طرح شتاب بخشی سوادآموزی در اردبیل اجرا می‌شود

اردبیل - معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: به منظور تحت پوشش قرار دادن صد درصدی بیسوادان احصا شده استان اردبیل، طرح شتاب بخشی سوادآموزی اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین گنجی ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل از آغاز طرح شتاب بخشی سواد آموزی در استان اردبیل خبر داد و افزود: این طرح ملی در ۱۰ استان کشور که از نظر برخورداری از سواد کمتر از میانگین کشوری هستند پیش بینی شده که در استان اردبیل با برنامه ریزی‌های به عمل آمده پیش از ابلاغ سراسری آن اقدامات مورد نظر برای دستیابی به اهداف مجموعه سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش انجام یافته است.

وی عنوان کرد: طبق مبنای طرح شتاب بخشی سوادآموزی تا سال ۱۴۰۴ می‌بایست تمامی بی سوادهایی که در سرشماری سال ۹۵ احصا شدند، تحت پوشش مجموعه سوادآموزی آموزش و پرورش قرار گیرند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل یادآور شد: بر مبنای آخرین سرشماری انجام یافته در سال ۹۵ حدود ۶۵ هزار بی‌سواد در بین جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال در استان اردبیل شناسایی شده است، هر چند به واسطه اقدامات مناسب آموزشی در سالیان اخیر این رقم کاهش یافته و به حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار نفر رسیده است.

گنجی ادامه داد: برای اجرای مناسب طرح‌های سواد آموزی شهر به شهر برنامه ریزی به عمل آمده تا آمار جمعیت تحت پوشش را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در ابتدای کار، پنج شهرستان استان که از نظر آمار بیسوادی پرجمعیت هستند، یعنی در اردبیل، گرمی، مشگین‌شهر، پارس آباد و اصلاندوز طرح ملی سوادآموزی اجرا می‌شود.

جلب مشارکت دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اردبیل برای سوادآموزی

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل تصریح کرد: سیاستگذاری جلب مشارکت دستگاه‌های دولتی و غیردولتی برای سوادآموزی، اصلاح ساختار آموزشی، استفاده از بستر آموزشی تلویزیون و فضای مجازی، آموزش مقدماتی رایانه و به روز رسانی محتوای برنامه‌های درسی و بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های جامعه هدف از جمله دیگر برنامه‌های در دست اجرا است.

گنجی با بیان اینکه در سطح استان بیش از ۵۲ درصد رشد سواد آموزی در ۴۰ سال گذشته به دست آمده است، افزود: با وجود توسعه فعالیت‌های آموزشی در مناطق محروم و روستاها در حال حاضر در استان اردبیل با میانگین کشوری سوادآموزی فاصله داریم.

به گفته وی در سال جاری استان اردبیل از ۱۱ هزار جمعیت تحت پوشش در مجموعه سوادآموزی آموزش و پرورش استان برخوردار بوده که برای این گروه دوره‌های سوادآموزی و حلقه‌های کتابخوانی زیر نظر هزار و ۴۰۰ نفر آموزش دهنده و در قالب ۲۵ مؤسسه دولتی و غیردولتی پیش بینی شده است.

کد خبر 4803668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =