ارتفاع بارش ها به ۸۳.۶ میلیمتر رسید

یک کارشناس آب‌های سطحی گفت: ارتفاع بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تا امروز (۳۰ آذر ماه) به ۸۳.۶ میلی متر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حسین خلیل شایان، کارشناس آب‌های سطحی دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب با اشاره به اینکه در ۵۲ ساله گذشته، امسال هشتمین سال پربارش است افزود: ارتفاع بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تا امروز (۳۰ آذر ماه) به ۸۳.۶ میلی متر رسیده که این رقم، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت، ۴۴ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه از شش حوضه آبریز اصلی کشور، متوسط بارش در حوضه‌های آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، فلات مرکزی، مرزی و شرقی تا تاریخ ۳۰ آذر ماه بیشتر از متوسط بلندمدت بوده است، گفت: در این مدت، متوسط بارندگی در حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه کمتر از نرمال بوده است و از مجموعه ۱۰۴ ایستگاه مبنای باران سنجی تحت عملکرد وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی تا تاریخ ۳۰ آذر، مربوط به ایستگاه رامسر و صفارود استان مازندران و معادل ۶۴۲ میلی متر و کمترین آن مربوط به امور آب سیستان و معادل ۷.۳ میلی متر است.

خلیل شایان با بیان اینکه در ۲۲ استان کشور، متوسط بارش‌ها بیشتر از دوره بلند مدت بوده است گفت: استان هرمزگان بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط دراز مدت را داشته که معادل ۳۳۳ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه جبهه بارشی در یک هفته گذشته ۲۰ میلی متر متوسط بارندگی کشور را افزایش داده است، افزود: بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش میزان بارندگی در یک هفته گذشته مربوط به حوضه آبریزمند کاریان و خنج و معادل ۱۱۰ میلی متر در ۱۹ آذر به ۲۱۵ میلی متر در ۳۰ آذر رسیده است. میانگین بارندگی‌های استان تهران منتهی به ۳۰ آذر، ​معادل ۱۲۱ میلی متر است که نسبت به متوسط بلند مدت، ۷۷ درصد افزایش داشته است.

کد خبر 4803728

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =