هم افزایی نمایندگی وزارت امور خارجه در معرفی محصولات صادراتی

بیرجند- رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در استان‌ها با هم‌افزایی با اتاق‌های بازرگانی می‌توانند نقش بسیار مؤثری در معرفی برخی از محصولات صادراتی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام عصر دوشنبه در دیدار با مشاور معاون وزیر امور خارجه اظهارکرد: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری تجار و صادرکنندگان نیاز به حمایت و پشتیبانی وزارت امور خارجه برای افزایش تعاملات دارند.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بیان‌کرد: با باز شدن دفتر وزارت امور خارجه بسیاری از مسائل در زمینه ویزای تجار حل شد ولی هنوز گلایه‌هایی در این زمینه وجود دارد که قابل رفع است.

احتشام ادامه‌داد: نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در استان‌ها با همکاری و هم‌افزایی با اتاق‌های بازرگانی می‌توانند نقش بسیار مهم و مؤثری در معرفی برخی از محصولات داشته باشند که نمونه آن را در معرفی زعفران در بازار نوظهوری چون ژاپن داشتیم.

وی افزود: با توجه به نقاط ضعفی که تجار و بازرگانان در حوزه کسب و کار خود احساس می‌کنند توقعاتی دارند چرا که در حال حاضر اولویت کشور توسعه صادرات است.

علیرضا خامه، رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت: اینکه وزارت امور خارجه از نگاه صرف دیپلماسی و سیاسی نگاهی به سمت مسائل اقتصادی پیدا کرده است، بسیار ارزشمند است.

وی اظهار کرد: متأسفانه ما به افغانستان هیچگاه به عنوان یک شریک اقتصادی نگاه نکرده‌ایم در حالی که با توجه به جمعیت افغانستان یک بازار هدف دارای اهمیت است.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه نباید به افغانستان تنها یک نگاه امنیتی داشته باشیم، ادامه‌داد: اگر به افغانستان در حوزه صادرات و واردات نگاه جدی داشته باشیم به خوبی در عبور از تحریم‌ها می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

خامه‌زر یادآورشد: ما پول پیش از افغانستانی‌ها می‌گیریم و سپس برای آنان کالا صادر می‌کنیم که در هیچ کجای دنیا و با هیچ کشوری چنین رابطه نزدیکی نداریم.

وی با اشاره به اینکه سیاست ما بر پایه یک اقتصاد قوی شکل می‌گیرد، گفت: انتظار ما این است که کنسولگری‌ها برای تهیه ویزا، تجار و صادرکنندگان با کشورهای هدف صادراتی را اذیت نکرده و شرایط کار را برای آنان تسهیل کنند.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی یادآورشد: یکی از خواسته‌های ما ایجاد سرکنسولگری افغانستان در خراسان‌جنوبی و به طور متقابل سرکنسولگری ایران در ولایت فراه است.

خامه‌زر گفت: خراسان‌جنوبی دالان ورودی مسافر از افغانستان است و در حوزه صادرات به کشور افغانستان به دیگر استان‌ها نیز خدمات دهی می‌کند.

کد خبر 4805616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =