ریشه کنی بی سوادی در کشور محقق شده است

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد ریشه کنی بی سوادی در کشور محقق شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز نشست خبری شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد تأسیس این سازمان
باعنوان «سوادآموزی و رسانه» در ساختمان مرکزی سازمان نهضت سوادآموزی برگزار شد.

شاپور محمدزاده در این نشست گفت: مبارزه با بی سوادی در کشور ما سابقه ۸۳ ساله دارد اما تا آخرین سال های سقوط رژیم شاهنشاهی همچنان خیل عظیم کودکان لازم التعلیم از امکان ورود به مدارس محروم بودند. قبل از انقلاب از هر ۱۰۰ ایرانی بالای شش سال سن، ۵۲.۵ نفر بیسواد بودند؛ خوشبختانه در آخرین سرشماری سال ۹۵ به رشد نرخ باسوادی بالای ۸۰ درصد رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال ۵۵ از کل جمعیت ۵۲ درصد جمعیت بی سواد بودند. یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام در دی ماه ۵۸ این سازمان تاسیس شد. تا سال ۶۵ نزدیک به ۱۱ میلیون نفر به باسوادان کشور اضافه شد و در سال ۷۵  نرخ باسوادی به ۷۹ درصد رسید. طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت ۶ سال و بالاتر کشور به ۸۷.۶ در صد رسید و در سال ۸۹ این رقم به ۸۹ درصد رسید. می توان گفت به ریشه کنی بی سوادی رسیدیم و زیر دو میلیون نفر بی سواد مطلق در کشور داریم.  اختلاف باسوادی بین زنان و مردان به ۲.۸ درصد رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه قبل از انقلاب ۵۸ درصد جمعیت شهری باسواد بودند اما اکنون بالغ بر ۹۷.۵ درصد باسوادند خاطر نشان کرد: همچنین در جمعیت روستایی از هر ۱۰۰ نفر ۲۸ نفر باسواد بودند اما اکنون به بالای ۹۰ درصد رسیده است. فاصله بین روستا و شهر از ۴۰ درصد به حدود ۶ درصد رسیده است.

محمدزاده بیان کرد: در تمام جوامع بالاخره یک درصدی وارد این چرخه نمی شوند. حالا به خاطر بهره هوشی پایین تر از ۹۰ می تواند باشد یا وجود افرادی که آموزش پذیر نیستند. بالغ بر ۳۰۰۰ مرکز داشتیم که فعالیت آنها به دلایلی از سال ۸۶ متوقف شده بود و از سال ۹۴ دوباره احیاء شد و اکنون بالغ بر ۴۵۰ مرکز یادگیری داریم و باید تا سال ۹۹ شمار این مراکز به ۷۵۰ برسد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله کشور برآورد باسوادی در سال ۹۸ به بیشتر از ۹۶ درصد رسیده است.

محمدزاده به کاهش فاصله درصد باسوادی بین مناطق شهری و روستایی، کاهش قدر مطلق بی سوادی اشاره کرد و بیان کرد: طرح های ما از جمله بسیج سوادآموزی، طرح لازم التعلیم، کتابخانه سیار، گروه های پیگیر، خواندن با خانواده و... در راستای تعمیق سواد در گروه هدفمان پیگیری کردیم.

محمدزاده ادامه داد: طرح حلقه‌های کتاب و کتابخوانی نیز طرح موفقی بود که در دهه اخیر اجرا شد. طرح خواندن با خانواده نیز طرح موفق دیگری بود که از سال ۷۶ تا ۸۹ با سه عنوان کتاب برای ۵ میلیون نفر از سوادآموزان دوره مقدماتی و دیگر گروه‌ها شروع شد و گام دوم آن در سال ۹۵ آغاز شد و بیش از ۱۶۲ هزار نفر تحت آموزش قرار گرفتند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: ما تعداد قابل توجهی مهاجر داریم و به طور مشخص از برادران و خواهران افاغنه ما هستند. برای اتباع خارجی نیز برای کاهش بی سوادی و رفع آن اقدامات خوبی شده و ۸۱۱ هزار نفر از این افراد را توانستیم تحت تعلیم قرار دهیم. ۹۶ درصد هزینه را خودمان می دهیم و ۴ درصد از کمکهای بین المللی استفاه می کنیم.

وی همچنین به سوادآموزی ۷۸۹ هزار نفر از زندانیان اشاره کرد و گفت: بحث سوادآموزی نیروهای مسلح نیز در دستور کار بود و بر اساس آمار تا کنون بالغ بر ۵۴۶ هزار نفر را در ۴۰ سال اخیر در پادگان ها تحت پوشش گرفتیم.‌البته در سال های اخیر به دلیل اینکه رشد باسوادی در کشور زیاد است، تعداد سربازان بی سوادمان بسیار کاهش داشته است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به انعقاد ۳۵ تفاهم نامه با سازمانهای مختلف از جمله سازمان زندانها اشاره کرد و افزود: سوادآموزی زندانیهای ۱۰ تا ۶۰ ساله را درنظر گرفتیم و در ۴۰سال اخیر بالغ بر ۷۶۹ هزار و ۵۱۳ زندانی را باسواد کردیم.

در پایان جلسه سامانه پیشخوان محتوا و رسانه های  آموزشی افتتاح شد.

محمدزاده درباره این سامانه گفت: از جمله کارکردهای این سامانه، آرشیو محتوای تولید شده از ابتدا تا کنون، تسهیل دسترسی آسان تر به محتوای تولید شده، سیستمی کردن فرایند تولید محتوا، دسترسی هوشمند به متن، جلوگیری از تولید عناوین تکراری و.... ذکر کرد.

کد خبر 4804177

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =