فعالیت ۲۲۰ انجمن حمایت از زندانیان در سراسر کشور

زنجان-معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها گفت: در راستای عدالت ترمیمی، ۲۲۰ انجمن حمایت از زندانیان در سراسر کشور به خانواده زندانیان، خدمات ارائه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل حجتی‌پور بعد از ظهر دوشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران‌کل امور زندان‌ها و اقدامات تربیتی و امنیتی استان زنجان که در سالن کنفرانس دادگستری استان برگزار شد، از کمک ۸۷ میلیارد تومانی به خانواده زندانیان طی سال‌های گذشته خبر داد و با بیان اینکه اقدام مذکور در راستای کاهش بروز آسیب‌های اجتماعی و نیز حمایت از این خانواده‌ها انجام شده است، افزود: هم‌اکنون ۲۲۰ انجمن در این زمینه به خانواده زندانیان خدمات ارائه می‌دهند.

وی با یادآوری اینکه یکی از مباحثی که امروز بیش از هر زمان دیگری باید مدنظر باشد، اهتمام به مسئله طبقه‌بندی زندانیان است، تصریح کرد: بی‌شک نباید از این موضوع مهم غافل بود؛ چرا که مسائلی از قبیل جنسیت، سن، نوع جرم و یا اتهامی که به زندانیان وارد است، باید به صورت طبقه‌بندی شده مورد بررسی قرار گیرد تا نتایج اثرگذار و مطلوبی را به دنبال داشته باشد.

با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده که آنچه باعث بروز جرم توسط انسان‌ها می‌شود، بحث زیاده‌خواهی بشر است، ادامه داد: اولین موضوعی که با وقوع جرم به چشم می‌آید، بر هم خوردن آرامش در جامعه و مختل شدن امور جاری است، به همین خطر برای مقابله با جرائم، راهکارها و قوانین بازدارنده مختلفی تا به امروز وضع و به اجرا گذاشته شده است.

حجتی‌پور با اشاره به اینکه بخشی از اقداماتی که در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود، در زمان قبل از وقوع جرم و با بهتر بگوییم در زمینهایجاد زیرساخت‌هایی همانند تقویت بنیه فرهنگی و اجتماعی است، اظهار کرد: پیش از آنکه جوامع طعم تمدن را بچشند، کفه برخورد با جرائم به سمت تصمیمات شخصی سنگینی می‌کرد و همین امر باعث شد تا بحثی با عنوان عدالت کیفری رواج پیدا کند.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها با بیان اینکه عدالت کیفری به معنای آن است که هر کس متناسب با جرمی که مرتکب شده، با او برخورد شود، بیان کرد: هر چقدر که جلوتر رفتیم، مجازات‌ها نیز به صورت نظام‌مند دنبال شد تا اینکه در گذر زمان، عدالت کیفری جای خود را به عدالت ترمیمی داد تا با اجرای آن، شیوه‌های اصلاحی و تربیتی جدیدی بروز و ظهور پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه با مطرح شدن عدالت ترمیمی، جنبه کیفری مجازات‌ها نیزتغییر یافته و جای خود را به جنبه اصلاحی و تربیتی داد، متذکر شد: یکی از برکات تحقق این نوع عدالت، از بین رفتن حالت افراط و تفریط در تعیین و برخورد باجرائم مختلف بود و مهم‌تر از آنکه مقوله‌ای به نام کرامت انسانی بیش از همه موارد در برخورد با جرائم مدنظر قرار گرفت.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها با بیان اینکه زندان‌های زنجان، جزو کم‌مساله‌ترین زندان‌ها برای سازمان بوده و تا کنون هیچ اتفاقی نیفتاده که سوژه بیگانگان برای جوسازی شود، گفت: امیدواریم با کاهش جمعیت کیفری و نظام‌مند کردن حبس‌ها به طبقه‌بندی مورد نظر برسیم.

حجتی‌پور با یادآوری اینکه مجازات‌ها در ایران برگرفته از تعالیم و احکام اسلام بوده و به جرأت می‌توان گفت که قوانین جمهوری اسلامی ایران جزو مترقی‌ترین قوانین در دنیا به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: امروز خدمات ارزنده‌ای به زندانیان عرضه می‌شود که در همین راستا ۲۱ نفر از زندانیان در استان زنجان توانسته‌اند در حوزه اشتغال درون زندان‌ها فعالیت داشته باشند.

در این مراسم محمد جوادی به عنوان مدیرکل جدید زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان معرفی و از خدمات علاءالدین کریمی مدیرکل قبلی این اداره که به افتخار بازنشستگی نائل شد، قدردانی به عمل آمد.

کد خبر 4805477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =