مردم جرایم و تخلفات انتخاباتی را به دادستانی اعلام کنند

قزوین- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: مردم جرایم و تخلفات انتخاباتی را به دادستانی اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد قاسمی ظهر دوشنبه در نشست شورای پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی استان قزوین که در سالن جلسات دادسرای مرکز استان برگزار شد، اظهارکرد: اصل پیشگیری در بسیاری از موضوعات بخصوص مسائل اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است و پیشگیری به عنوان یکی از وظایف قانونی قوه قضائیه همیشه مورد تاکید است، زیرا رعایت اصل پیشگیری هزینه‌های کمتری را برای فرد، جامعه و حاکمیت به دنبال دارد و نتایج آن نیز برای جامعه مطلوب‌تر خواهد بود.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین افزود: نگاه دستگاه قضائی در بحث تخلفات انتخاباتی، برخوردی نیست بلکه سیاست قوه قضائیه پیشگیرانه است، البته این به معنای چشم پوشی از جرایم نیست و چنانچه جرمی واقع شد ما بر اساس قانون تکلیف داریم پرونده قضائی تشکیل و برخورد کنیم و در این مسیر با هیچ شخص، گروه و جناحی تعارف نداریم.

وی در ادامه بیان داشت: اقدامات پیشگیرانه با توجه به وضعیت هر حوزه انتخابیه باید بومی سازی شود تا بتوان نظارت و کنترل دقیق‌تر و هدفمندی نسبت به موضوعات حوزه‌های مختلف داشته باشیم و با برنامه در راستای پیشگیری از وقوع تخلفات و جرایم انتخاباتی گام برداریم که در این خصوص از سوی ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی برنامه و تمهیداتی اندیشیده شده است.

قاسمی تاکید کرد: بر اساس قانون همه دستگاه‌ها مکلفند با عوامل اجرایی و نظارت برگزاری انتخابات همکاری داشته باشند و این به معنای جانبداری از یک کاندیدای مشخص نیست و همه باید تلاش کنیم تا انتخابات در فضایی امن و آرام و در سلامت کامل و رقابتی و با مشارکت حداکثری مردم برگزار شود.

این مقام قضائی استان با اعلام اینکه اولین نشست کارگروه رصد فضای مجازی در استان برگزار شد، اذعان داشت: استفاده از فضای مجازی به دلیل گستردگی، تنوع و سرعت بالا، بسیار فراگیر است و کارکردهای مثبت و منفی دارد، اما باید شرایطی ایجاد شود تا فضای مجازی فرصتی مناسب برای فعالیت‌های مجاز انتخاباتی باشد و کاندیداها از این فضا برای معرفی خود و بیان برنامه‌های آینده به درستی و بدون تخریب چهره دیگران استفاده کنند.

دادستان مرکز استان قزوین تاکید کرد: با تقسیم کاری که در کارگروه رصد فضای مجازی انجام گرفته، کلیه فعالیت‌های انتخاباتی در شبکه‌های مختلف اجتماعی در فضای مجازی به طور دقیق رصد می‌شود و امیدواریم فعالان فضای مجازی هشدارها را جدی گرفته و در مسیر قانون حرکت کنند و کاندیدای انتخاباتی و هواداران آنها نیز فعالیت انتخاباتی را در این فضا در چارچوب قانون انجام دهند.

وی تاکید کرد: اموال و امکانات عمومی که در اختیار دستگاه‌ها و نهادها قرار دارد، نباید مورد سو استفاده قرار گیرد و له یا علیه کاندیداها استفاده شود و مدیران دستگاه‌ها موظفند در این خصوص نظارت دقیق داشته باشند تا تخلفی از سوی زیرمجموعه‌ها صورت نگیرد و چنانچه تخلفی مشاهده شود، حتماً برخورد قضائی صورت خواهد گرفت.

محمد قاسمی بیان داشت: در تمامی زمینه‌ها مردم بهترین ناظر هستند و در بحث انتخابات نیز می‌توانند به خوبی ایفای نقش کنند و در راستای سلامت و امنیت انتخابات کمک کار دستگاه‌های متولی باشند.

دادستان مرکز استان قزوین در پایان اظهار داشت: سامانه ارتباط پیامکی شهروندان با دادستانی راه اندازی شده است و مردم می‌توانند جرایم و تخلفات انتخاباتی را به صورت پیامک از طریق شماره ۰۹۳۹۲۶۵۸۰۰۶ اطلاع رسانی کنند تا در راستای پیشگیری از وقوع جرم، تصمیمات لازم اتخاذ شود و همچنین از طریق سامانه "سجام" می‌توانند تخلفات را به دستگاه قضائی اعلام کنند.

کد خبر 4805448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =