آلودگی هوا یک شبه به وجود نیامده/ روی کاغذ ۱۴ دستگاه مسئول هستند

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: آلودگی هوا یک شبه به وجود نیامده و همه تقصیرات از آن مدیریت شهری نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در نطقی پیش از دستور به موضوع آلودگی هوا پرداخت.

وی با بیان این که امسال نیز همچون سالهای گذشته آلودگی هوای شهر تهران و کلانشهر ها، بار دیگر سوء مدیریت ها و بی تدبیری های چندین ساله مسئولین را به رخ کشیده، گفت: آلودگی هوای شهرها یک شبه به وجود نیامده است و همه تقصیر ات از آن مدیریت شهری نیست.

وی ادامه داد: دلیلهای کاملا روشن وجود دارد. سوخت بی کیفیت و صنعت خودرو سازی ناتوان و بی خاصیت که هردو در چنبره مافیای قدرت پشت صحنه و تحریم های اقتصادی است از جمله این دلیل ها است.

شهرداری تهران نه نقشی در واردات سوخت دارد و نه در صنعت خودرو و سیاست گذاری های مربوط به آن دخیل است.

به گفته وی شهرداری تهران مسئول توسعه خطوط مترو و اتوبوسرانی و تاکسیرانی است اما نقشی در تردد روزانه چهار و نیم میلیون خودرو و موتور سیکلت بی کیفیت و بدون رعایت استاندارد و مصرف میلیونها لیتر سوخت بی کیفیت با چند برابر استانداردهای مصرف سوخت در جهان در خودروها و نیروگاه های شهری و کارخانه های بزرگی چون سیمان در جنوب تهران ندارد.

حق شناس با بیان این که بر روی کاغذی که قانون نام دارد حدود چهارده وزارت خانه و سازمان و نهاد در قبال آلودگی هوا مسئولند گفت:اما در عمل مدیریت شهری به تنهایی قدرت و اختیار لازم را برای اعمال مدیریت کنترل آلودگی هوا را ندارد.

به گفته وی واقعیت اینست که حتی دولت نیز چندان در آلودگی امروز هوای تهران مقصر نیست چون قدرت و اختیار لازم را ندارد اما این واقعیت را نمیتوان کتمان کرد که در طی سالها در پرداخت سهم پایتخت نشینی خود کوتاهی کرده است.

وی ادامه داد:دولت باید بپذیرد که نباید هزینه های پایتخت کشور،  با تمرکز صدها وزارتخانه و سازمان و سفارت و کنسولگری و تاسیسات و میلیونها تردد کارمندان، بدون کوچکترین مشارکت دولت از جیب شهروندان تهرانی پرداخت شود. دولت باید سهم خود را برای هزینهای که بر دوش ملیونها شهروند تهرانی تحمیل میکند بپردازد و تا کنون نپرداخنه است.

حق شناس اضافه کرد:تامین بخش اصلی بودجه لازم برای توسعه خظوط مترو و نوسازی اتوبوسهای فرسوده به عهده دولت است که در شرایط فعلی اقصادی حتی به قیمت به خطر افتادن سلامتی مردم در اولویت قرار نگرفته و پرداخت نشده و یا واقعا دولت به دلیل فشارهای تحریم توان پرداخت آن را نداشته است از وظایف دولت در برابر شهر تهران بوده است.

حق شناس با اشاره به برخی انتقادها به نامگذاری معابر پایتخت گفت: واقعا چرا تغییر نام گذرهایی که به دفعات تکرار شده اند و تغییر آنها از وظایف مسلم مدیریت شهری است و نامگذاری چند کوچه و خیابان بنام سیاستمداری که پرجمدار مبارزه با استعمار انگلیس بود چون صدق، یا هنرمندانی که مورد ستایش مردم این مرز و بومند چون عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، علی حاتمی و عباس کیارستمی و شاعرانی که عمرشان را برای ماندگاری زبان، و شعر و ادب فارسی در طبق اخلاص گذاشته اند و در تمامی این سالها حتا سهمی به اندازه نام یک بن بست از دهها هزار گذر این ابر شهر را نداشته اند و همگی از فرزندان راستین این دیار کهن هستند، تا این حد باید شما را برآشفته سازد که یک روز با دروغ بزرگ حذف نام عزیز شهیدان از معابر و یک روز با بهانه آلودگی هوا و روز دیگر به بهانه ای دیگر در صدد تخطئه این نامگذاری ها هستید؟

ایران امروزبه شدت نیازمند وحدت و همبستگی و انسجام ملی است. هر آنچه بتواند لبخندی هر چند گذرا بر لبان این مردم بنشاند خدمت است و هر آنچه بر تشتت و ناکامی و ناامیدی مردم اضافه کند ظلم است و ستم.

ایرادی ندارد اگر در میان هزاران خبر بد خبر نامگذاری یک خیابان به نام یک هنرمندی بی ادعا، شاعر ی عاشق، سیاستمداری فرهیخته و عاشق مردم و یا شهیدی گمنام لحظه ای کام مردم را شیرین کند.

کد خبر 4804178

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =