معضل بزرگ خام فروشی معادن/زیرساخت های صادرات و واردات فراهم شود

بیرجند-نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند گفت: در حوزه معادن ما هنوز درگیر معضل بزرگ خام‌فروشی هستیم که در این زمینه باید تدبیری جدی اندیشیده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی رمضانی نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند صبح دوشنبه در نشست مشترک دبیرخانه‌های شورای دولت و بخش خصوصی خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و سیستان و بلوچستان اظهارکرد: اگر قرار است بین سه استان خراسان‌جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان تفاهم‌نامه‌ای منعقد و کمیته‌ای تشکیل شود، باید در راستای تأمین منافع معیشتی مردم باشد.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان یک استان تجاری و خراسان رضوی یک استان تولیدی است اما به راستی در این مبادلات سهم خراسان‌جنوبی چه میزان است.

نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: اگر می‌خواهیم در حوزه صادرات و واردات در خراسان‌جنوبی اقدام قابل توجهی صورت گیرد در گام نخست باید زیرساخت‌های مرتبط با آن را فراهم کنیم.

رمضانی گفت: باید به صورت دقیق بررسی کنیم که در مبادلات با کشور پاکستان می‌خواهیم چه کالاهایی را صادر و چه نیازهای داخل را از این طریق تأمین کنیم و دو استان همسایه در این زمینه چه کمکی می‌توانند به ما داشته باشند.

وی اظهارکرد: در حوزه معادن ما هنوز درگیر معضل بزرگ خام‌فروشی هستیم که در این زمینه نیز باید تدبیری جدی اندیشیده شود.

کشت فرا سرزمینی در افغانستان مد نظر قرار گیرد

محمد حسین اکبری معاون جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی هم در این نشست بیان‌کرد: در حوزه تأمین نیازهای کشاورزی یکی از موضوعات مهم بحث کشت فرا سرزمینی است.

وی اظهار کرد: در راستای کشت فرا سرزمینی، ما کشوری دور چون اوکراین را در نظر گرفتیم در حالی که با توجه به منابع آبی موجود در افغانستان این کشور نیز ظرفیت بزرگی برای کشت فرا سرزمینی است.

اکبری با تأکید بر اینکه افغانستان به واسطه فرهنگ مشترک یکی از اولویت‌های تبادلات تجاری است، ادامه‌داد: این اقدام می‌تواند در قالب یک شرکت سهامی مشترک پیگیری و در مورد محصولاتی چون چغندرقند کارگشا باشد.
 

کد خبر 4805439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =