نگاه جنسیتی برای انتخاب مدیران دانشگاهی نداریم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نگاه جانبدارانه و جنسیتی برای انتخاب مدیران دانشگاهی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سؤال حسین مقصودی نماینده سبزوار از منصور غلامی وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در دستور کار قرار گرفت.

این سؤال در مورد علت انتصاب رئیس و معاونان مرد برای دانشگاه های دخترانه بود.

در ابتدای جلسه، غلامی وزیر علوم گفت: انتخاب مدیران با شرایط موجود آنها صورت می گیرد. اگر تخلفی حین خدمت اتفاق بیفتد، قابل پیش بینی نیست و راه حل آن رسیدگی به تخلفات و برکناری مدیر است.

وی با بیان اینکه هیچ‌کس از تخلف یک مدیر دفاع نمی کند، افزود: این تخلفات بعد از انتصاب اتفاق می افتد و رسیدگی به تخلفات نیز فرآیند قانونی دارد. اگر در هیئت های نظارتی تخلف مدیری ثابت شود، برخورد می شود.

وزیر علوم گفت: فضایی که بر علیه یک مدیر یا مجموعه مدیریتی شکل می گیرد، نگرانی هایی را ایجاد می کند که بر روند کار آنها تأثیرگذار است.

غلامی تصریح کرد: طبق آیین نامه استخدامی، انتصاب فردی که دارای قرارداد پیمانی است به عنوان مدیر محدودیت و ممنوعیت دارد و تنها با اجازه هیئت امنا امکانپذیر است. علاوه بر این ما تلاش داریم از ظرفیت سایر دانشگاه ها و مدیریت آنها برای اداره دانشگاه های کوچک استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: اینکه تصور شود اگر مدیریت هر دانشگاه توسط هیئت علمی همان دانشگاه انتخاب شود به مصلحت آن مرکز است، اشتباه است. مدیریت ستادی وزارت علوم نگاه جانبدارانه مبنی بر عدم استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها ندارد.

وزیر علوم با بیان اینکه برای دانشگاه های تک جنسیتی نیز به دنبال مدیران توانمند هستیم، افزود: اگر این مدیران از میان خانم ها باشند، اولویت قائل می شویم. نگاه جانبدارانه و جنسیتی برای انتخاب مدیران نداریم. زنان همان طور که در بخش های علمی حضور دارند، میتوانند در مدیریت نیز حضور داشته باشند.

غلامی گفت: برای ایجاد تناسب مدیران زن و مرد به زمان نیاز داریم.

انتخاب روئسای دانشگاه‌ها مبانی سیاسی دارد

در ادامه جلسه، حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: من از یک دانشگاه نام نمی برم و سؤال من ملی است. شما یک سال و نیم زمان داشتید اما کاری انجام ندادید و دیشب اقدام کردید و رئیس دانشگاه را تغییر دادید.

وی افزود: این مشکلات را ضعف نظارتی شما ایجاد کرده است. شما یک تیم بازرسی به این دانشگاه فرستادید که در مرداد سال ۹۷ گزارش خود را به شما ارائه دادند و تخلف را محرز دانستند اما اقدامی انجام ندادید.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با تأکید بر اینکه انتخاب رؤسای دانشگاه ها در دوران مدیریتی غلامی سیاسی بوده است، گفت: در ماجرای اخیر تیم بازرسی شما حق را به استاد دانشگاه داد اما شما به جای در نظر گرفتن این گزارش، به استاد دانشگاه اعلام کردید که به دیوان عدالت اداری شکایت کند.

مقصودی تصریح کرد: وزارت صنعت هم گزارشی از تخلفات رئیس این دانشگاه ارائه داده است. عدم نظارت حضرتعالی موجب شده است یک و نیم تُن گوشت سهمیه دختران در بازار آزاد به فروش برسد. علاوه بر این، جزئیات تخلف سه میلیاردی این دانشگاه به دفتر شما ارسال شد.

وی با انتقاد از عدم وجود امکانات مناسب برای دانشجویان دختر در این دانشگاه گفت: در خوابگاه های دانشجویان این دانشگاه زیر تُشک دختران مار پیدا می شود.

این نماینده مجلس با تأکید بر لزوم تغییر گفتمان دانشگاه ها گفت: ما شما را انتخاب کردیم تا گفتمان دانشگاه ها تغییر کند اما این اتفاق نیفتاد. در دوران شما سیاسی کاری در دانشگاه ها حاکم شده است. ۸۵ درصد دانشجویان با پول به دانشگاه می روند. شما دانشگاه ها را فروخته اید.

مقصودی خطاب به غلامی گفت: شما دانشجویان را در حضور بنده و آقای کاتب تهدید کردید که آنها را به کمیته انضباطی معرفی می کنید.

در پایان مقصودی اعلام کرد که از پاسخ های وزیر قانع نشده است و سؤال به رأی نمایندگان گذاشته شد.

وکلای ملت با ۹۷ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ های وزیر علوم قانع نشدند و دومین کارت زرد وزیر علوم در جلسه علنی روز دوشنبه صادر شد.

کد خبر 4805283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =