توسعه فناوری های نو در ذات زیر ساخت های شهری اشاره کرد و گفت: فناوری ها برای خدمت رسانی بر اساس تکنولوژی ها در شهرها به وجود می آیند و با شهر ها ترکیب شده اند. تقاطع و روی هم افتادگی کارکرد زیرساخت ها باهم و افزایش ضریب وابستگی های متقابل آنها موضوع مهم یک شهر است. بنابراین وجود یک مشکل و یا مسئله در زیرساخت های شهری را نمی توان بدون دانش سیستمی حل کرد.

سردار جلالی افزود: جمعیت کشور به سمت شهرنشینی رفته است و طبق آخرین آمار ۷۲ درصد شهرنشین در مقابل ۲۸ درصد روستایی نشان می دهد که تولید شهرهای بزرگ خارج از کنترل است. سیل مهاجرت به شهرها افزایش یافته و پدیده هایی مانند حاشیه نشیی را به وجود آورده است. بر همین اساس تنوع زیر ساخت های شهری نیز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تنوع زیرساخت های شهری با سه درجه اهمیت کلیدی، ضروری و لازم با شاخص درون شهری تعیین شده است و با این نگاه در اداره شهر ها با چالش های جدی روبروهستیم افزود: بخصوص در تهران که ویژه است و از کلان شهر هم عبور کرده و به ابرشهر رسیده است. در دنیا حدود ۲۵ شهر در مقیاس تهران وجود دارد که در عین حال به دلیل تحولات اقتصادی و اجتماعی در حال رشد نیز هستند. در خیلی از کشورها به دنبال مدیریت اداره بر اساس ابر شهرها هستند و حوزه های استراتژیک شهری ایجاد شده است و دیگر مدیریت طبق شهرهای کوچک پاسخ گو نیست.

سردار جلالی گفت: فناوری ها هم فرصتند و هم تهدید و در جاهایی هم تداخل دارند بنابراین یکی از ویژگی های تهدیدات جدید این است که اختلاط شدید در فرصت و تهدید دارند و شناخت پدیده و شناسایی پدیده ها نگاه هوشمند می خواهد تا تهدید ها و فرصت ها را از هم مجزا کند و از فرصت ها بهره برداری و با تهدیدات مقابله کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: اصلی ترین موضوع مدیریت بحران احتمالی در حوزه زیرساخت ها کنترل ضریب وابستگی زیرساخت ها بهم است که باید حتما سالیانه چندین بار با برگزاری مانور این موضوع تمرین شود.

وی گفت : امروزه تامین امنیت زیرساخت های نرم در مدیریت شهری که مبتنی بر شبکه سایبری مثل شبکه فروشگاه ها، خرید ، دولت الکترونیک، شهر هوشمند و ... هستند یک موضوع جدی و اساسی است و باید اولین مقررات برای آن نوشته شود و پلت فرم های خاص بومی برای زیرساخت های نرم شهری تولید شود و ما معتقد هستیم ۹۰در صد آن را می توان در داخل کشور تولید کرد.

وی در بخش چالش های راهبردی و مسائل اساسی پدافند شهری به  آسیب پذیری زیرساخت های شهر در برابر تهدیدات پایه شهری، چالش هماهنگی در طرح های پاسخ غیر نظامی به حوادث و تهدیدات شهری، آسیب پذیری زیر ساخت های شهری وابسته به فضای سایبری (هوشمندی تعجیلی) و موجود مراکز پرخطر همجوار مراکز جمعیت و نبود طرح های آمادگی پاسخ اشاره کرد.

سردار جلالی افزود: متاسفانه مراکز پر خطر برای مردم در حوزه های شهری توسعه زیادی پیدا کرده است که در محیط های شهری این مراکز پرخطر در داخل شهر و اطراف آن باید جمع آوری شود. چون تهدیدات جدی برای شهر ها محسوب می شوند. هر کارخانه ای که بخواهد در شهر بماند باید دوایر تولید خطر آن زیرساخت در سه دایره قرمز، نارنجی و سبز مشخص شود و الزامات ایمنی متناسب با آن را رعایت نماید و نه تنها نهاد شهرداری بلکه سایر دستگاه ها و سازمان پدافند غیرعامل باید نسبت به رعایت الزامات ایمنی هشدارهای لازم را بدهند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه از دیگر چالش های راهبردی و اساسی پدافندشهری به رصد و پایش شناسایی و هشدار دهی تهدیدات و حوادث شهری اشاره کرد و گفت: موضوع اساسی دیگر این است که سیستم های رصد هشدار هم نوین و غیر نوین نداریم. در مورد بوی نامطبوع تهران سیستم های لازم شناسایی طیف های متفاوت بوی نامطبوع وجود ندارد و باید شبکه پایش و رصد آن تشکیل و پدافند غیر عامل شهری به این موضوع وارد شود.

وی افزود: موضوع حفاظت از مردم نیاز به زیرساخت های لازم دارد که هر شهری باید بتواند یک سوم جمعیت را تخلیه کند، اسکان اضطراری بدهد و بعد از حادثه به محل بازگرداند و هنگام حادثه نیز بتواند آن را اداره کند.

سردار جلالی همچنین در خصوص کنترل میزان وابستگی های بین زیرساخت های شهری به یکدیگر گفت: توصیه می کنم شهرداری تهران نسبت به این موضوع حداقل سالی ۴ مانور برگزار کند تا وابستگی زیرساخت ها بهم مشخص و کنترل شود و مشخص شود چقدر می توان در شرایط اضطراری به آنها اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در زیرساخت های شهری مشکلات بسیاری وجود دارد و بدون ملاحظه و بهم ریخته است افزود: نبود سیستم فرماندهی واحد شهری برای پدافند شهری نیز بسیار مهم است که باید به آن توجه شود. چون شهرها در زمان تهدید نیاز به فرمانده دارند و جزو الزام شهرهاست و این فرمانده باید زیرساخت های لازم را در اختیار داشته باشد.

وی در ادامه از مراکز پرخطر شهری همجوار مراکز پرجمعیت و نبود طرح های آمادگی پاسخ، آماده نبودن فضاهای پناهگاهی و امداد و اسکان موقت چند منظوره به عنوان دیگر چالش های راهبردی و مسائل اساسی پدافند شهری نام برد.

کد خبر 4803428

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =