پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت تشکیل نهضت سواد آموزی

در پی فرارسیدن سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره)، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن پیام محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پی فرارسیدن سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره) به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

آموختن در تمامی ادیان الهی از مفهومی جهان شمول برخوردار است و قداست و ارزش ذاتی این مفهوم به اندازه ای است که خداوند علیم در قرآن کریم با سوگند به قلم و آنچه به وسیله ی آن نگاشته می شود نسخه ای شفا بخش را معرفی کرده است.

براین باورم که سواد آموزی به عنوان فرصت دوم آموختن ، حق اولیه بیسوادان و نیروی محرکه توسعه ی انسانی است که مسیر دستیابی جامعه به عدالت آموزشی ، خود گردانی آموزشی ، مهارت آموزی و مشارکت همه جانبه ی اجتماعی را هموار می کند.

اعتقاد دارم سواد آموزی در تراز جمهوری اسلامی فراتر از یک اولویت آموزشی ، در واقع یک سرمایه گذاری زیر بنایی برای آینده و اولین قدم به سوی توانمند سازی افراد جامعه برای استفاده از اشکال جدید سواد است.

در این راستا لازم است طراحی و تولید توسعه محور برنامه های سواد آموزی و تنوع بخشی به اشکال فرصت دوم آموزشی را سرلوحه کار خود قرار دهیم و اهتمام در گسترش کارکرد های مهارت سواد در زندگی افراد بیسواد و کم سواد و توانمند ی آنان را برای بهبود نقش ها و مسئولیت ها ی اجتماعی و همچنین رفاه و بهبود شرایط زندگی به طور جدی پیگیری نماییم.

هر چند کارهای زیادی انجام شده است ، اهداف دست نیافتنی زیادی از جمله ریشه کنی بیسوادی ، طراحی و ارائه ی هدفمند برنامه های آموزشی خاص به افراد کم سواد در کنار توجه به تحریک تقاضا در باقی مانده ی بیسوادان برای حضور در برنامه های سواد آموزی همچنان پیش روی ماست.

در سایه چهل سال خدمت بی منت و همت و کار مضاعف همکاران خدوم در سواد آموزی ، شاهد دستاوردهای امید بخش در کاهش قدر مطلق بیسوادی ، استقرار عدالت آموزشی ، تسهیل دسترسی بیسوادان و کم سواد آن به فرصت ها و منابع آموزشی و تنوع بخشی به روند ها و رویدادها ی ارائه ی خدمات سواد آموزی بوده ایم که بدین مناسبت مراتب سپاس و قدردانی خود را از تلاش و سخت کوشی همکاران محترم و فعالان عرصه سواد آموزی اعلام می نمایم و برای این عزیزان آرزوی توفیق دارم.

اطمینان دارم در سایه عنایت خداوند با ارائه ی طرح ها و برنامه های عالمانه تر قادر خواهیم بود دستاوردهای کشور را در این زمینه ارتقا دهیم و افق های روشن تری پیش رو داشته باشیم.»

کد خبر 4805632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =