بهره‌گیری از نخبگان حوزوی در افزایش کیفیت‌ منابع درسی دانش‌آموزان

مشهد - مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش گفت: باید کیفیت‌بخشی به منابع آموزشی با بهره‌گیری از نخبگان حوزوی در دستور کار قرار گیرد تا به راهکارهای عملی در امور تربیتی برسیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا حاجیان، پیش از ظهر امروز در سیزدهمین نشست آموزشی و ترویجی ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش گفت: ارتباط آموزش و پرورش و حوزه سابقه طولانی دارد که سالیان پیش منجر به راه‌اندازی ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش شده است و ما توانسته‌ایم بر اساس نشست‌هایی که در طول این سال‌ها برگزار شده، برنامه‌ای را تحت عنوان برنامه‌های پنچ ساله تجمیع کرده تا بتوانیم این همکاری‌ها را مؤثرتر و هدفمندتر دنبال کنیم.

حاجیان زاده افزود: در این برنامه پنج ساله، موارد بسیاری از جمله رویکرد تبلیغی و ارتباط مستقیم روحانیت با دانش آموزان در مدارس و اردوها، رویکرد پژوهشی بر اساس تبادل اندیشه با حوزه‌های علمیه، رویکرد مشارکت در تولید منابع و کتب آموزشی، رویکرد تربیت نیروی انسانی اعم از نیروی انسانی مستقر در آموزش و پرورش و روحانیونی که قرار است در آموزش و پرورش همکاری کنند و برگزاری دوره‌های آموزشی و پرورشی، در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: مطرح کردن این موضوعات در برنامه پنج ساله، توسعه و گسترشی در مبانی ارتباطات و تبادلات حوزه و مدرسه است و ثبات و استمراری برای اجرای این برنامه‌ها محسوب می‌شود.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش در خصوص نحوه استفاده از این برنامه‌ها در کتب آموزشی مدارس، گفت: ما دو شکل را پیش‌بینی کردیم نخست نقد و بررسی کتاب‌های موجود است که توسط اندیشمندان حوزوی بررسی و تقدیم آموزش و پرورش شود که البته این مرحله انجام شده و در حال حاضر آموزش و پرورش این نقدها را در اصلاح و بازنگری کتب موجود مد نظر قرار می‌دهد و روش دوم، مشارکت در برنامه‌ریزی تولید کتاب‌های درسی است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما برای مدارس علوم و معارف اسلامی، مدرسه عالی شهید مطهری و جامعه‌الزهرا (س) این است که در هر سال از برنامه پنج ساله، ۳۲ مدرسه و متوسط در هر استان یک مدرسه راه‌اندازی شود و بعد از ارزیابی اقدامات اولیه، برای توسعه آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

مباحث دینی و شرعی نباید اختصاص به درس دینی داشته باشد

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری‌های آموزش و پرورش با حوزه‌های علمیه ادامه داد: در حال حاضر، رویکرد دینی و شرعی در همه مدارس پیاده می‌شود، منتهی موضوع‌های دینی و شرعی فقط نباید اختصاص به درس دینی در مدارس داشته باشد بلکه تمام فعالیت‌های متنوع مانند اردوها و همچنین همه دروس حتی فیزیک، شیمی و ریاضی نیز باید با رویکرد دینی و توحیدی باشد و به همین دلیل است که می‌خواهیم از وجود روحانیون برای تزریق آموزه‌های شرعی و نگاه دینی به مدارس استفاده کنیم.

حاجیان زاده با اشاره به رویکرد تربیتی نیروی انسانی در مدارس با بهره‌گیری از حوزه‌های علمیه، گفت: در حال تقویت رویکرد دینی در مدارس هستیم زیرا در سند تحول بنیادین نیز همین محور تربیتی بر اساس آموزه‌های دینی تأکید شده است.

وی اظهار کرد: مدارس دینی جدید در واقع بر اساس رشته معارف اسلامی بنا نهاده شده و مانند رشته‌های مختلف بر اساس نیازهای کشور و علایق دانش آموزان، برنامه‌ریزی شده‌اند مانند رشته‌های فنی حرفه‌ای، تجربی و ریاضی؛ تا هر کس خواست بر این مبنا به دانشگاه. باید گفت ما در اینجا مدنظرمان رشته معارف اسلامی است نه فقط اسلامی کردن مدارس.

نیاز به روحانیون و مبلغین جوان و تأثیرگذار دینی برای اولیا دانش‌آموزان اجتناب‌ناپذیر است

حاجیان زاده گفت: ضرورت نیاز به روحانیون و مبلغین جوان و تأثیرگذار دینی برای نه تنها دانش آموزان بلکه اولیا آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است، زیرا ترویج تفکرات ناب دینی، انس با قرآن و اهل بیت (ع) برای تغییر در تفکرات دانش آموزان و علاقه‌مندسازی به فرهنگ نماز، عفاف و حجاب، عملی اساسی به شمار می‌رود.

وی افزود: کیفیت‌بخشی منابع آموزشی با بهره‌گیری از نخبگان حوزوی باید در دستور کار قرار گیرد، به‌ویژه دستیابی به راهکارهایی درباره مسائل تربیتی، آسیب‌های اجتماعی، روش‌های نوین و جذاب پرورشی، رابطه علم و دین، هنر دینی، نشاط و شادابی با رعایت موازین شرعی؛ تا با تشکیل اتاق‌های فکر و هیئت‌های اندیشه‌ورز از نظریه‌پردازی به راهکارهایی عملی نائل آییم تا امور تربیتی دانش آموزان را سامان بدهیم.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش گفت: توانمندسازی معلمان بر اساس سند تحول و همچنین معارف دینی از یکسو و جذب طلاب علاقه‌مند به فعالیت در آموزش و پرورش از سوی دانشگاه فرهنگیان از سوی دیگر، می‌تواند برای دانش‌آموزان تأثیرگذار باشد.

کد خبر 4803464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =