خسروی‌وفا: هیچ کجای دنیا مثل ایران به ورزش جانبازان توجه ندارند

رئیس کمیته ملی پارالمپیک با اشاره به اقدامات این کمیته در حمایت از جانبازان و معلولان و ورزش آنها گفت: در هیچ کشوری اقدامات اینگونه انجام نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود خسروی‌وفا در پایان مجمع عمومی و فوق‌العاده کمیته ملی پارالمپیک که امروز در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران پاسخگوی پرسش‌های آنها در موارد مختلف بود.

وی ابتدا در مورد لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده و اینکه در این لایحه بودجه ویژه بازی‌های پارالمپیک پیش‌بینی نشده و همچنین صحبت‌های مطرح در این زمینه گفت: اتفاقاً من می‌گویم بودجه‌ای که برای المپیک پیش‌بینی شده، باید خیلی بیشتر از مبلغ اعلام شده باشد. بحث ما در کمیته پارالمپیک، بودجه المپیک نیست بلکه اعتراض ما نسبت به عدم تخصیص بودجه ویژه‌ بازی‌های پارالمپیک است.

خسروی‌وفا با بیان اینکه کمیته ملی پارالمپیک در این زمینه اعتراض خود را به شکل رسمی به دولت اعلام کرده است، خاطرنشان کرد: امیدوارم این موضوع در کمیسیون تلفیق، مطرح و اصلاح شود. قرار نیست بودجه‌ای از المپیک کاسته شده و به ما اضافه شود بلکه ما فقط متقاضی این هستیم که برای بازی‌های پارالمپیک از بودجه ویژه برخوردار باشیم؛ همان‌گونه که برای بازی‌های المپیک بودجه‌ای ویژه پیش‌بینی شده است.

مطرح شدن صحبت‌هایی در رابطه با پیگیری تمرینات سه نفر از ورزشکاران پارالمپیک در خارج از کشور و تغییر تابعیت آنها، موضوع دیگری بود که محمود خسروی‌وفا در واکنش به آن گفت: یقین داشته باشید که این ورزشکاران مربوط به کمیته پارالمپیک نیستند چون ورزشکاران ما هرگز این کار را انجام نمی‌دهند. شاید باشند ورزشکارانی که اقدام به چنین کاری کنند اما حوزه فعالیت آنها مربوط به فدراسیون خودشان می‌شود نه پارالمپیک.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک در این رابطه از فعالیت‌های این کمیته حمایت کرد و افزود: در هیچ‌ کجای جهان مانند ایران به ورزشکاران جانباز و معلول این‌گونه رسیدگی نمی‌شود.‌ ما به مربیان و ورزشکاران خود حقوق می‌دهیم و تمام امکانات را برایشان فراهم می‌کنیم. بالاترین سرانه ورزشی را در اختیارشان قرار می‌دهیم و حتی اعزام آنها به رویدادی مثل پارالمپیک را با پرواز چارتر انجام می‌دهیم. در چه کشوری این‌گونه شرایط برای ورزش جانبازان مهیا می‌شود؟

خسروی‌وفا همچنین تصریح کرد: تاکنون حقوقی که وعده پرداخت آن به ورزشکاران المپیک داده شده، هنوز پرداخت نشده اما ما در کمیته ملی پارالمپیک، حقوق ورزشکارانی که کسب سهمیه کرده‌اند را پرداخت کرده‌ایم. یک سؤال دارم. در کجای دنیا پاداش ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی برابر است؟ ما سال گذشته ۵۶ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش ورزشکارانمان از دولت گرفتیم.

این مدیر ورزش جانبازان و معلولان همچنین گفت: در هیچ جای دنیا این‌گونه برای پرداخت پاداش و حقوق به ورزشکاران جانباز و معلول هزینه نمی‌شود؛ این‌گونه فعالیت‌ها و توجه به برابری مالی و جنسیتی بود که باعث شد دو ماه پیش از من تقدیر شود.

وی همچنین در مورد جدا شدن برخی از رشته‌ها از فدراسیون جانبازان و مدیریت آنها توسط فدراسیون‌های مربوطه‌شان گفت: معلولان عضوی از جامعه هستند و باید بتوانند از ظرفیت المپیکی‌ها استفاده کنند. نباید از این بُعد ورزش پارالمپیک را اختصاصی در نظر گرفت. به نظر من این جابجایی اقدام خوبی است که حتی می‌تواند ظرفیت فنی در فدراسیون‌ها را افزایش دهد. البته این موضوع باید مراحل لازم را طی کند. ضمن اینکه طی ماه‌های آینده چهار رشته دیگر هم از جانبازان، جدا و به فدراسیون‌های خود اختصاص داده می‌شوند.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک همچنین در رابطه با ثبت‌نام ۱۳ کاندیدا برای انتخابات فدراسیون جانبازان و اهمیت این انتخابات از این حیث که پارالمپیک باید در تعامل با رئیس منتخب باشد، اظهار داشت: البته من نباید با رئیس فدراسیون جانبازان کار کنم. فعلاً نمی‌توان در مورد آینده این انتخابات و نتیجه آن صحبت کرد چون نمی‌دانیم چه کسی رأی می‌آورد. در هر صورت تعامل لازم باید انجام شود. فضای ورزش جانبازان و فدراسیون آن به گونه‌ای بوده که هیچ زمان مشکلی نداشته و اگر هم موردی پیش آمده، قطعاً کوتاهی از من بوده که باید آن را برطرف کنم.

خسروی‌وفا با تأکید بر اینکه اعزام کاروان کیفی به بازی‌های پارالمپیک در دستور کار قرار دارد، گفت: صرفاً کسب سهمیه برای حضور در این بازی‌ها ملاک نیست. ورزشکاری که اعزام می‌شود باید یا مدال‌آور باشد، یا اینکه بتواند سه سال بعد در بازی‌های پارا آسیایی صاحب مدال شود.

کد خبر 4805429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =