تهاتر کالا مشکلات تبادل ارزی با پاکستان را مرتفع می‌کند

بیرجند-رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند گفت: می‌توان از طریق تهاتر و واردات در مقابل صادرات مشکل تبادل ارزی با کشور پاکستان را تسهیل‌کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین خیریه صبح دوشنبه در نشست مشترک دبیرخانه‌های شورای دولت و بخش خصوصی خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و سیستان و بلوچستان بیان‌کرد: خراسان‌جنوبی در حوزه کشاورزی محصولاتی چون زرشک، زعفران و عناب دارد که پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به مشکلات مرتبط با تبادلات ارزی اظهار کرد: با توجه به اینکه از کشور پاکستان محصولات استراتژیکی چون برنج و ذرت وارد می‌شود، می‌توان از طریق تهاتر و واردات در مقابل صادرات خود یا غیر مشکل تبادل ارزی را تسهیل‌کرد.

خیریه با تبیین ظرفیت خراسان‌جنوبی در حوزه تولید گوشت سفید و گوشت طیور یادآور شد: ۷۵ درصد گوشت سفید تولید شده در خراسان‌جنوبی مازاد بر نیاز مردم استان است که این موضوع نیز یکی از پتانسیل‌های صادراتی است.

وی بیان‌کرد: در حوزه تأمین نیازهای کشاورزی کشور و استان هم بحث کشت فرا سرزمینی و هم کشت اجاره‌ای است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه کشت فرا سرزمینی هزینه‌های جانبی و مشکلات خاص و ویژه خود را دارد، ادامه‌داد: در یک سال اخیر کشت ذرت دامی در افغانستان چند برابر شده که البته مورد نیاز ما نیز است.

خیریه افزود: با توجه به افزایش کشت محصولاتی چون ذرت دامی در افغانستان و نیاز استان ما در این زمینه بی‌شک می‌توان از طریق مواردی چون کشت اجاره‌ای و خرید تضمینی در ارتباط با کشور افغانستان این نیاز را نیز مرتفع کرد.

وی گفت: در بحث واردات دام زنده دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط همکاری خوبی دارند اما می‌توان با رایزنی و همفکری بیشتر این اقدام را تسهیل کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: هر چند در خراسان‌جنوبی در موضوعاتی چون گردشگری سلامت در قدم‌های اول هستیم ولی باید از یک نقطه کوچک شروع کرده و با برنامه‌ریزی‌های دقیق و هدف‌گذاری به نقاط اوج برسیم.

کد خبر 4805375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =