سهم کم شهر ری از پروژه‌های شهری و سهم بالا از میزان آلودگی هوا

رییس شورای شهر تهران گفت: باید به مردم ری حق داد که از این تبعیض دوگانه ناراضی و مکدر باشند. شهرری در شمار مناطق کم برخوردار از پروژه های شهری است اما بالاترین سهم را از آلودگی هوا را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی صبح امروز در مراسم افتتاح پروژه های منطقه ۲۰ شرکت کرد و ضمن بازدید از این پروژه ها گفت:  ابتدا روز پایانی پاییز و شب یلدا را که از سنت های ایرانی است گرامی می داریم، مفهوم گرامیداشت شب یلدا در ایران باستان، بر امید استوار است. امید به اینکه از امشب، تاریکی کوتاهتر و روشنایی بلندتر خواهد شد و گرامیداشت یلدا، این پیام را برای ما دارد که سخت ترین شرایط و بیشترین نقطه تاریکی، نقطه شروع برای گشایش و روشنی است.  

وی ادامه داد: امیدواریم همانطور که امشب شب یلدا را سپری می کنیم، دوران فعلی که سخت ترین شرایط اقتصادی و معیشتی برای بخش بزرگی از جامعه است، در یلدای خود قرار داشته باشد و در آینده نزدیک گشایش در وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات مردم به وجود آید.

هاشمی در ادامه افزود: در ایامی به منطقه ۲۰ و شهرری آمدیم که فصل اوج آلایندگی هوا و مشکلات تنفسی و زیستی مردم این منطقه است و اگر نخواهیم مناسبتی در مورد مساله آلودگی هوا صحبت کنیم، باید بگوییم که ظلم بزرگی به مردم شهرری به صورت تاریخی وارد شده است که اکنون تحمل آن دشوارتر از گذشته است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: بخشی از آلودگی زیست محیطی شهر ری ناشی از انتقال آلاینده های تهران به این منطقه است، این انتقال هم به صورت طبیعی و در قالب جابه جایی توده های آلاینده هوا و هم خودساخته مانند انتقال پسماند شهر تهران به جنوب شهرری و آراد کوه کهریزک و انتقال بخشی از پساب فاضلاب تهران به این منطقه صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: شاید یکی از دلایلی که شهروندان ساکن شهرری، تمایل به جدایی از تهران دارند، همین سهم از آلایندگی است و شهرری در شمار مناطق کم برخوردار از پروژه ها و زیرساختهای شهری است اما بالاترین سهم را از آلودگی تهران دارد.

هاشمی اضافه کرد: باید به مردم ری حق داد که از این تبعیض دوگانه ناراضی و مکدر باشند و این یکی از اولویتهای مهم شهرداری تهران است که موضوع پسماند و طرح جامع پسماند را به اجرا برساند تا پسماند هر منطقه از مبدا تفکیک و به صورت اصولی در همان منطقه بازیافت و تبدیل به حامل های انرژی شود نه به صورت غیراصولی فعلی، در یک منطقه انباشت و دفن شود و دهها مشکل و پیامد منفی زیست محیطی ایجاد کند و تنها نفع برنده این وضعیت مافیای زباله باشد که درآمد چندهزار میلیاردی از پسماند تهران را با استثمار کودکان کار و زباله گردها بدست بیاورد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر پروژه های شهر ری و راه حومه ای متصل ورامین و بخش های به این شهر به بهره برداری درست برسد و موضوع پسماند و آلایندگی نیز حل شود، طبیعی است که رضایت شهروندان افزایش یافته و تمایل به جدایی کاهش می یابد اما اگر همین وضعیت فعلی تداوم یابد،باید به شهروندان برای انتظارات ومطالباتشان حق داد.

هاشمی در پایان سخنان خود گفت: انتظار شورا از شهرداری، عملگرایی، مساله محوری و دوری از روزمرگی است که هم می تواند در سطح محله، ناحیه و منطقه به انجام اقدامات کوچک اما موثر در حل مشکلات مردم بیانجامد و هم در سطح فرامنطقه ای، با اجرای طرحهایی نظیر طرح جامع پسماند، تقویت حمل ونقل عمومی و طرح مجتمع های ایستگاهی به نوسازی شهر و تسهیل شرایط شهروندان منجر شود.

کد خبر 4803445

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =