آب محدودکننده‌ترین عامل توسعه رفسنجان است

رفسنجان - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان موضوع آب را محدودیت‌دارترین عامل توسعه برای شهرستان رفسنجان برشمرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی طبیب‌زاده صبح شنبه در شورای استانی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان اظهار داشت: شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی محل تعامل همه دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در کشور است که متشکل از قوه قضائیه، مقننه و بخش خصوصی می‌باشد.

وی با بیان اینکه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی بهترین ظرفیت در اختیار یک استان و شهرستان برای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی است، یادآور شد: ترکیب یادشده و جایگاه این شورا در قوانین جاری مملکت می‌تواند عامل مؤثری در توسعه منطقه، استان و شهرستان باشد.

وی افزود: تا به‌حال تلاش کردیم جلسه شورای گفت‌وگو را در بهبود کسب و کار، تسهیلگری و رفع موانع تولید قرار دهیم شاخص‌های فضای کسب و کار را بر اساس شاخص‌های بانک جهانی در دستور کار قرار دادیم و در استان کرمان پایش و برای بهبود آن‌ها از طریق شورا اقدام کردیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه این شورا می‌تواند یک ظرفیت در خدمت توسعه شهرستان‌ها باشد، اظهار کرد: تصمیم گرفتیم بخشی از جلسات سالانه این شورا را در شهرستان‌ها برگزار کنیم که اگر نیاز به مصوبه قابل پیگیری در مجلس است، از طریق نماینده و مقامات عالیه انجام و روند توسعه یک شهرستان را تسهیل کند که اولین جلسه امروز آغاز می‌شود که جلسه امروز «بررسی روند تسهیل در توسعه شهرستان رفسنجان» نام‌گذاری شده است.

طبیب زاده در ادامه با اشاره به موضوع توسعه رفسنجان، تصریح کرد: رفسنجان از شهرستان‌های پیشتاز در توسعه است و ظرفیت‌های فراوان در این شهرستان وجود دارد که اگر به فعلیت برساند می‌توانیم انتظار داشته باشیم به لحاظ شاخص‌های توسعه پایدار بخش مهمی از استان کرمان را پوشش دهد.

وی اظهار کرد: بر اساس جمع‌بندی از جلسات قبل و امروز به دستورالعمل می‌رسیم که چگونه رفسنجان را در مسیر رشد سریع توسعه قرار داد امروز مسائلی مانند آب که محدودیت‌دارترین عامل توسعه رفسنجان است و همه سرنوشت رفسنجان به آب بستگی دارد بررسی می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ابراز داشت: ظرفیت مس در این شهرستان بسیار بزرگ است که بسته حمایتی برای ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در شهرستان دارند.

طبیب زاده ادامه داد: از مس انتظار داریم هم به لحاظ تأمین خدمات، کالا، قطعات و هم تجهیز پیمانکاری و گروه‌های اکتشاف ایجاد صنایع مبتنی بر اسید سولفوریک دسته وسیعی از خدمات در رفسنجان ایجاد کند.

وی افزود: در احمدآباد رفسنجان شهرک صنعتی طراحی شده که اگر مس بپذیرد این شهرک را به عنوان شهرک پایین‌دستی مس قرار دهد می‌توان این محل را یکی از کانون‌های توسعه شهرستان رفسنجان قرار داد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در ادامه بیان کرد: بحث مهم، اتصال خط آهن احمدآباد رفسنجان و کرمان است که در این مسیر چهار یا پنج میلیون تن بار جابه‌جا می‌شود که فشار زیادی روی جاده‌هاست ایجاد این خط می‌تواند در توسعه گردشگری هم اثرگذار باشد اگر بخواهد باری از رفسنجان به کرمان برود باید مسیرهای زیادی جابه‌جا شود، در حالی که سه کارخانه سیمان، کارخانه‌های کاشی و منطقه ویژه در این شهرستان وجود دارد، اگر این خط آهن ایجاد شود مسیر خوبی در توسعه ایجاد خواهد شد.

طبیب زاده تسهیل صادرات و توسعه منطقه ویژه اقتصادی، کشت‌های جایگزین، گردشگری، انرژی خورشیدی و.. را دیگر موارد اثرگذار در توسعه رفسنجان دانست و گفت: ظرفیت انتقال آب از بندرعباس به دشت سیرجان، رفسنجان و چادرملو ۱۵۰ میلیون متر مکعب است اما نیاز فعلی ۱۲۰ میلیون متر مکعب است که ۳۰ میلیون متر مکعب این ظرفیت می‌توان در بیاض و احمدآباد تخصیص بگیریم که هم صنایع هایتک هم کشت‌های هیدروپونیک ایجاد کرد.

کد خبر 4803491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =