خرید کالای خارجی ممنوع / فضای کسب و کار قزوین خوب نیست

قزوین- استاندار قزوین گفت: فضای کسب و کار در استان مناسب نیست و باید بهبود یابد و در راستای حمایت از تولید هر گونه خرید کالای خارجی که مشابه داخلی دارد در ادارات قزوین ممنوع است.

به گزارش خبرنگار مهر، هدایت الله جمالی پور در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که روز شنبه در استانداری اظهار داشت: امروز نگاه دولت در انتخاب سفرا بیشتر اقتصادی شده و اگر در گذشته اولویت انتخاب افراد نظامی و امنیتی بود اما امروز رویکرد افراد منتخب بیشتر اقتصادی است.

وی بیان کرد: مهمترین مسائل جهان امروز در حوزه روابط اقتصادی است لذا دولت نیز نگاه اقتصادی دارد و در شرایط سخت و تحریمی کنونی هم می‌توانیم با کمک سفرا به توسعه مناسبات دست یابیم.

استاندار قزوین بیان کرد: سفیر جدید ایران در سوئد (معصومی فر) که مدیر کل راهبرد اقتصادی وزارت خارجه بودند و امروز به عنوان سفیر کشورمان در سوئد تعیین شده‌اند رویکرد اقتصادی خوبی دارند که می‌توانند به توسعه مناسباتت تجاری استان‌ها بویژه قزوین با کشورهای هدف کمک کنند.

وی گفت: سوئد در ردیف ۱۰ کشور اقتصادی دنیاست و در حوزه گلخانه، انرژی‌های نو، صنایع پیشرفته و الکترونیک و بازیافت زباله می‌تواند به ما کمک کند و اگر بتوانیم توانمندی‌های اقتصادی استان را معرفی کنیم به توسعه مناسبات کمک شده است.

جمالی پور اظهار داشت: ایشان در کره جنوبی سفیر بودند و تجربه خوبی دارند و امروز به عنوان سفیر ایران در سوئد می‌توانند برای ما یک فرصت باشند و آمادگی داریم با اعزام هیئت تجاری به سوئد و یا دعوت از بازرگانان این کشور برای بسترسازی در توسعه روابط و انجام کارهای مشترک اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: پروسه گمرک در کشور ما طولانی است و شاید برخی واردکنندگان هم اطلاعات کافی ندارند لذا تشکیل کمیته تخصصی می‌تواند به تسریع درروند ترخیص و صادرات کالا کمک کند.

استاندار قزوین یادآور شد: قوانین دست و پاگیر در گمرک روند کار را کند کرده که ما باید دنبال راهکار باشیم تا کارها روان شود که ما هم پیشنهاد اتاق بازرگانی برای راه اندازی کمیته ویژه را ضروری می‌دانیم.

جمالی پور از پیشنهاد اتاق بازرگانی برای توسعه درختکاری هم استقبال کرد و گفت: هر نهادی که آماده مشارکت در توسعه فضای سبز و درخت کاری است مورد حمایت قرار می‌گیرد.

خرید کالای خارجی توسط ادارات ممنوع است

استاندار قزوین در ادامه گفت: در راستای حمایت از تولید از این پس خرید هر گونه کالای خارجی که مشابه ایرانی دارد ممنوع است و باید کمک کنیم تا تولید داخلی رونق بگیرد.

وی در خصوص پیشنهاد اتاق بازرگانی مبنی بر اختصاص ۱۰۰ درصد ارز واحدهای صادرکننده به خود واحدها برای تأمین مواد اولیه و توسعه تولید اظهار داشت: ارز یک حق عمومی است که باید به چرخه اقتصاد بازگردد و به نظر می‌رسد بانک مرکزی در تخصیص ارز برای تأمین مواد اولیه یا ورود تجهیزات محدودیتی ندارد اما باید این کار توسط واحدهای صادرکننده دارای اهلیت باید همزمان باشد.جمالی پور افزود: با اصل پیشنهاد اتاق بازرگانی در خصوص امکان استفاده واحدهای دارای اهلیت از تمام ارز ناشی از صادرات در همان شرکت برای واردات مواد اولیه و تأمین تجهیزات موافقیم و از طریق مرکز برای رفع موانع اقدام می‌کنیم.

استاندار قزوین گفت: باید قوانین اصلاح شود و رتبه خود را در فضای کسب و کار ارتقا بخشیم زیرا در حال حاضر در استان هم وضعیت خوبی نداریم و با این همه استعداد قرار گرفتن در رده‌های پایین جدول منطقی نیست.

وی بیان کرد: مدیرکل امور اقتصادی و دارایی موانع و مشکلات را شناسایی و اعلام کند و هر مدیری که همراه نباشد به ما معرفی شود تا برخورد کنیم و سیاست تشویق و تنبیه را در عرصه اقتصادی برای مدیران اعمال خواهیم کرد.

جمالی پور تصریح کرد: در سه ماه باقیمانده از سال باید رتبه کسب و کار استان بهبودی ایبد و هر جا لازم بود اختیارات خود را واگذار می‌کنم تا کارها تسریع شود و اگر در استان قادر به حل موانع نبودیم آن را از تهران پیگیری می‌کنیم.

فضای کسب و کار استان باید بهبود یابد

وی گفت: با راه اندازی نظام ارزشیابی مدیران توانمند را تشویق خواهیم کرد تا وضعیت بهتر شود زیرا من باید جوابگوی رئیس جمهور باشم و اگر این روند ادامه پیدا کند جواب رئیس جمهور را نمی‌توانم بدهم.

استاندار قزوین اضافه کرد: هر کاری برای بهبود فضای کسب و کار لازم باشد انجام می‌دهیم و برای مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولید داخلی از این پس هر گونه خرید کالای خارجی در دستگاه دولتی که مشابه ایرانی داشته باشد ممنوع است.

وی برخورد با صنایع آلاینده را از دیگر اولویت‌های حوزه اقتصادی دانست و بیان کرد: با همکاری محیط زیست استان ضمن شناسایی واحدهای صنعتی آلاینده برای رفع آلودگی باید اقدام شود.

کد خبر 4803535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =