۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان از مرز ماهیرود صورت می‌گیرد

بیرجند-رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت: ۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان از مرز ماهیرود صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا خامه‌زر صبح دوشنبه در نشست مشترک دبیرخانه‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و سیستان و بلوچستان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهارکرد: یکی از مهمترین مسائل بین سه استان لزوم شکل‌گیری کمیته مشترک بین سه اتاق خراسان‌رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان برای گسترش بازارهای مشترک بین ایران و پاکستان است.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند بیان‌کرد: با توجه به اهمیت کشور پاکستان از جنبه صادرات با توجه به جمعیت آن و از طرف دیگر اهمیت کالاهای وارداتی از این کشور تشکیل کمیته مشترک قابل توجه است.

خامه‌زر ادامه‌داد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان دروازه ورود به کشور پاکستان است، به نظر می‌رسد که که در بین این سه استان، سیستان و بلوچستان در موضوع گسترش بازارها در این کشور همسایه باید نقش محوری را ایفا کند.

وی افزود: پیشنهاد ما بر این است که دبیرخانه مشترک اتاق ایران و افغانستان در خراسان‌جنوبی، دبیرخانه مشترک اتاق ایران و پاکستان در سیستان و بلوچستان و دبیرخانه مشترک اتاق ایران و کشورهای آسیای مرکزی در خراسان رضوی باشد.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت: این موضوع از جنبه تمرکززدایی خاصی دارد و از طرف دیگر استان‌های مرزی مطرح شده، آشنایی بیشتری با مسائل و موارد بین ایران و سه کشور همسایه دارند.

خامه‌زر یادآور شد: به عنوان مثال ۳۰ درصد صادرات جمهوری اسلامی از نظر ارزشی و ۴۵ درصد صادرات از نظر وزنی از مرز ماهیرود در خراسان‌جنوبی به افغانستان صادر می‌شود.

وی در زمینه ترکیب اعضای کمیته مشترک بین سه اتاق یادآور شد: در رأس این کمیته استانداران سه استان، رؤسای اتاق‌ها و همچنین معاونت‌های اقتصادی استانداران، رؤسای جهادکشاوری، رؤسای میراث فرهنگی و …باشد.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه خراسان‌جنوبی دالان خدمات صادراتی به کشور افغانستان برای همه استان‌ها است، بیان‌کرد: در حال حاضر به بسیاری از شرکت‌های استان خراسان‌رضوی و سیستان و بلوچستان در عرصه صادرات به کشور افغانستان خدمت ارائه می‌دهیم.

خامه‌زر افزود: با توجه به حجم جمعیتی ۲۲۰ میلیون نفری پاکستان می‌توانیم بیش از میزان فعلی برای مبادلات تجاری با کشور پاکستان هدف‌گذاری داشته باشیم که در این زمینه به نقش استان سیستان و بلوچستان واقف هستیم.

وی بیان‌کرد: خراسان‌جنوبی به عنوان یک استان دانشگاهی و معدنی پتانسیل‌های بسیار خوبی برای ارتباط بیشتر با کشورهای همسایه دارد.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند ادامه‌داد: از طرف دیگر خراسان‌جنوبی با داشتن سه اثر ثبت جهانی و ۱۱ اثر ثبت ملی می‌تواند در حوزه گردشگری نیز با کشورهای هم مرز در ارتباط باشد.

خامه‌زر افزود: با توجه به اینکه خراسان‌جنوبی بیمارستان‌های متعدد با نیروی متخصص بسیار کارآمد در اختیار دارد در حوزه گردشگری سلامت نیز پتانسیل قابل قبولی داریم.

کد خبر 4805361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =